27/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2020 - 19:16

Ζωντανή η Λαμία για τα πλέι οφ, μπορούσε και διπλό στην Ξάνθη!

Πολύτιμος βαθμός για τους Φθιώτες (0-0), που έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για τη νίκη * Δοκάρι είχαν οι ακρίτες στο 86ο λεπτό

Θα το παλέψει μέχρι την τελευταία στιγμή για να μπει στα πλέι οφ... Η Λαμία έφυγε την Κυριακή (16/2) με το ισόπαλο 0-0 από τα Πηγάδια κόντρα στην Ξάνθη για την 24η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1 και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες της για να τερματίσει στην έκτη θέση της κανονικής περιόδου.

Οι Φθιώτες ήταν για ένα ακόμη ματς σχεδόν αψεγάδιαστοι ανασταλτικά, αλλά στο επιθετικό κομμάτι δεν αποδείχθηκαν αποτελεσματικοί στις σπουδαίες ευκαιρίες που κατέγραψαν στο β' ημίχρονο, αν και βέβαια είναι πολύτιμος και ο πόντος που πήραν σε μια δύσκολη έδρα.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου, για την οποία ξεχώρισαν οι Βασιλόγιαννης, Ασίγκμπα και Αντέτζο, έχει 26 βαθμούς, όσους και οι Ατρόμητος, ΑΕΛ και Βόλος, και θα τα παίξει όλα για όλα στους αγώνες με Άρη (εντός) και ΟΦΗ (εκτός).

Από την πλευρά τους, οι Θρακιώτες με 29 βαθμούς είναι μαζί με τον Αστέρα Τρίπολης στην 6η θέση, προβλημάτισαν ωστόσο για μία ακόμη φορά με την απόδοσή τους και μόνο στα τελευταία λεπτά έκαναν αισθητή την παρουσία τους, μένοντας δίκαια για έκτη σερί αγωνιστική δίχως τρίποντο.

Στάρτζεον και Εντουάρντο ήταν οι πιο κινητικοί, βοήθησε και ο Κοβάτσεβιτς ερχόμενος από τον πάγκο.

Έχασε μεγάλες ευκαιρίες η Λαμία...

Το πρώτο 45λεπτο δεν πρόσφερε συγκινήσεις σε όσους το παρακολούθησαν, με τους παίκτες του Γιώργου Παράσχου να έχουν μια ανούσια κατοχή της μπάλας, δείχνοντας ανήμποροι να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από τα καρέ του Θεοδωρόπουλου.

Οι «κυανόλευκοι», που κουβαλούσαν και την κούραση από τον μεσοβδόμαδο αγώνα Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό, ήταν τακτικά άριστοι και στο β' ημίχρονο θέλησαν να «χτυπήσουν» στις αντεπιθέσεις.

Και αν υπήρχε περισσότερο καθαρό μυαλό οι παίκτες του Μάντζιου θα είχαν σκοράρει, ωστόσο σε τρεις περιπτώσεις Σάλιακας και Βιγιάλμπα αστόχησαν από πλεονεκτική θέση, ενώ είχε απειλήσει και ο Νιάσε από στημένη φάση.

Στα τελευταία λεπτά, αφού το γκολ δεν ήρθε, οπισθοχώρησαν οι φιλοξενούμενοι και λίγο έλειψε να ισχύσει ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου, με τον Τζουρίτσκοβιτς να σημαδεύει το δοκάρι στο 86' και τον Κοβάτσεβιτς στην εκπνοή να χάνει με τη σειρά του σημαντική ευκαιρία για την Ξάνθη.

Εντέλει, το σφύριγμα της λήξης βρήκε άσφαιρους τους δύο αντιπάλους, αλλά σίγουρα πιο ικανοποιημένους τους Φθιώτες.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σιδηρόπουλος του Συνδέσμου Δωδεκανήσου (διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι οι γηπεδούχοι στο 19' για πέσιμο του Στάρτζεον σε διεκδίκηση με τον Τζανετόπουλο, αλλά είδε κίτρινη για θέατρο ο παίκτης της Ξάνθης) με βοηθούς τον Κωσταρά του Συνδέσμου Αιτωλοακαρνανίας και τον Δημητριάδη του Συνδέσμου Μακεδονίας. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Ευαγγέλου του Συνδέσμου Αθηνών και βοηθός ο Τσαμούρης του Συνδέσμου Πειραιά.

Κίτρινες: 19' Στάρτζεον, 33' Κάστρο, 37' Σόσα - 20' Καραμάνος, 38' Βιγιάλμπα, 46' Ασίγκμπα, 83' Τζανετόπουλος.

ΞΑΝΘΗ (Γιώργος Παράσχος): Άμπαντ, Μπαξεβανίδης, Σόσα, Κασάδο, Καρασαλίδης, Καμαρά (73' Κοβάτσεβιτς), Μουλέν, Στάρτζεον, Εντουάρντο (78' Ντε Αμορίμ), Φοσέ (53' λ. τρ. Τζουρίτσκοβιτς), Κάστρο.

ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Ασίγκμπα, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μπεχαράνο, Νιάσε, Βασιλόγιαννης (87' Σασί), Βιγιάλμπα (65' Σάλιακας), Δημούτσος (81' Τιρόνε), Καραμάνος.