02/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2020 - 18:57

ΠΑΣ… τρομοκράτης, ισοπέδωσε το «φάντασμα» του Απόλλωνα Σμύρνης! (video)

Πανάξιος θρίαμβος για τους Γιαννιώτες, διέλυσαν με 5-1 την «Ελαφρά Ταξιαρχία» στους «Ζωσιμάδες» και κλείδωσαν την πρώτη θέση στην SL2 με το +7 * Δείτε τα γκολ

Αδιαμφισβήτητος! Αυτός είναι ο ΠΑΣ Γιάννινα και το φώναξε με εμφατικό τρόπο το απόγευμα της Κυριακής (16/2) στο μόνο στα… χαρτιά ντέρμπι κορυφής με τον Απόλλωνα Σμύρνης. Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» διέλυσε με 5-1 την «Ελαφρά Ταξιαρχία» και ξέφυγε ξανά στο +7 στην κορυφή της Σούπερ Λίγκας 2 έπειτα από 17 αγωνιστικές.

Ο ΠΑΣ ήταν ένας… τρομοκράτης μέσα στον αγωνιστικό χώρο των «Ζωσιμάδων» και ισοπέδωσε στην κυριολεξία το «φάντασμα» του Απόλλωνα.

Οι «κυανόλευκοι» του Αργύρη Γιαννίκη έκαναν πάρτι από την αρχή μέχρι το τέλος του 90λεπτου και επί της ουσίας διέσυραν τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων. Δεν είναι υπερβολή ότι αυτός ο αγώνας, ο πλέον σημαντικός μέχρι τώρα για τον Απόλλωνα, εξελίχθηκε σ’ ένα ανεπανάληπτο Βατερλό με συνέπεια να γνωρίσει μια από τις μεγαλύτερες ήττες του σε επίπεδο δεύτερης κατηγορίας!

Αφεντικό με το… καλησπέρα απέναντι στην τραγωδία

Ο ΠΑΣ από το πρώτο λεπτό έδειξε τις διαθέσεις του, μπήκε πιο δυνατά και με αποφασιστικότητα στο ματς. Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα απέναντι στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι φάνηκαν αρχικά φοβισμένοι. Έτσι δεν άργησε να φανεί η διαφορά αντίληψη της αναμέτρησης…

Στο 10’, λοιπόν, μετά από κόρνερ ο Παντελάκης εξέθεσε την άμυνα του Απόλλωνα και με κεφαλιά ανενόχλητος άνοιξε το σκορ.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» χωρίς νεύρο, με μειονέκτημα στο χώρο της μεσαίας γραμμής βρισκόταν διαρκώς δεύτερη στις μπάλες και αποκομμένη. Ο Μπάμπης Τεννές -δεν του βγήκε το σχέδιο με τρεις στόπερ- διέγνωσε ότι χρειάζεται άμεσα διορθωτική κίνηση, ώστε να αποκτήσει ο Απόλλωνας μεγαλύτερη ταχύτητα, σήκωσε τον Ιωαννίδη, αλλά πριν προλάβει να τον ρίξει στο 34’ το σκορ είχε γίνει ήδη 2-0. Αυτή τη φορά ήταν ο έτερος κεντρικός αμυντικός του ΠΑΣ που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων, ο λόγος για τον Σκόνδρα στο 33’ που… εξέθεσε ξανά την ανύπαρκτη οπισθοφυλακή του Απόλλωνα.

Το α’ ημίχρονο, όμως, είχε ακόμα… δρόμο για να καταδείξει τα κενά του Απόλλωνα και να επιβραβεύσει τους Γιαννιώτες για την απόδοση τους, τη θέληση τους και την αποτελεσματικότητα τους.

Το χρονόμετρο έγραφε 41’ και αφού ο Λεό σούταρε για να αποκρούσει ασταθώς ο Αναγνωστόπουλος δίνοντας… πάσα στον Παμλίδη, ο τελευταίος δεν έχασε την ευκαιρία να πάρει την μπάλα στην επαναφορά για να κάνει το 3-0 εν μέσω πανηγυρισμών.

Από την άλλη η αγωνιστική τραγωδία του Απόλλωνα ήταν σε πλήρη εξέλιξη…

Χωρίς οίκτο και μετά τους πήραν στο… ψιλό

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε, ο ΠΑΣ έκανε ό,τι ήθελε αν και ο Απόλλωνας για πολύ λίγο είχε τις προϋποθέσεις να το παλέψει. Κι αυτό διότι ευτύχησε να μειώσει στο 51’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φατιόν σε παράβαση (χέρι του Καρτάλη ένα λεπτό πριν). Η γρήγορη μείωση του σκορ από τους φιλοξενούμενους, βέβαια, αντί να δώσει σε αυτούς ώθηση για αντίδραση έβγαλε ακόμα μεγαλύτερο εγωισμό στους γηπεδούχους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η κατάρρευση της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» να συνεχιστεί…

Ο ΠΑΣ χωρίς οίκτο απέδειξε ότι είναι η καλύτερη ομάδα και αξίζει να επιστρέψει με τέτοιες εμφανίσεις στην κορυφαία κατηγορία (έκανε το τοπ παιχνίδι του στη σεζόν) και στο υπόλοιπο του 90λεπτου ολοκλήρωσε το θρίαμβο του με άλλα δύο τέρματα.

Στο 62’ ήταν η σειρά του Κρίζμαν να βάλει το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ για το 4-1, ενώ το τελικό 5-1 το διαμόρφωσε ο Λεό, μετά από 1-2 που άφησε… χαζούς τους αμυντικούς του Απόλλωνα με τον Παμλίδη στο 81’.

Μάλιστα, οι 3.000 οπαδοί του ΠΑΣ στην εξέδρα από το τέταρτο γκολ και μετά ξεκίνησαν να… κοροϊδεύουν τους φιλοξενούμενους, να τους πικάρουν και να τους παίρνουν στο… ψιλό με στιχάκια, «όλε» και λοιπά χαριτολογήματα.

Πάμε τώρα στους διακριθέντες… Από τους νικητές δεν ξέρουμε ποιον να πρωτοδιαλέξουμε, αλλά ένα κλικ ανώτεροι ήταν οι Λεό, Κρίζμαν, Μπουκουβάλας, Καρτάλης και Κάστρο. Για τους ηττημένους δεν υπάρχουν λόγια για αυτό το ναυάγιο… Διεσώθη ο Φατιόν για το πάθος του και ο Μπλάζιτς (όσο είχε δυνάμεις), όμως, υπάρχουν παίκτες, που ήταν αγωνιστικά απαράδεκτοι, σαν να πήγαν μια εκδρομή στα Ιωάννινα. Εύκολα, οι χειρότεροι ξεχωρίζουν από τον Απόλλωνα… Ο Ζησόπουλος -επί παραδείγματι- αν είχε ευθιξία όφειλε να ζητήσει να γίνει αλλαγή στο ημίχρονο (δεν δικαιολογούνται τέτοια λάθη για την εμπειρία του), όπως και ο Τσαμπούρης ο οποίος αν έχει αποφασίσει να βάλει τα τελευταία ένσημα του στη Ριζούπολη μάλλον γρήγορα θα τον πάρουν χαμπάρι. Ο δε Αναγνωστόπουλος φάνηκε πολύ λίγος για να έχει θέση βασικού.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Τσακαλίδη (Χαλκιδικής). Βοηθοί ήταν οι Μαλανδρής (Χαλκιδικής), Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) Τέταρτος: Αγγελάκης (Αθηνών)

Κίτρινες: 19’Κρίζμαν - 26’ Μπλάζιτς, 44’ Κολ

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Αποστολόπουλος, Μπουκουβάλας, Σκόνδρας, Παντελάκης, Κάστρο (46’ λ.τρ. Λιάσος), Σιόντης, Παμλίδης, Καρτάλης (75’ Ελευθεριάδης), Κρίζμαν, Λέο (83’ Νικολιάς).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Αναγνωστόπουλος, Τσαμπούρης, Βιτλής, Ζησόπουλος, Κύργιας (34΄Ιωαννίδης), Λαρέα, Φατιόν, Μπλάζιτς (75’ Γκίνο), Κολ, Μπεντινέλι, Μαρκόφσκι (60’ Βάρκας).