26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2020 - 16:57

Καθάρισε» εύκολα ο Παναθηναϊκός την άμυνα… παιδική χαρά του Παναιτωλικού

Οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν τα τραγικά λάθη των Αγρινιωτών και τους νίκησαν με 3-1 * Ντεμπούτο με γκολ και ασίστ για τον Βαγιαννίδη

Να επιστρέψει στις νίκες ήταν ο στόχος του Παναθηναϊκού στο ματς της Κυριακής (16/2) κόντρα στον Παναιτωλικό για την 24η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι «πράσινοι» πήραν αυτό που ήθελαν απέναντι στην ομάδα του Μάκη Χάβου επικρατώντας με 3-1, εκμεταλλευόμενοι και τα τραγικά αμυντικά λάθη των φιλοξενούμενων στην άμυνα.

Με τη νίκη αυτή το «τριφύλλι» έφτασε τους 40 βαθμούς, ενώ ο Παναιτωλικός παρέμεινε στους 14 με τον «τελικό» για τα «καναρίνια» να είναι σε μία εβδομάδα κόντρα στον Πανιώνιο.

Ντεμπούτο με γκολ και ασίστ για τον νεαρό Βαγιαννίδη που πέτυχε το 1-0 και «ετοίμασε» το 2-0 για τον Ζαχίντ. Ο Μακέντα με πέναλτι, ακόμα ένα από τα πολλά που έχουν κερδίσει φέτος οι «πράσινοι» έκανε το 3-0 στις αρχές του β’ ημιχρόνου, πριν μειώσει στις καθυστερήσεις ο Ντάουντα.

Πάντως η μέρα… δεν ξεκίνησε καλά για τον Παναθηναϊκό καθώς μόλις στο 6’ τραυματίστηκε στο γόνατο ο Κολοβέτσιος και έγινε αναγκαστικά αλλαγή με τον Νούνες να αντικαθιστά τον Λαρισαίο στόπερ.

Η ομάδα του Δώνη μπήκε δυνατά και στο 13’ απείλησε με τον Ζαχίντ που έκανε το σουτ από πλάγια και μέσα στην περιοχή με τον Φερνάντεθ να μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο, ενώ στο 15’ από λάθος του Σιέστεντ το «τριφύλλι» κέρδισε κόρνερ με τον Ζαχίντ να το εκτελεί και στο σουτ του Χατζηγιοβάνη η μπάλα κόντραρε και πέρασε εκ νέου κόρνερ.

Τελικά στο 23’ οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ όταν ο Κουρμπέλης από τα δεξιά έκανε το γύρισμα και ο Βαγιαννίδης εκμεταλλεύτηκε την τραγική αμυντική αντίδραση των φιλοξενούμενων κάνοντας με προβολή το 1-0. Το «τριφύλλι» συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και απείλησε στο 33’ με την κεφαλιά του Κουρμπέλη που πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 37’ την ίδια τύχη είχε η κεφαλιά του Νούνες.

Ο… άφαντος Παναιτωλικός έδειξε ότι… είναι στο ΟΑΚΑ στο 38’ χάνοντας μοναδική ευκαιρία για το 1-1 όταν ο Μουνιέ βγήκε τετ-α-τετ όμως ο Διούδης σταμάτησε την προσπάθεια του Γάλλου μεσοεπιθετικού. Και εκεί που πήγε να γίνει το 1-1, στην αμέσως επόμενη φάση έγινε το 2-0 όταν ο Βαγιαννίδη πάσαρε στον Ζαχίντ ο οποίος από τα δεξιά «ελευθερώθηκε» από τα μαρκαρίσματα και με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Χατζηγιοβάνη από τον Μαλή. Ο Μακέντα ανέλαβε την εκτέλεση στο 49’ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0, με το ματς να κρίνεται και τυπικά μετά το γκολ του Ιταλού στράικερ.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκός δεν απείλησε σοβαρά την εστία των «κυανοκίτρινων» οι οποίοι πήραν μέτρα και ανέβηκαν ψάχνοντας το γκολ της τιμής. Έτσι απείλησαν στο 52’ με τον Κέβιν όμως ο Διούδης απέκρουσε το σουτ του μέσου των φιλοξενούμενων, ενώ στο 56’ η κεφαλιά του Μαλή πέρασε πάνω από την εστία.

Στο 65’ ο Ντάουντα έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Μιμίτο ο οποίος από το ύψος του πέναλτι έπιασε το σουτ για να μπλοκάρει τη μπάλα ο Διούδης, ενώ στο 78’ από ωραία προσπάθεια και σουτ του Ντουάρτε η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Τελικά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων τα «καναρίνια» βρήκαν το γκολ με κεφαλιά του Ντάουντα μειώνοντας στο τελικό 3-1.

Κορυφαίοι για τον Παναθηναϊκό οι Βαγιαννίδης, Ζαχίντ και Κουρμπέλης, ενώ για τον Παναιτωλικό οι Ρόσα, Ντάουντα, Κέβιν.

Κίτρινες: 66’ Δώνης – 73’ Μαλής, 80’ Ντάλσιο

Διαιτητής: Κομίνης (Θεσπρωτίας), Βοηθοί: Δίπλαρης (Καρδίτσας), Μαυρουδής (Ηρακλείου), 4ος: Μαλούτας (Ημαθίας), VAR: Φωτιάς (Πέλλας), AVAR: Κουρομπίλια (Δυτικής Αττικής).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Αποστολάκης, Χατζηθεοδωρίδης, Κολοβέτσιος (6’ λ.τρ. Νούνες), Πούγγουρας, Δώνης, Κουρμπέλης (79’ Νάγκι), Χατζηγιοβάνης, Βαγιαννίδης (61’ Αγιούμπ), Ζαχίντ, Μακέντα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Φερνάντεθ, Τσιγγάρας, Μαλής, Σιέστεντ, Κέβιν, Ταχάρ, Ντάλσιο, Ρόσα (72’ Φυτόπουλος), Άλβαρεζ (59’ Μιμίτο), Μουνιέ (59’ Ντουάρτε), Νταουντά.