29/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 15 Φεβρουαρίου 2020 - 19:09

Πέρασε ο ΠΑΟΚ, φωνάζει η ΑΕΛ

Οι Θεσσαλονικείς νίκησαν με 2-1 μέσα στο «AEL FC ARENA» * Δεν δόθηκε πέναλτι στους «βυσσινί»

Τον στόχο του πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου (15/2) ο ΠΑΟΚ με αντίπαλο την ΑΕΛ στο «AEL FC ARENA» στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της 24ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι «ασπρόμαυροι» μία εβδομάδα πριν το κρίσιμο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό που θα κρίνει την πρωτιά στην κανονική περίοδο, πέρασαν νικηφόρα με 2-1 από την Λάρισα κόντρα στην ΑΕΛ και έφτασαν στους 58 βαθμούς.

Το σύνολο του Αμπέλ Φερέιρα αν και προηγήθηκε με 0-2 στο ημίχρονο και παρότι απέναντι του είχε μία ελλιπή μεν, φιλότιμη δε ΑΕΛ, είδε τους «βυσσινί» να μειώνουν σε 1-2 και να κάνουν το ματς θρίλερ στα τελευταία λεπτά.

Τελικά ο ΠΑΟΚ έστω και δύσκολα πήρε το τρίποντο, ενώ η μαχητική ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου δικαιούται να φωνάζει για το μη καταλογισμό πέναλτι στο 34’ σε χέρι του Αουγκούστο και εν συνεχεία σε αυτό του Μαουρίτσιο.

Πλέον για τους «βυσσινί» δυσκόλεψε αρκετά η υπόθεση της εισόδου στα πλέι οφ καθώς έμειναν στους 26 βαθμούς, στο -2 από την εξάδα, αλλά και με παιχνίδι περισσότερο έναντι των υπόλοιπων ομάδων με τον ίδιο στόχο.

Αγωνιστικά, οι Θεσσαλονικείς μπήκαν στο ματς με στόχο να φτάσουν σε ένα γρήγορο γκολ όπερ και εγένετο με τον Λημνιό, γκολ που μάλλον μπορούμε να πούμε έκανε καλό στην ΑΕΛ η οποία ανέβασε απόδοση και θα μπορούσε να έχει την ευκαιρία της ισοφάρισης αλλά ο Γιοβάνοβιτς της την στέρησε με το μη καταλογισμό πέναλτι.

Το 0-2 λίγο πριν την ανάπαυλα έδωσε προβάδισμα στους «ασπρόμαυρους», όμως εκείνοι «έκατσαν» πάνω σε αυτό και έτσι η ΑΕΛ, που δεν είχε να χάσει κάτι, βγήκε μπροστά και μείωσε σε 1-2 κάνοντας το ματς ντέρμπι μέχρι το φινάλε. Όμως οι Λαρισαίοι δεν κατάφεραν να κάνουν το 2-2 και το σφύριγμα της λήξης βρήκε ανακουφισμένους τους φιλοξενούμενους.

Πιο δυνατά μπήκε στο ματς ο ΠΑΟΚ και έτσι στο 11’ μετά από ωραία ενέργεια του Λημνιού και ντρίμπλα στον Μόρα, ο φορ του ΠΑΟΚ έκανε την πάσα στον Πέλκα ο οποίος με εξουδετερωμένο τον Κρίστινσον δεν μπόρεσε με προβολή να τη στείλει στα δίχτυα.

Ότι δεν πέτυχε όμως ο Πέλκας, το πέτυχε τρία λεπτά μετά ο Λημνιός όταν από τη σέντρα του Μάτος, ο Λάμπρου με κεφαλιά βρήκε τον Άκπομ και εκείνος με νέα κεφαλιά έβγαλε σε θέση βολής τον επιθετικό του «Δικεφάλου του Βορρά» ο οποίος με πλασέ έκανε το 0-1.

Η ΑΕΛ θα απειλήσει στο 17’ με την κεφαλιά του Βινίσιους που δεν ανησύχησε τον Ζίβκοβιτς, ενώ στο 29’ ο κίπερ του ΠΑΟΚ πάσαρε στον Μαουρίτσιο που δεν υπολόγισε σωστά και έτσι ο Γκαζάλ του έκλεψε τη μπάλα και με πάσα βρήκε τον Βινίσιους που δεν κατάφερε να κάνει το σουτ όπως θα ήθελε.

Τέσσερα λεπτά μετά το ημίωρο και από εκτέλεση κόρνερ του Τόρζε η μπάλα βρήκε αρχικά στο κεφάλι του Αουγκούστο, στη συνέχεια στο χέρι του Μαουρίτσιο και καπάκι στο χέρι του πρώτου με τον ρέφερι να μη δείχνει το σημείο του πέναλτι, παρότι πήγε και ο ίδιος στο VAR.

Τελικά και ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα πήγαινε στο 0-1 για την ανάπαυλα, ο Αουγκούστο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με μία βολίδα αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Κρίστινσον για το 0-2.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ είχε οριζόντιο δοκάρι στο 56’ με την κεφαλιά του Πέλκα, αλλά αυτή ήταν και η μόνη του απειλή στο δεύτερο ημίχρονο. Από την άλλη η ΑΕΛ απείλησε στο 64’ με την κεφαλιά του Παπάζογλου που πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι, πριν μειώσει στο 67’ σε 1-2 όταν από την εκτέλεση φάουλ του Τόρζε ο Μαουρίτσιο δεν μπόρεσε να απομακρύνει τη μπάλα η οποία έφτασε στον Ηλιάδη και αυτός με ένα «ξερό» σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Ζίβκοβιτς για το 1-2.

Παρά τη μείωση του σκορ, οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν στη συνέχεια με εξαίρεση ένα μακρινό σουτ του Σεσέροβιτς στο 70’ που πέρασε αρκετά μέτρα άουτ, ενώ στο 77’ ο Ελ Καντουρί για τον ΠΑΟΚ με εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Έτσι το 1-2 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Κορυφαίοι από πλευράς νικητών οι Λημνιός, Λάμπρου και Αουγκούστο, ενώ για την ΑΕΛ οι Ηλιάδης, Τόρζε και Παπάζογλου.

Κίτρινες: 34’ Παπάζογλου, 52’ Μάρκοβιτς - 90’ Ίνγκανσον

Διαιτητής: Γιοβάνοβιτς (Σερβίας), Βοηθοί: Στοΐκοβιτς (Σερβίας), Μιχαΐλοβιτς (Σερβίας), 4ος: Τσαγκαράκης (Χανίων), VAR: Παπαπέτρου (Αθηνών), AVAR: Φωτόπουλος (Αθηνών).

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μπάλλας, Μούζεκ, Μάρκοβιτς, Μόρας, Γκαζάλ (45+1’ λ.τρ. Ηλιάδης), Σεσέροβιτς, Ασούμπρε, Βινίσιους (77’ Πινακάς), Τόρζε, Παπάζογλου.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Γιαννούλης, Ίνγκανσον, Βαρέλα, Μαουρίσιο, Αουγκούστο, Λημνιός, Λάμπρου (85’ Ροντρίγκο), Πέλκας (62’ Ελ Καντουρί), Άκπομ (76’ Σφιντέρσκι).