26/04/2024
Μπάσκετ | Τρίτη 28 Ιανουαρίου 2020 - 22:05

Κέρδισε και προκρίθηκε το Περιστέρι

Επικράτησε της Μπάμπεργκ με 78-75 και συνεχίζει στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ

Tο «εισιτήριο» για τους «16» του μπασκετικού Τσάμπιονς Λιγκ πήρε το Περιστέρι, κερδίζοντας με 78-75 την Μπάμπεργκ το βράδυ της Τρίτης (28/1).

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου, λοιπόν, με ρεκόρ 8-5 σε 13 αγωνιστικές στον 3ο όμιλο, εξασφάλισε την παρουσία της στην πρώτη τετράδα, με το ματς στο «Α. Παπανδρέου» να είναι πραγματικό ντέρμπι και να κρίνεται στις λεπτομέρειες.

Γκρέι και Μορέιρα πέτυχαν καθοριστικά καλάθια στα τελευταία λεπτά, σημείωσαν 22 και 20 πόντους αντίστοιχα και οδήγησαν τους «κυανοκίτρινους» στη νίκη και την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 41-40, 59-58, 78-75

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Μπλέικ 4, Γκρέι 22 (3), Χάτσερ 10 (2), Μορέιρα 20, Μόουζες 14, Αγραβάνης, Κάζινς 2, Καράμπελας 2, Σαλούστρος 2, Σκορδίλης 2.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Μόορς): Λι 11 (3), Μάρεϊ 13, ΜακΛιν 5 (1), Σενγκφέλντερ 6 (2), Κ. Τέιλορ 19 (1), Άτκινς 1, Χάρις 13, Ολίντε, Μπ. Τέιλορ, Ρέτιν 7.