25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 26 Ιανουαρίου 2020 - 18:50

Το «δώρο» του Καλογεράκη άνοιξε τον δρόμο του ΠΑΣ στο Παγκρήτιο

Νικηφόρο πέρασμα για τους Γιαννιώτες με 1-2 κόντρα στον Εργοτέλη * Δύο γκολ ο Λέο * Τραγικό λάθος του γκολκίπερ των Κρητικών στο πρώτο τέρμα

Μετά την παρθενική του ήττα από τον Λεβαδειακό στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας 2, ο ΠΑΣ Γιάννικα καλούταν να βγάλει αντίδραση και να επιστρέψει στις επιτυχίες στο κυριακάτικο (26/1) παιχνίδι με τον Εργοτέλη στο Παγκρήτιο.

Και τα κατάφερε περίφημα καθώς τον κέρδισε με 1-2, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής, και διατηρήθηκε στο... ρετιρέ της κατάταξης και στο +6 από τον δεύτερο Απόλλωνα Σμύρνης.

Οι Κρητικοί, στην αντίπερα όχθη, που είχαν εξαιρετική παρουσία στο πρώτο ημίχρονο αλλά έπεσαν στο δεύτερο, παρέμειναν στην έκτη θέση.

Το παιχνίδι στο Ηράκλειο είχε καλό ρυθμό στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με τους Γιαννιώτες να προηγούνται με 0-2 στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και τους γηπεδούχους να μειώνουν απλά στις καθυστερήσεις. Αξίζει να σημειωθεί πως οι δύο ομάδες είχαν και από ένα δοκάρι.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Λέο ο οποίος σημείωσε και τα δύο γκολ τους ενώ πολύ καλό ματς έκαναν και οι Αποστολόπουλος, Καρτάλης και Λιάσος. Από πλευράς γηπεδούχων ξεχώρισε ο Έφορντ, που πέτυχε και το μοναδικό τέρμα τους ενώ θετικός ήταν ο Μπαράτα αλλά και ο Μπουτσάκης όσο αγωνίστηκε.

Ο Εργοτέλης παρουσιάστηκε ορεξάτος και δραστήριος με το... καλησπέρα, προκαλώντας ρήγματα στην γιαννιώτικη άμυνα. Στο 13' απείλησε με απευθείας φάουλ του Προβυδάκη ενώ στο 17' είχε μεγάλη διπλή ευκαιρία σε σουτ των Έφορντ και Ροβίθη. Οι Ηπειρώτες «ξύπνησαν» μετά το 20' και στο 22' απείλησαν με κεφαλιά του Παμλίδη, την οποία εξουδετέρωσε ο Καλογεράκης ενώ στο 27' γλίτωσαν το γκολ όταν το φαλτσαριστό σουτ του Μπαράτα κατέληξε στο δοκάρι. Για να φτάσουμε στο 39', όταν ο Λέο εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Καλογεράκη και με ωραίο πλασέ, που κόντραρε και στον Μπάτζιο, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Έξι λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου, ο ΠΑΣ Γιάνιννα διπλασίασε τα τέρματά του, με τον Λέο να βρίσκει ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα σε μία φάση που ο Εργοτέλης διαμαρτυρήθηκε για οφσάιντ αλλά δεν είχε δίκιο. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Αργύρη Γιαννίκη είχαν την υπεροχή και στο 68' «άγγιξαν» και το 0-3, με τον Λέο να σημαδεύει στο δοκάρι ενώ στο 81' απέιλησαν εκ νέου με τον Παμλίδη. Πάντως, η ομάδα της Κρήτης κατάφερε να μειώσει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Έφορντ όμως ήταν πλέον αργά...

Διαιτητής ήταν ο Αγγελάκης (Μακεδονίας), με βοηθούς τους Παπαδόπουλο (Μακεδονίας) και Τοροσιάδη (Μακεδονίας). Τέταρτος ήταν ο Μαρόπουλος (Μακεδονίας).

Κίτρινες: 23' Μπρους, 54' Μπάτζιος, 77' Μπουρσέλης, 89' Τσέλιος - 12' Λιάσος, 60' Ξύδας, 80' Καρτάλης, 90+3' Αποστολόπουλος

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Προβυδάκης (68' λ. τρ. Μπότε), Σπίριακ, Μπάτζιος, Κοιλιάρας, Μπουτσάκης (56' Μανουσάκης), Μπρους (46' λ.τρ. Μπουρσέλης), Μπαράτα, Τσέλιος, Έφορντ, Ροβίθης.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Αποστολόπουλος, Παντελάκης, Σκόνδρας, Μπουκουβάλας, Καρτάλης, Λιάσος, Λώλης (61' Νάουμετς), Ξύδας (88' Ελευθεριάδης), Λέο (79' Νικολιάς), Παμλίδης.