23/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 25 Ιανουαρίου 2020 - 21:28

Έστησαν την ΑΕΛ στα έντεκα μέτρα και νίκη Παναθηναϊκού!

Οι «πράσινοι» έφυγαν με 0-2 από τη Θεσσαλία * Και τα δύο γκολ με πέναλτι, με το πρώτο να είναι μόνο στη... φαντασία του ρέφερι Βρέσκα * Ο διαιτητής έδωσε συνολικά τρία στο «τριφύλλι», αλλά στο ένα αστόχησε ο Χατζηγιοβάνης! * Δούλεψε πολύ VAR με Σιδηρόπουλο

Δεν ξανάγινε... Τρία πέναλτι με το πρώτο και καθοριστικότερο να είναι ανύπαρκτο. Θύμα η ΑΕΛ, που μέσα στο γήπεδο της γνώρισε την ήττα με 0-2 από τον Παναθηναϊκό το Σάββατο (25/1) με δύο εύστοχα πέναλτι από τα τρία, που έδωσε συνολικά υπέρ των φιλοξενούμενων ο διαιτητής Βρέσκας!

Έτσι οι «πράσινοι» έφυγαν νικητές από τον Κάμπο στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 21ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 και ανέβηκαν στους 34 βαθμούς που τους εδραιώνουν στην 4η θέση, ενώ η ΑΕΛ παρέμεινε στους 24 και μακριά από την πρώτη εξάδα που είναι και ο στόχος της.

Πάντως από τα πέναλτι που κέρδισε ο Παναθηναϊκός, τρία συνολικά όπως είπαμε, το πρώτο δεν ήταν, αλλά ήταν εκείνο που… άνοιξε τον δρόμο του «τριφυλλιού» προς την τρίτη σερί νίκη του στη Λάρισα και τέταρτη σερί μετά την ήττα του στον Πειραιά από τον Ολυμπιακό.

Αγωνιστικά το «τριφύλλι» ήταν ανώτερο από την ΑΕΛ σε ένα μέτριο πάντως παιχνίδι έχοντας περισσότερες και καλύτερες ευκαιρίες από τους «βυσσινί» οι οποίοι θα μπορούσαν και εκείνοι σε δύο περιπτώσεις να φτάσουν στο 1-1, αλλά δικαιολογημένα έχουν παράπονα με την υπόδειξη του πρώτου πέναλτι.

Πολλή... δουλειά και για τον Τάσο Σιδηρόπουλο από το VAR ο οποίος πέρα από τα τρία πέναλτι είχε και κάποιες άλλες φάσεις προς εξέταση, αλλά στην κρίσιμη ουσιαστικά έφερε την ΑΕΛ να… κυνηγά το σκορ. Μια ΑΕΛ που σκόραρε με τον Κάτσε, αλλά το γκολ σωστά ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Πιο δυνατά ξεκίνησε το ματς ο Παναθηναϊκός με τρεις ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά… Μόλις στο 6’ είχε το πρώτο σουτ με τον Κουρμπέλη το οποίο πέρασε άουτ, ενώ στο 9’ ο ίδιος παίκτης έκανε ξανά σουτ από τον άξονα με τον Κρίστινσον να μπλοκάρει τη μπάλα. Ο Γιόχανσον στο 11’ με ωραία κίνηση και σουτ από το ύψος της περιοχής θα στείλει τη μπάλα ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι.

Η επόμενη στιγμή του ματς θα φέρει και τις διαμαρτυρίες των ανθρώπων της ΑΕΛ όταν στο 22’ ο Μόρας θα μαρκάρει τον Ζαχίντ εντός περιοχής, όχι όμως για πέναλτι, όμως ο Βρέσκας θα δείξει την «άσπρη βούλα», παρότι συμβουλεύτηκε και το VAR. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χατζηγιοβάνης ο οποίος στο 25’ έκανε το 0-1, παρότι ο Κρίστινσον έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία.

Οι «πράσινοι» θα κερδίσουν στο 27’ δεύτερο πέναλτι σε μαρκάρισμα του Καρανίκα στο Νάγκι το οποίο σωστά δόθηκε. Όμως ο Χατζηγιοβάνης στο 28’ δεν μπόρεσε να νικήσει για δεύτερη φορά στο αλά Πανένκα πέναλτι που εκτέλεσε, τον Κρίστινσον με τον Ισλανδό τερματοφύλακα να μπλοκάρει τη μπάλα. Το «πράσινο» προβάδισμα θα διατηρηθεί μέχρι το ημίχρονο καθώς στη συνέχεια δεν υπήρξαν κλασικές ευκαιρίες ούτε από τη μία πλευρά, ούτε από την άλλη.

Με δύο αλλαγές θα ξεκινήσει στο δεύτερο 45λεπτο η ΑΕΛ με τους Μπούστος, Μούζεκ να αντικαθιστούν Μόρα και Καρανίκα αντίστοιχα με τον στόχο του Γρηγορίου να είναι να πιέσουν τον Παναθηναϊκό οι παίκτες του και να αισθανθούν πίεση οι φιλοξενούμενοι.

Πάντως η πρώτη φάση ανήκε στο «τριφύλλι» όταν στο 49’ ο Πούγγουρας στο δεύτερο δοκάρι πήρε την κεφαλιά η οποία πέρασε άουτ, με την πρώτη επίσκεψη της ΑΕΛ στα καρέ του Διούδη να είναι στο 51’ και το αδύναμο πλασέ του Παπάζογλου με τον Διούδη να μπλοκάρει. Όμως ένα λεπτό αργότερα το ωραίο σουτ του Μπούστος θα περάσει λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι.

Οι «πράσινοι» θα… απαντήσουν με το σουτ του Ζαχίντ στο 56’ που έβγαλε δύσκολα ο Κρίστινσον με το ματς να αποκτά ρυθμό και τον Ουάρντα να χάνει ευκαιρία στο 57’ για το 1-1 με τον πορτιέρο του Παναθηναϊκού να σταματά το σουτ του Αιγύπτιου μεσοεπιθετικού. Οι «βυσσινί» θα βρουν δίχτυα στο 62’ με τον Κάτσε ωστόσο το γκολ θα ακυρωθεί σωστά για οφσάιντ του Παπάζογλου στο ξεκίνημα της φάσης.

Οι «βυσσινί» θα πάρουν τα ηνία του ματς στα επόμενα λεπτά και θα απειλήσουν με ισοφάριση στο 75’ με τον Ουάρντα να βγάζει «γλυκιά» σέντρα προς τον Παπάζογλου που πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι. Την ίδια τύχη είχε τέσσερα λεπτά νωρίτερα και η κεφαλιά του Ζίζιτς μετά από κόρνερ του Αιγύπτιου.

Τελικά στο 89’ ο Ζαχίντ με κάθετη θα βρει τον Ανουάρ ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον Κρίστινσον τον οποίο απέφυγε με συνέπεια ο Ισλανδός να τον ανατρέψει και έτσι να δοθεί το τρίτο πέναλτι στο ματς. Ο Μπουζούκης στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ευστόχησε στην εσχάτη των ποινών κάνοντας το τελικό 0-2.

Και λέμε τελικό γιατί στις καθυστερήσεις το «τριφύλλι» είχε δύο κλασικές ευκαιρίες να διευρύνει το προβάδισμά του, αρχικά στο δεύτερο λεπτό του εξτρά χρόνου με το κοντινό σουτ του Χατζηγιοβάνη που απέκρουσε ο Κρίστινσον και στο επόμενο λεπτό με το πλασέ του Μπουζούκη και τη μπάλα να περνά άουτ.

Κορυφαίοι από πλευράς νικητών οι Χατζηγιοβάνης, Ζαχίντ, Καμπετσής και Ανουάρ, ενώ από πλευράς ΑΕΛ οι Ουάρντα, Γκαζάλ, Ζίζιτς, Μιλοσάβλιεβιτς.

Κίτρινες: 22’ Μόρας, 27’ Καρανίκας, 69’ Μιλοσάβλιεβιτς, 89’ Κρίστινσον, 90+4’ Γκαζάλ - 58’ Γιόχανσον

Διαιτητής: Βρέσκας (Πιερίας), Βοηθοί: Απτόσογλου (Αθηνών), Κόλλιας (Ηπείρου), 4ος: Τσέτσιλας (Γρεβενών), VAR: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), AVAR: Κοτσάνης (Δράμας).

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Καρανίκας (46’ Μούζεκ), Μόρας (46’ Μπούστος), Ζίζιτς, Κάτσε (64’ Βινίσιους), Γκαζάλ, Μιλοσάβλιεβιτς, Μπέρτος, Ουάρντα, Παπάζογλου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Χατζηθεοδωρίδης (83’ Κολοβέτσιος), Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Κουρμπέλης, Δώνης (72’ Μπουζούκης), Χατζηγιοβάνης, Νάγκι (60’ Ανουάρ), Ζαχίντ, Καμπετσής.