26/04/2024
Γερμανία | Σάββατο 25 Ιανουαρίου 2020 - 00:07

Εντυπωσιακή η Ντόρτμουντ συνέτριψε την Κολωνία

Άνετα οι Βεστφαλοί επικράτησαν με 5-1 των «τράγων»

Εύκολο βράδυ είχε την Παρασκευή (24/1) η Ντόρτμουντ στο εναρκτήριο ματς της 19ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα καθώς συνέτριψε με 5-1 την Κολωνία.

Οι Βεστφαλοί ήταν καταιγιστικοί απέναντι στους «τράγους» και ανέβηκαν στους 35 βαθμούς και την 4η θέση, ενώ η Κολωνία παρέμεινε στους 20 πόντους και είναι στη 13η θέση της κατάταξης.

Με γκολ από τα… αποδυτήρια του Γκερέιρο έγινε το 1-0, ενώ στο 29’ ο Ρόις έκανε δύο τα τέρματά της ομάδας του, με το 2-0 να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου 45λέπτου ο Σάνκο έκανε το 3-0, πριν μειώσει η Κολωνία στο 65’ με τον Ουθ.

Ο Χάλαντ σημείωσε τα δύο επόμενα γκολ της ομάδας του καθώς πέτυχε στο 78’ το 4-1 και εννιά λεπτά αργότερα έκανε και το 5-1, στην επιβλητική νίκη των «κιτρινόμαυρων» της Γερμανίας.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 24/1

Ντόρτμουντ - Κολωνία 5-1 (1’ Γκερέιρο, 29΄Ρόις, 48’ Σάνκο, 78’ και 87’ Χάλαντ - 65’ Ουθ)