19/04/2024
Πρωτάθλημα | Πέμπτη 23 Ιανουαρίου 2020 - 21:30

Μέτριος αλλά νικητής ο Άρης

Οι «κίτρινοι» επιβλήθηκαν με 1-0 της Ξάνθης στο «Κλ. Βικελίδης» με πέναλτι του Γκάμα * Δοκάρι είχαν οι Θεσσαλονικείς με τον Ντιγκινί * Τυχερή η ομάδα του Παράσχου που τελείωσε το ματς με 11 παίκτες

Κερδίζει ακόμα και όταν είναι σε μέτρια μέρα…

Ο λόγος για τον Άρη ο οποίος επικράτησε με 1-0 της Ξάνθης το βράδυ της Πέμπτης (23/1) στο «Κλ. Βικελίδης» στην τελευταία χρονικά αναμέτρηση για την 20η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Μία πολύ σημαντική νίκη για τους «κίτρινους» στη μάχη της παραμονής στην πρώτη εξάδα και τα πλέι οφ, με τον Άρη να ανεβαίνει στην 5η θέση έχοντας πλέον 29 βαθμούς, αφήνοντας την Ξάνθη στους 26 και μία θέση παρακάτω ισόβαθμη με ΟΦΗ και Ατρόμητο.

Οι παίκτες του Μίκαελ Ένινγκ δεν έκαναν καλό παιχνίδι, αλλά η ουσία είναι οι τρεις βαθμοί και αυτούς κρατούν στο φινάλε οι Θεσσαλονικείς, όμως απέναντι τους είχαν μία ομάδα η οποία κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο περισσότερο για να παίξουν... ξύλο παρά ποδόσφαιρο.

Είναι ευτύχημα για την ομάδα του Γιώργου Παράσχου που τελείωσε το ματς με 11 παίκτες καθώς σε αρκετές περιπτώσεις ο ρέφερι Φωτιάδης χαρίστηκε στους ποδοσφαιριστές των Ακριτών που μάρκαραν αντιαθλητικά και επικίνδυνα τους αντιπάλους τους.

Χαρακτηριστικές οι περιπτώσεις του Λισγάρα στον Δεληζήση στο 64’, του Κάστρο και πάλι στον Δεληζήση στο 73’ (ο παίκτης του Άρη πέρασε εκτός και στις δύο περιπτώσεις) με τον Φωτιάδη να μην βγάζει καν κάρτα, ενώ χαρίστηκε στις καθυστερήσεις στον Τζουρίτσκοβιτς που είχε ήδη κίτρινη και μάρκαρε επικίνδυνα τον Φετφατζίδη.

Αφού λοιπόν οι γηπεδούχοι γλίτωσαν από κάποιον σοβαρό τραυματισμό βρήκαν τέρμα με πέναλτι του Γκάμα στο 58’ (σ.σ. είχαν κερδίσει με πέναλτι του Γκάμα και στο πρώτο παιχνίδι στα Πηγάδια), ενώ στα τελευταία λεπτά θα μπορούσαν να φτάσουν και σε δεύτερο τέρμα με τους Φετφατζίδη και Ντιγκινί ο οποίος είχε δοκάρι και χαμένη ευκαιρία.

Αγωνιστικά, ο Άρης ήταν μέτριος και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο δεν απείλησε ουσιαστικά την εστία του Άμπαντ, παρότι ήταν συνεχώς μπροστά. Η Ξάνθη αμύνθηκε σωστά με διπλή ζώνη άμυνας και μόλις μία φορά ξεμύτισε από την περιοχή της, στα τελευταία λεπτά πριν την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Θεσσαλονικείς βρήκαν γκολ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκάμα και διαχειρίστηκαν σωστά το ματς, έχοντας στα τελευταία λεπτά, όπως είπαμε και παραπάνω, δοκάρι και ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ προκειμένου να «καθαρίσουν» την υπόθεση νίκη.

Η κεφαλιά του Ρόουζ στο 14’ ήταν αδύναμη και έτσι ο Άμπαντ μπλόκαρε τη μπάλα, ενώ στο 27’ ο Ματίγια με φάουλ, λίγο έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια της εστίας της Ξάνθης. Στο 39’ ο κίπερ της Ξάνθης μπλόκαρε τη μπάλα στην κεφαλιά του Δεληζήση από την ωραία εκτέλεση φάουλ του Ισπανού.

Η Ξάνθη βγήκε μπροστά στο 41’ και είχε την πρώτη της τελική στο 41’ αλλά στο σουτ του Κάστρο από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κουέστα, ενώ στο 45’ ο Γκάμα με ωραία προσπάθεια και σουτ εκτός περιοχής θα απειλήσει, όμως ο Άμπαντ έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου 45λέπτου ο Γκάμα βρήκε χώρο και έκανε σουτ από τον άξονα με τη μπάλα να περνά άουτ, όμως στο 57’ ο ίδιος παίκτης έβγαλε την κάθετη στον Σάσα ο οποίος ανατράπηκε από τον Άμπαντ κερδίζοντας το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκάμα που έστειλε τη μπάλα στο κέντρο της εστίας κάνοντας το 1-0.

Ο ρυθμός του αγώνα είναι αλήθεια ότι έπεσε στη συνέχεια, απόρροια των σκληρών και αντιαθλητικών μαρκαρισμάτων των παικτών της Ξάνθης, με τον Άρη πάντως να… αγγίζει στο 68’ το 2-0, αλλά ο Φετφατζίδης από το ύψος του πέναλτι, έστειλε με σουτ τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Άμπαντ.

Στα τελευταία λεπτά οι «κίτρινοι» θα μπορούσαν να φτάσουν στο δεύτερο γκολ, αλλά στο 87’ από την εκτέλεση φάουλ του Γκάμα, ο Ντιγκινί με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι του Άμπαντ, ενώ στις καθυστερήσεις και πάλι ο μεσοεπιθετικός του Άρη θα είναι πρωταγωνιστής, αλλά θα νικηθεί σε τετ-α-τετ με τον Άμπαντ καθώς πλάσαρε πάνω στο σώμα του πορτιέρο της Ξάνθης.

Ενδιάμεσα στο 88’ ο Κουέστα θα κρατήσει το 1-0, στη μοναδική κλασική ευκαιρία της Ξάνθης στην αναμέτρηση, με τον τερματοφύλακα του Άρη να αποκρούει τη μπάλα στο πολύ ωραίο σουτ του Μπαξεβανίδη έξω από την περιοχή και δεξιά. Μία δύσκολη απόκρουση καθώς ο Ισπανός πορτιέρο είχε πολλά σώματα μπροστά του.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο σκόρερ Γκάμα που έκανε τα πάντα μέσα στο γήπεδο, ο Ντιγκινί που αναστάτωσε την άμυνα της Ξάνθης όσο αγωνίστηκε, αλλά και οι Δεληζήσης (που έφαγε αρκετό «ξύλο»), Ματίγια. Για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Άμπαντ, Φοσέ και Στάρτζεον.

Κίτρινες: 49’ Βέλεθ, 60’ Ρόουζ, 71’ Κόρχουτ-26’ Φοσέ, 38’ Κοβάτσεβιτς, 56’ Μπαξεβανίδης, 75’ Τζουρίτσκοβιτς

Διαιτητής: Φωτιάδης (Καστοριάς), Βοηθοί: Αλεξέας (Μεσσηνίας), Μωυσιάδης (Ηπείρου), 4ος: Τσαμούρης (Πειραιά), VAR: Τζήλος (Λάρισας), AVAR: Καρσιώτης (Κορινθίας).

ΑΡΗΣ (Μίκαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ρόουζ, Κόρχουτ, Δεληζήσης, Βέλεθ, Σάσα, Ματίγια (90+2’ Μπα), Φετφατζίδης, Μαντσίνι (54’ Ντιγκινί), Γκάμα, Λάρσον (85’ Μαρτίνες).

ΞΑΝΘΗ (Γιώργος Παράσχος): Αμπάντ, Μπαξεβανίδης, Σόσα, Λισγάρας, Κασάδο, Κοβάτσεβιτς (81’ Ντε Αμορίμ), Τερκί, Τζουρίτσκοβιτς, Φασίδης (63’ Στάρτζεον), Κάστρο, Φοσέ (60’ Τεσέιρα).