19/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 20 Ιανουαρίου 2020 - 18:26

O Λεβαδειακός μπορεί και… έσπασε το αήττητο του ΠΑΣ! (video)

Τεράστιο διπλό για την ομάδα του Αντωνίου, που νίκησε 1-0 μέσα στα Γιάννενα με γκολ του Μεχία στο 90’+2! * Δείτε το τέρμα

Τον… κοίμισε και τον «χτύπησε» στο τέλος όταν δεν μπορούσε να αντιδράσει καν! Ο λόγος για τον Λεβαδειακό, ο οποίος πέτυχε τη σημαντικότερη νίκη μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας 2, καθώς υποχρέωσε τον πρωτοπόρο ΠΑΣ Γιάννινα στην πρώτη του ήττα και μάλιστα μέσα στους «Ζωσιμάδες».

Οι Βοιωτοί με γκολ του νεοαποκτηθέντα Μεχία στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων «πάγωσαν» τα Γιάννενα το απόγευμα της Δευτέρας (20/1) και πήραν τεράστιο διπλό στο ματς, με το οποίο έπεσε η αυλαία της 13ης αγωνιστικής της SL2.

Οι «πράσινοι» του Σωτήρη Αντωνίου έσπασαν το αήττητο των «κυανόλευκων» του Αργύρη Γιαννίκη και μπήκε σφήνα στη διεκδίκηση των πάντων, αφού με 23 πλέον βαθμούς ανέβηκε στην τρίτη θέση της κατάταξης και υπολείπεται επτά από την κορυφή, στην οποία έχουν κάνει… κατάληψη οι Ηπειρώτες. Μέσα στους εννοημένους, όμως, από αυτό το μεγάλο αποτέλεσμα του Λεβαδειακού, είναι και ο δεύτερος Απόλλων Σμύρνης, ο οποίος παρά το Χ με τα Χανιά στη Ριζούπολη, πλησίασε στο -6 πλέον τον ΠΑΣ.

Ισορροπημένο, «σβηστό» ματς και… μπαμ!

Το ματς στους «Ζωσιμάδες» ήταν μέτριο και σχεδόν απόλυτα ισορροπημένο. Οι δε τελικές ήταν είδος προς… εξαφάνιση, δεν μιλάμε καν για φάσεις ουσιαστικές μπροστά στις δύο εστίες. Γενικά, δηλαδή, το παιχνίδι ήταν… σβηστό με μία διαφορά, όμως, ο Λεβαδειακός, που δεν απειλήθηκε καθόλου όσο περνούσε η ώρα ήταν όλο και πιο στιβαρός.

Με άψογη αμυντική λειτουργία και εξαιρετική τακτική πήρε μέτρα και κράτησε περισσότερο μπάλα στο β’ ημίχρονο… Παρόλα αυτά ευκαιρίες δεν υπήρχαν και εκεί που κάποιος θα στοιχημάτιζε για ένα νερόβραστο 0-0 ήρθε το… μπαμ των φιλοξενούμενων.

Ήταν το 90’+2 όταν ο Μάντζιος άφησε για τον Πολέτο, εκείνος έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, η άμυνα του ΠΑΣ έκανε «τσαφ» και ο Μεχία στην πρώτη του εμφάνιση με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έγραψε το μεγαλειώδες 0-1!

Καλύτεροι από τον Λεβαδειακό -που δεν υστέρησε κανείς- οι Κονέ (με διαφορά στο χώρο της μεσαίας γραμμής), Καραχάλιος και ο σκόρερ Μεχία ως MVP. Από την πλευρά των ηττημένων προσπάθησε περισσότερο ο Αποστολόπουλος.

Χωρίς το παραμικρό πρόβλημα η διαιτησία του Χρ. Βεργέτη (Αρκαδίας) με βοηθούς τους Δ. Βεργέτη (Αρκαδίας), Κύριο (Αρκαδίας) , ενώ τέταρτος ήταν ο Κολύτας (Κέρκυρας).

Κίτρινες: 86’ Αποστολόπουλος, 90’+1 Λιάσος - 79’ Αργυρόπουλος

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Μπουκουβάλας, Αποστολόπουλος, Παντελάκης, Σκόνδρας, Καρτάλης (79’ Πίτου Γκαρσία), Λιάσος, Ξύδας (46’ Παμλίδης), Νάουμετς (65’ Νικολιάς), Λεό, Κριζμάν.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Μπάγιτς, Αργυρόπουλος, Βήχος, Άνγκουα, Λιάγκας, Κονέ, Κοζορώνης (66’ Μεχία), Καραχάλιος, Συμελίδης, Ν' Νομό (57’ Μάντζιος), Ιωαννίδης (70’ Πολέτο).