27/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Ιανουαρίου 2020 - 20:04

Νίκη ΠΑΟΚ με διαιτησία για κλάματα στην Τούμπα

Οι «ασπρόμαυροι» επικράτησαν 3-1 του Αστέρα Τρίπολης με τη διαιτητική τριπλέτα να τα κάνει… μαντάρα * Δεν δόθηκε πέναλτι στους Αρκάδες στο 42’

Φαίνεται ότι ματς του ΠΑΟΚ χωρίς διαιτησία και VAR δεν γίνεται…

Είτε μιλάμε για αποφάσεις υπέρ των «ασπρόμαυρων», είτε για κατά τους, παιχνίδι στην Τούμπα και χρήση του VAR έχουν γίνει έννοιες σχεδόν ταυτόσημες.

Έτσι και στο κυριακάτικο (19/1) παιχνίδι του «Δικεφάλου του Βορρά» με τον Αστέρα Τρίπολης, στη νίκη του ΠΑΟΚ με 3-1, για τη 19η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1, έγινε και πάλι χρήση τόσο στα τρία από τα τέσσερα γκολ, όσο και σε μία ακόμα φάση.

Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα πέτυχε τον στόχο της που ήταν η νίκη, με την οποία ανέβηκε στους 46 βαθμούς στη μάχη για κατάκτηση του τίτλου, ενώ ο Αστέρας παρέμεινε 12ος με 18 πόντους. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος, αλλά είχε και τη διαιτητική εύνοια καθώς στο 42’ με το σκορ στο 1-0 δεν δόθηκε πέναλτι στους Αρκάδες σε μαρκάρισμα του Αουγκούστο στον Μαρκ Φερνάντεθ.

Αυτό έδωσε αέρα στον ΠΑΟΚ που στην πρώτη του αξιόλογη φάση στο δεύτερο 45λεπτο έφτασε στο 2-0 και κάπου εκεί σε συνδυασμό και με την αποβολή του Σουάρες έκρινε τα πάντα στο γήπεδο της Τούμπας. Το ματς έγινε τυπική διαδικασία, με τους Θεσσαλονικείς να φτάνουν και σε τρίτο γκολ και απλά τον Αστέρα να μειώνει στο τελικό 3-1.

Για τη διαιτησία τι να πει κανείς;;; Πραγματικά για κλάματα και ειδικά στη φάση της αποβολής του Σουάρες στο 65’ τα έκαναν μαντάρα δείχνοντας πέναλτι, με το VAR να τους… σώζει καθώς ναι μεν υπήρχε παράβαση αλλά ήταν εκτός περιοχής. Θέλετε και άλλα;;; Στο γκολ των Αρκάδων ο διαιτητής έδειξε σέντρα και ο δεύτερος βοηθός οφσάιντ, με τη λύση να δίνεται πάλι μέσω της τεχνολογίας και να επικυρώνεται το γκολ των Πελοποννήσιων.

Με στόχο ένα γρήγορο γκολ μπήκε στο ματς ο ΠΑΟΚ και από τα πρώτα λεπτά οι παίκτες του Αμπέλ Φερέιρα εγκαταστάθηκαν στην περιοχή του Αστέρα με συνεχόμενα κόρνερ και ευκαιρίες. Το γκολ ήρθε για τον «Δικέφαλο του Βορρά» στο 29’ το οποίο και μέτρησε με χρήση του VAR. Πάντως οι Αρκάδες στεκόντουσαν καλά και «φωνάζουν» δικαίως για μη καταλογισμό πέναλτι λίγο πριν την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το γρήγορο 2-0 του «Δικεφάλου του Βορρά» καθώς και η αποβολή του Σουάρες έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων οι οποίοι έφτασαν και σε τρίτο γκολ, πριν μειώσει με περιπετειώδη, ελέω διαιτησίας, τρόπο, ο Αστέρας Τρίπολης στο τελικό 3-1.

Από στατική φάση η πρώτη τελική του ΠΑΟΚ με τον Μίσιτς στο 5’ που εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Λημνιό ο οποίος σε θέση τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο έκανε το πλασέ για να μπλοκάρει τη μπάλα ο κίπερ των Αρκάδων. Ένα λεπτό μετά από νέο κόρνερ του Βιεϊρίνια, ο Μαουρίτσιο με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 9’ σουτ του Μαουρίτσιο η μπάλα θα περάσει πάνω από τα δοκάρια, με τον Αστέρα να βγαίνει μπροστά και στο 14’ να έχει την πρώτη του τελική με το σουτ του Λουίς Φερνάντεθ και τη μπάλα να περνά κόρνερ καθώς βρήκε τα πόδια του Ίνγκανσον.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει και έτσι στο 29’ πήρε το προβάδισμα με την κάθετη του Βιεϊρίνια στον Πέλκα και τη πάσα με τη μία στον Σφιντέρσκι που πλάσαρε ιδανικά για το 1-0. Το τέρμα μέτρησε μέσω του VAR και πολλοί πίστεψαν ότι το έργο των «ασπρόμαυρων» θα γινόταν εύκολο.

Ο Αστέρας βγήκε μπροστά, απείλησε με το 1-1 στο 38’ στο διαγώνιο σουτ του Μαρκ Φερνάντες που πέρασε άουτ, ενώ στο 42’ και πάλι ο ίδιος παίκτης με πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα έξω από την εστία. Όμως ο Μαουρίτσιο τον μάρκαρε αντικανονικά και παρότι ο Σκουλάς πήγε στο VAR δεν έδειξε την «άσπρη βούλα» και έτσι το 1-0 δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο 45λεπτο, όμως ο ΠΑΟΚ στην πρώτη του αξιόλογη φάση ευτύχησε να σκοράρει, όταν στο 61’ ο Πέλκας πήρε το ριμπάουντ στο σουτ του Μαουρίτσιο και με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0. Και εδώ ο Βολιώτης ρέφερι συμβουλεύτηκε το VAR.

Στο 65’ ο Σκουλάς υπέδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σουάρες στον Σφιντέρσκι, δείχνοντας παράλληλα και τη δεύτερη κίτρινη στον παίκτη του Αστέρα (σ.σ. είχε πάρει στο 61’ την πρώτη). Όμως πηγαίνοντας για ακόμα μία φορά στο VAR είδε ότι υπήρχε μεν παράβαση, αλλά ήταν εκτός περιοχής καταλογίζοντας φάουλ.

Η εκτέλεση του Αουγκούστου ήταν καλή, όμως εξίσου καλή και η επέμβαση του Παπαδόπουλου. Τελικά το 3-0 για τους γηπεδούχους έγινε στο 79’ με ιδανικό τελείωμα του Λάμπρου μετά την σέντρα του Μίσιτς με τα τελευταία λεπτά να αποκτούν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Τρίπολης ήταν να μειώσει στο τελικό 3-1 στο 86’ με πλασέ του Μαρκ Φερνάντεθ, τέρμα που αρχικά ακυρώθηκε παρότι ο ρέφερι έδειξε σέντρα. Η προσωρινή ακύρωση ήταν από τον δεύτερο βοηθό και τη λύση έδωσε πάλι η τεχνολογία. Το γκολ μέτρησε κανονικά και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Κορυφαίοι από πλευράς ΠΑΟΚ ήταν οι Σφιντέρσκι, Μίσιτς και Βιεϊρίνια, ενώ για τους Αρκάδες οι Μαρκ Φερνάντεθ, Ριέρα και Παπαδόπουλος.

Κίτρινες: 90+3’ Αουγκούστο - 62’ Σουάρες, 90+7’ Ριέρα

Κόκκινη: 65’ Σουάρες (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Σκουλάς (Θεσσαλίας), Βοηθοί: Νικολακάκης (Ηρακλείου), Δημόπουλος (Δυτικής Αττικής), 4ος: Θεοχάρης (Θεσσαλίας), VAR: Παπαπέτρου (Αθηνών), AVAR: Απτόσογλου (Αθηνών).

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Ίνγκασον, Μάτος, Αουγκούστο, Μαουρίτσιο (81’ Εσίτι), Πέλκας (62’ Λάμπρου), Λημνιός, Μίσιτς, Σφιντέρσκι (70’ Άκπομ).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Ορτέγκα, Σουάρες, Ματρικάρντι, Κώτσιρας, Σίτο (60’ Ριέρα), Μπόρχα Φερνάντεθ, Βαλιέντε, Μαρκ Φερνάντεθ (77’ Μπελόγκ), Λουίς Φερνάντεθ (69’ Πασαλίδης), Χαουρέγκι.