23/04/2024
Αρχείο | Σάββατο 18 Ιανουαρίου 2020 - 16:47

«Τσίμπησε» πολύτιμο βαθμό στην Ιεράπετρα ο Ιωνικός

Καλύτεροι οι Κρητικοί, μπορούσαν να νικήσουν, είχαν και δοκάρι, αλλά έμειναν στο 0-0 με τους σωστά αμυνόμενους Νικαιώτες

Με έναν υπερπολύτιμο βαθμό «απέδρασε» από τη δύσκολη έδρα της Ιεράπετρας ο Ιωνικός το απόγευμα του Σαββάτου (18/1) μετά το 0-0 με τον ΟΦΙ για τη 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Football League.

Η ομάδα του Δημήτρη Αρναούτη μπορεί να μην έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης και να κινδύνεψε σε κάποιες περιπτώσεις από τους νησιώτες, όμως στο ποδόσφαιρο αυτό που μετράει είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Έτσι ο Ιωνικός πήρε έναν βαθμό σε μία δύσκολη έδρα στη μάχη που δίνει για την άνοδο στην παραπάνω κατηγορία, ενώ με τον βαθμό αυτόν ανέβηκε στους 27 και θα περιμένει την Κυριακή (19/1) το αποτέλεσμα της Βέροιας στην Τρίγλια για να δει τι διαφορά θα έχει από τη 2η προνομιούχο θέση.

Από την άλλη η ομάδα της Ιεράπετρας ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και θα μπορούσε να πάρει τη νίκη, όμως δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της, έχοντας και ένα δοκάρι. Έτσι το σύνολο του Γιάννη Μάγγου ανέβηκε στους 23 βαθμούς και παραμένει σταθερά στην πρώτη εξάδα.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά με τους φιλοξενούμενους να έχουν την πρώτη ευκαιρία της αναμέτρησης και τους γηπεδούχους να ισορροπούν στη συνέχεια έχοντας και το δοκάρι λίγο πριν το ημίχρονο. Στο δεύτερομ 45λεπτο η Ιεράπετρα πατούσε καλύτερα και είχε κάποιες ευκαιρίες για τη νίκη, αλλά οι Αποστολόπουλος, Ιντζόγλου, Κατσικοκέρης δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του Κουρεπίνη.

Παρότι ο Ιωνικός μπήκε καλύτερα, ο ΟΦΙ ήταν αυτός που είχε το πρώτο σουτ, στο 21’ με τον Σκόνδρα και τη μπάλα να καταλήγει άουτ, ενώ στο 23΄ ο Κατσικοκέρης έκανε ωραίο σουτ από τον άξονα με το αριστερό, όμως η μπάλα είχε την ίδια κατάληξη καθώς πέρασε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να προηγηθούν στο 26’ όταν ο Βουκμίροβιτς από τα αριστερά έκανε την σέντρα, ο Κρητικός έπιασε την κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι της εστίας του Καραγκιολίδη.

Στο 37’ και έχοντας κερδίσει συνεχόμενα κόρνερ ο ΟΦΙ, στη δεύτερη κατά σειρά εκτέλεση ο Χιντζίδης με απευθείας εκτέλεση έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και εν συνεχεία αυτή κατέληξε άουτ, με το 0-0 να μην αλλάζει μέχρι την ανάπαυλα.

Ανεβάζοντας απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο η Ιεράπετρα θα απειλήσει στο 50’ όταν σε μακρινή εκτέλεση φάουλ του Χιντζίδη από τον άξονα, ο Κουρεπίνης απομάκρυνε τη μπάλα, αυτή πήγε στον Αποστολόπουλο που έκανε το σουτ, υπό την πίεση του Φουρλάνου, όμως πέρασε άουτ. Στη φάση αυτή ο φορ του ΟΦΙ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, αλλά σωστά δεν δόθηκε κάτι.

Ο Αρναούτης θέλοντας να φρεσκάρει την ομάδα του πέρασε στο ματς τον Μάναλη, ενώ στο ημίχρονο ο Χρυσοφάκης είχε περάσει στη θέση του Μηνά για τους γηπεδούχους. Οι τελευταίοι θα φανούν απειλητικοί με στατική φάση, αλλά ο Κουρεπίνης στο 55’ έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ στην ωραία εκτέλεση φάουλ του Χιντζίδη.

Οι Νικαιώτες θα έχουν τη δική τους στιγμή στο 58’ με την ωραία προσπάθεια του Βουκμίροβιτς από τα αριστερά, όμως το σουτ που επιχείρησε ο άσος του Ιωνικού δεν ήταν καλό και έτσι η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Καραγκιολίδη. Ο τεχνικός του Ιωνικού θα κάνει ακόμα πιο επιθετική την ομάδα του με την είσοδο του Κουϊρουκίδη στο ματς, όμως οι Κρητικοί θα είναι πιο επικίνδυνοι.

Μάλιστα στο 72’ θα χάσουν μεγάλη ευκαιρία για το 1-0 όταν ο Χρυσοφάκης από τα δεξιά έκανε σέντρα στην περιοχή, ο Αποστολόπουλος δεν μπόρεσε να σκοράρει, η μπάλα έφτασε στον Χιντζίδη ο οποίος ήταν έτοιμος να πετύχει γκολ και με εξουδετερωμένο τον Κουρεπίνη, όμως το σουτ του έγινε πάνω στον Ιωάννου και έτσι η μπάλα απομακρύνθηκε.

Στα τελευταία λεπτά ο Ιωνικός προσπάθησε με κάποια κόρνερ να φανεί απειλητικός, αλλά χωρίς αποτέλεσμα και έτσι η Ιεράπετρα είχε ακόμα μία ευκαιρία για να «κλέψει» το τρίποντο. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων λοιπόν μετά από ωραία προσπάθεια του Αναστασόπουλου από τα δεξιά και γύρισμα στην περιοχή, ο Κατσικοκέρης δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα και να την σπρώξει στα δίχτυα.

Έτσι το 0-0 δεν άλλαξε, σε ένα ματς όπου για τον Ο.Φ. Ιεράπετρας ξεχώρισαν οι Χιντζίδης, Κατσικοκέρης και Αναστασόπουλος, ενώ για τον Ιωνικό οι Μουστάκης, Μάναλης και Φουρλάνος.

Κίτρινες: 41’ Σέχου, 85’ Χρυσοφάκης - 41’ Κρητικός, 54’ Κολλαράς

Διαιτητής: Πολυχρόνης (Πιερίας), Βοηθοί: Βρούζος (Πιερίας), Νταβέλας (Μακεδονίας), 4ος: Κρασαγάκης (Ηρακλείου).

Ο.Φ. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Καραγκιολίδης, Μηνάς (46΄ Χρυσοφάκης), Σέχου, Αναστασόπουλος, Κατσικοκέρης, Χιντζίδης, Βογιατζής (76’ Παπαδόπουλος), Σκόνδρας, Αποστολόπουλος, Σμίλτος, Μάγκας.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Αρναούτης): Κουρεπίνης, Μουστάκης, Κολλαράς, Ιωάννου, Φουρλάνος, Τιεντσέ (69’ Κουϊρουκίδης), Κρητικός Ν., Κρητικός Σ., Γκοτσούλιας, Βουκμίροβιτς (77’ Παπουτσογιαννόπουλος), Βλαχομήτρος (55’ Μάναλης).