27/04/2024
Πρωτάθλημα | Παρασκευή 17 Ιανουαρίου 2020 - 19:32

Καταιγισμός γκολ με νικητή τον Εργοτέλη στα Περιβόλια (video)

Οι «κιτρινόμαυροι» του Ηρακλείου έφυγαν με το διπλό, καθώς επικράτησαν με 4-2 του αποδυναμωμένου Πλατανιά * Δείτε τα τέρματα

Άξιζε το κρύο, που… έφαγαν όσοι πιστοί πήγαν στα Περιβόλια για να δουν το Πλατανιάς - Εργοτέλης και ειδικά όσοι ήταν φίλαθλοι των φιλοξενούμενων. Οι «κιτρινόμαυροι» του Ηρακλείου πήραν σημαντικό διπλό, καθώς κέρδισαν με 4-2 το απόγευμα της Παρασκευής (17/1) στην αναμέτρηση, που άνοιξε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 2.

Οι παίκτες του Γιάννη Ταουσιάνη ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και πήραν δίκαια το τρίποντο, που τους ανεβάζει βαθμολογικά φτάνοντας τους 22 πόντους στη μάχη για να μπορέσουν να είναι στην πρώτη 6άδα των πλέι οφ στο φινάλε της κανονικής περιόδου.

Από την άλλη, ο Πλατανιάς, εμφανώς αποδυναμωμένος από τις πρόσφατες μαζικές αποχωρήσεις βασικών του ποδοσφαιριστών, πάλεψε, αλλά δεν κατάφερε να αντισταθεί στην ανωτερότητα του αντιπάλου του.

Βέβαια, είναι γεγονός ότι η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν πιο ξεκάθαρη στο α’ ημίχρονο όταν ο Εργοτέλης ήταν ξεκάθαρα ανώτερος, ενώ στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού τα δεδομένα ήταν πιο ισορροπημένα με τους γηπεδούχους να είναι περισσότερο ανταγωνιστικοί.

Το 0-2 έδειξε και τη συνέχεια

Ο Εργοτέλης μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και από τα πρώτα λεπτά φάνηκε πιο επικίνδυνος… Το άνοιγμα του σκορ, ωστόσο, ήρθε με εύστοχο πέναλτι του Ροβίθη στο 22’ μετά από παράβαση απειρίας του νεαρού Νιαυραδάκη στον Τσέλιο ένα λεπτό νωρίτερα.

Το γκολ αυτό απελευθέρωσε τους φιλοξενούμενους με τον Μπουτσάκη να διπλασιάζει τα τέρματα των «κιτρινόμαυρων» στο 34’ με σουτ, έπειτα από ωραίο συνδυασμό.

Στο β’ ημίχρονο ο Πλατανιάς με τις διορθωτικές αλλαγές του Γιάννη Τάτση και ειδικά την είσοδο του έμπειρου Ουές βελτιώθηκε και αυτό επιβραβεύτηκε με τη μείωση του σκορ στο 58’ με σουτ του Λέιρια.

Οι ελπίδες των γηπεδούχων για τυχόν αποφυγή της ήττας, ωστόσο, εξανεμίσθηκαν στο 64’ όταν μετά από σουτ του Μπρουσέλη και καραμπόλα στον Τσαμούρη με αυτογκόλ διαμορφώθηκε το 1-3.

Ουσιαστικά εκεί τελείωσαν όλα με το… κερασάκι στην τούρτα να είναι τα δύο γκολ στις καθυστερήσεις. Εκεί, όπου αρχικά ο Έφορντ με σουτ έγινε και αυτός σκόρερ για το 1-4 στο 90’+2 για να «απαντήσει» στο… καπάκι ο Λουκίνας με κεφαλιά στο 90’+3 για το τελικό Πλατανιάς - Εργοτέλης 2-4.

Κορυφαίος από τον Εργοτέλη ο Μπουτσάκης με συμπαραστάτες τον Ροβύθη και τον Μποτέ. Καλύτερος από τον Πλατανιά ο Ουές, βοήθησε πολύ στο β’ ημίχρονο, όπως και ο Λέιρια με σταθερη απόδοση σε όλο το ματς.

Άψογη στις αποφάσεις της η διαιτητής Αντωνίου (Ανατολικής Αττικής), δεν απέφυγε το λάθος ο α’ βοηθός Γεωργακόπουλος (Πειραιά), χωρίς προβλήματα η β’ βοηθός Δέτση (Αθηνών). Τέταρτος: Δραγάτης (Ανατολικής Αττικής)

Κίτρινες: 11’ Σμυρλάκης, 31’ Ρεβυθύπουλος - 6’ Έφορντ

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Μαντζάρης, Ρεβυθόπουλος, Ποζατζίδης, Τσαμούρης, Ρουσσάκης (62’ Παπαδόπουλος), Σμυρλάκης, Λέιρια, Νιαυραδάκης (71’ Πουρζιτίδης), Κωστίκος (46’ Ουές), Λουκίνας, Παπουτσογιαννόπουλος.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Οικονόμου, Μπάτζιος, Προβυδάκης (69’ Κοιλιάρας), Μποτέ, Μπρους, Μπουτσάκης (79’ λ.τρ. Πέιος), Τσέλιος (62’ Μπρουσέλης), Μπαράτα, Έφορντ, Ροβίθης.