24/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 16 Ιανουαρίου 2020 - 19:25

Έχασε την ευκαιρία ο Αστέρας, τον πρώτο λόγο η ΑΕΚ

Μικρό προβάδισμα για την «Ένωση» που πήρε εκτός έδρας 1-1 από τους Αρκάδες, με τον Μπαράλες να αστοχεί σε πέναλτι στο 70’

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το βράδυ της Πέμπτης (16/1) η αναμέτρηση στην Τρίπολη ανάμεσα στον Αστέρα και την ΑΕΚ, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τη φάση των «16» του Κυπέλλου.

Αρκάδες και «κιτρινόμαυροι» ολοκλήρωσαν στην ισοπαλία με σκορ 1-1 το μεταξύ τους παιχνίδι στο «Θ. Κολοκοτρώνης» και έτσι τα πάντα έμειναν ανοικτά εν όψει της ρεβάνς στο ΟΑΚΑ, στα τέλη Ιανουαρίου.

Σε ένα αρκετά καλό παιχνίδι, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, ο Αστέρας κατάφερε να προηγηθεί με ένα πολύ ωραίο τέρμα του Κρέσπι, όμως με πέναλτι του Ολιβέιρα η «Ένωση» έφερε το ματς στα ίσια και απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση στους «8».

Ο Αστέρας έχασε την ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, το οποίο δεν ήταν τόσο καλό όσο το πρώτο, για τη νίκη καθώς ο Μπαράλες απώλεσε πέναλτι και έτσι η ΑΕΚ, που είχε και εκείνη κάποιες στιγμές για το 1-2 έφυγε με την ισοπαλία από την πελοποννησιακή πόλη.

Καλύτερο ποιοτικά το πρώτο 45λεπτο με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά και να θέλουν να φτάσουν σε ένα τέρμα κάτι που πέτυχε ο Αστέρας. Οι «κιτρινόμαυροι» ισορρόπησαν στη συνέχεια το ματς και αφού έχασαν μία μεγάλη ευκαιρία, έφτασαν στο γκολ της ισοφάρισης. Οι δύο ομάδες έχασαν, μέχρι την ανάπαυλα, ευκαιρίες τόσο για το 2-1, όσο και το 1-2.

Πρώτη απειλή ήταν από πλευράς Αρκάδων, όμως στην κεφαλιά του Σουάρεζ από εκτέλεση κόρνερ του Ριέρα η μπάλα πέρασε άουτ. Με την συμπλήρωση 20 λεπτών όμως η ομάδα του Ράσταβατς άνοιξε το σκορ όταν σε ιδανική επίθεση των γηπεδούχων, ο Μουνάφο με ωραία σέντρα βρήκε τον Κρέσπι και εκείνος με «ψαλιδάκι» έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώτα για το 1-0.

Η ΑΕΚ, της οποίας στο 7’ ακυρώθηκε σωστά τέρμα του Ολιβέιρα για οφσάιντ, ισορρόπησε το ματς και στο 24’ θα μπορούσε να φτάσει στο 1-1, αλλά ο Ολιβέιρα ξανά, παρότι βρέθηκε ολομόναχος μέσα στη μικρή περιοχή και με εξουδετερωμένο τον Παπαδόπουλο κατάφερε να αστοχήσει στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Στο ημίωρο και μετά από ωραία συνεργασία των Λόπες, Αλμπάνη, Ολιβέιρα και τελικό αποδέκτη τον πρώτο, εκείνος ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Μουνάφο με τον ρέφερι Γκορτσίλα να δείχνει ορθώς το σημείο του πέναλτι. Ο Ολιβέιρα ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και ευστόχησε για το 1-1 παρότι ο κίπερ του Αστέρα έπεσε στη σωστή γωνία (σ.σ. δεξιά).

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα καθώς στις δύο ευκαιρίες του Αστέρα και τη μία της ΑΕΚ δεν σημειώθηκε τέρμα. Αρχικά, στο 37’ ο Τσιντώτας μπλόκαρε τη μπάλα στο πλασέ του Ριέρα, ενώ στο 42’ από εκτέλεση φάουλ του Κρέσπι, ο Μπαράλες με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Ένα λεπτό μετά, ο Αλμπάνης με κάθετη βρήκε τον Βέρντε και εκείνος στο τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο δεν έκανε καλό πλασέ, με τον Έλληνα τερματοφύλακα να αποκρούει με το πόδι.

Οι γηπεδούχοι θα μπουν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο αλλά χωρίς τη μεγάλη φάση καθώς τόσο το πλασέ του Μουνάφο στο 48’, όσο και αυτό του Σίτο στο 54’ πέρασαν πάνω από τα δοκάρια του Τσιντώτα. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια με τα δυνατά μαρκαρίσματα και τις μάχες στο χώρο του κέντρου να κυριαρχούν.

Σε ένα από αυτά οι Αρκάδες κέρδισαν πέναλτι όταν ο Κρέσπι έγινε κάτοχος της μπάλας από τα δεξιά, είδε τον Τσιντώτα εκτός εστίας και με πάσα βρήκε τον Λουίς Φερνάντεθ ο οποίος ανατράπηκε από τον Τσιγκρίνσκι με τον Γκορτσίλα να δείχνει κατευθείαν το σημείο του πέναλτι. Ο Μπαράλες ανέλαβε την εκτέλεση στο 70’ στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ.

Η απογοήτευση από το χαμένο πέναλτι, παραλίγο να φέρει με την πλάτη στον τοίχο τον Αστέρα στο 73’ και να βρεθεί πίσω στο σκορ με 1-2, αλλά ο Παπαδόπουλος αντέδρασε σωστά στη χαμηλή εκτέλεση φάουλ του Βέρντε διώχνοντας τη μπάλα κόρνερ στην αριστερή του γωνία. Η «Ένωση» θα μπορούσε να φτάσει στο γκολ νίκης και στο 88’ αλλά το σουτ του Κρίστισιτς πέρασε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Έλληνα πορτιέρο.

Κορυφαίοι για τον Αστέρα σίγουρα ο Κρέσπι που έκανε τα πάντα πέρα από το γκολ, αλλά και οι Μουνάφο, Τασουλής, Ιγκλέσιας, ενώ για την ΑΕΚ μακράν ο καλύτερος ήταν ο Βέρντε, όπως και οι Παουλίνιο, Αλμπάνης όσο αγωνίστηκαν, αλλά και ο σκόρερ Ολιβέιρα.

Κίτρινες: 23’ Σίτο, 32’ Μουνάφο, 41’ Ριέρα, 64’ Ιγκλέσιας, 66’ Σουάρεθ – 12’ Αλμπάνης, 49’ Μάνταλος, 69’ Τσιγκρίνσκι

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας), Βοηθοί: Νατσιόπουλος (Μακεδονίας), Αϊναλής (Μακεδονίας), 4ος: Βλάχος (Ανατολικής Αττικής).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Τασουλής, Πασαλίδης, Σουάρεζ, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Ριέρα (62’ Λουίς Φερνάντεθ), Σίτο (55’ Χαουρέγκι), Κρέσπι (83’ Μπόρχα Φερνάντεθ), Μπαράλες.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο (82’ λ.τρ. Μπακάκης), Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Κρίστιτσιτς, Σιμόες, Βέρντε, Αλμπάνης (71’ Σβάρνας), Μάνταλος, Ολιβέιρα (80’ Κλωναρίδης).