25/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 15 Ιανουαρίου 2020 - 19:47

-X-άρηκε στην παράταση ο Παναιτωλικός

Οι Αγρινιώτες έφυγαν με το 1-1 από τη Νέα Σμύρνη κόντρα στον Πανιώνιο και πέρασαν στους «8» του Κυπέλλου

Ματς για… γερά νεύρα παίχτηκε την Τετάρτη (15/1) στη Νέα Σμύρνη, στον επαναληπτικό αγώνα ανάμεσα σε Πανιώνιο και Παναιτωλικό για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Μετά από ένα πραγματικό… θρίλερ διάρκειας 120+ λεπτών, ο Παναιτωλικός απέσπασε την ισοπαλία με 1-1 και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση για δεύτερη φορά στην ιστορία του με τον κανονισμό του εκτός έδρας γκολ.

Πρωταγωνιστής για τα «καναρίνια» ήταν ο Μπαΐροβιτς, ο οποίος με ένα εκπληκτικό γκολ στο 116’ από απευθείας εκτέλεση φάουλ, έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του, χαρίζοντας της την πρόκριση.

Το ματς ήταν μοιρασμένο σε γενικές γραμμές, με τον Παναιτωλικό να είναι ελαφρώς καλύτερος στα… σημεία.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο. Ο Πανιώνιος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο πρώτο λεπτό πήγε να πιάσει στον… ύπνο τους Αγρινιώτες. Ο Τσιλούλης εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους και έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο αμαρκάριστος Παπαγεωργίου δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

Οι «κυανέρυθροι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο τέταρτο, βρίσκοντας αρκετούς χώρους από τα πλάγια. Οι φιλοξενούμενοι μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο σταδιακά πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και δεν άργησαν να πάρουν εκείνοι τα ηνία της αναμέτρησης. Τα «καναρίνια» μάλιστα είχαν τις δύο πιο μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, στοχεύοντας σε ισάριθμες περιπτώσεις το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κότνικ.

Στο 9’ ο Άλβαρες εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, με την μπάλα να φτάνει… συστημένη στο κεφάλι του Σιέστεντ, ο οποίος με δυνατή κεφαλιά από την καρδιά της περιοχής σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Μόλις 8 λεπτά αργότερα, ο Ρόσα βρέθηκε στο ύψος της περιοχής και με ευθύβολο σουτ… τράνταξε για δεύτερη φορά το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων.

Το ματς είχε καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να παίζουν αμφότερες επιθετικό ποδόσφαιρο και να έχουν εκατέρωθεν ευκαιρίες. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι και πιο επικίνδυνοι, έχοντας τη μερίδα του λέοντος των κλασικών ευκαιριών του πρώτου μισού. Ο Πανιώνιος απείλησε στο 29’ με ωραία ατομική προσπάθεια του Εμμανουηλίδη και δυνατό σουτ από τον άξονα που πέρασε άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή ευκαιρία πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό ο Πανιώνιος έγινε πιο απειλητικός και με δυνατό όπλο τις στατικές φάσεις, δημιούργησε αρκετές συνθήκες για να φτάσει σε ένα γκολ. Ο Παναιτωλικός των πολλών προβλημάτων (9 απουσίες για διάφορους λόγους), προσπάθησε να κρατήσει τις γραμμές του και να… χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, πράγμα που σε μεγάλο βαθμό πέτυχε

Οι «κυανέρυθροι» έφτασαν κοντά στο γκολ στο 66’ με κεφαλιά του Ντομίνγκες και στο 73’ όταν ο Μιλόγεβιτς βρέθηκε στο ύψος της μεγάλης περιοχής των φιλοξενούμενων και με ωραίο σουτ με το εξωτερικό ανάγκασε τον Κνετ σε εντυπωσιακή και δύσκολη απόκρουση.

Τα «καναρίνια»… απάντησαν στις ευκαιρίες στο 85’ με φαλτσαριστό σουτ του Ντουάρτε. Εν τέλει το σκορ παρέμεινε στο 0-0 και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, κάτι που επ’ ουδενί δεν ήθελαν οι προπονητές των δύο ομάδων, με δεδομένο ότι ο βασικός τους στόχος ήταν και είναι το πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας 1 και η παραμονή.

Στην παράταση οι δύο ομάδες ήταν εμφανώς κουρασμένες, αποφεύγοντας τα πολλά ρίσκα. Αμφότερες είχαν από ένα ακυρωθέν γκολ στο επιπλέον ημίωρο σε προσπάθειες των Μπαΐροβιτς στο 95’ και Ντομίνγκες στο 111’, όπου ο διαιτητής έκρινε σωστά ότι τα γκολ δεν έπρεπε να μετρήσουν.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα οδηγηθεί στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι, ο Μπαΐροβιτς το... τελείωσε νωρίτερα. Συγκεκριμένα, στο 116’ έστησε την μπάλα στο όριο της περιοχής του «Ιστορικού» και με μία αριστοτεχνική απευθείας εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Κότνικ, σφραγίζοντας την πρόκριση για τα «καναρίνια».

Ο Πανιώνιος αποδείχτηκε πολύ σκληρός και δεν το έβαλε κάτω. Μάλιστα, λίγο έλειψε να κάνει την ανατροπή της χρονιάς. Μόλις στην πρώτη φάση μετά το γκολ του Παναιτωλικού, έφερε το ματς στα ίσα με κεφαλιά του Ντομίνγκες από το ύψος του πέναλτι και έβαλε… φωτιά στο φινάλε του αγώνα. Εντούτοις, τα χρονικά περιθώρια για τους Νεοσμυρνιώτες είχαν στενέψει υπερβολικά και τελικά το αποτέλεσμα παρέμεινε στο 1-1, με τον Παναιτωλικό να πανηγυρίζει μία σπουδαία πρόκριση στους «8».

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μαλούτας του Συνδέσμου Ημαθίας με βοηθούς τον Χατζηνάκο του Συνδέσμου Δράμας και τον Τζιουβάρα του Συνδέσμου Κοζάνης.

Κίτρινες: 6’ Ρέντζας, 37’ Μιλόγεβιτς, 42’ Σταυρόπουλος, 115’ Παπαγεωργίου, 120’ Ντομίνγκες – 39’ Μαρτίνεθ, 90’+2 Σανιά, 120’+1 Γιοβάνοβιτς

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κότνικ, Ρέντζας, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες (111’ Γρίβας), Λυμπεράκης (63’ Σαραμαντάς), Παπαγεωργίου, Οικονομίδης (68’ Παπανικολάου), Εμμανουηλίδης, Μιλόγεβιτς, Τσιλούλης, Αραμπούλι

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ, Σανιά, Σιέστεντ, Γιοβάνοβιτς, Μαρτίνεθ (62’ Τζανακάκης), Τσιγγάρας, Ντάλσιο, Ντουάρτε, Αλβαρες (73’ Μιμίτο), Ρόσα (97’ Φυτόπουλος), Ντίας (68’ Μπαΐροβιτς)