19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2020 - 21:33

Καθάρισε εύκολα ο Παναθηναϊκός

Άνετο 3-0 των «πράσινων» απέναντι στον Πανιώνιο στο ΟΑΚΑ και πρώτη νίκη μετά από τρία ματς * Δοκάρι και χαμένο πέναλτι είχαν οι νικητές

Γνωρίζοντας ότι είναι το φαβορί της αναμέτρησης και με στόχο να επιστρέψει στις νίκες μετά από τρία σερί παιχνίδια, ο Παναθηναϊκός αυτό που ήθελε στο κυριακάτικο (12/1) παιχνίδι με τον Πανιώνιο ήταν να μην έχει προβλήματα…

Πράγματι οι «πράσινοι» δεν είχαν κανένα θέμα απέναντι στον ουραγό της βαθμολογίας Πανιώνιο τον οποίο και νίκησαν στο ΟΑΚΑ με 3-0, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας 1.

Κακά τα ψέματα σε τέτοια παιχνίδια όταν μία ομάδα ξέρει ότι είναι το αφεντικό του αγώνα εύκολα μπορεί να την πατήσει και σε αυτές τις περιπτώσεις πάντα ένα γρήγορο γκολ βοηθάει για να ξεκλειδώσει η αντίπαλη άμυνα, πράγμα που πέτυχε ο Παναθηναϊκός.

Το γρήγορο γκολ του Χρήστου Δώνη ήταν αυτό που έψαξε το «τριφύλλι» και ενώ πριν σημειωθεί αυτό είχε δοκάρι με τον ίδιο παίκτη και απίστευτη ευκαιρία με τον Μακέντα. Ο Ιταλός στράικερ πήρε το «αίμα του πίσω» στις καθυστερήσεις πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ της ομάδας του.

Ο Πανιώνιος ήξερε ότι θα έπρεπε να αποφύγει τα λάθη για να διεκδικήσει το θετικό αποτέλεσμα και η αλήθεια είναι ότι μετά το 1-0 κράτησε μακριά από την εστία του το «τριφύλλι», αλλά επιθετικά δεν μπόρεσε να σκοράρει κάποιο τέρμα. Έτσι το 2-0 του ημιχρόνου δυσκόλεψε το ήδη δύσκολο έργο του.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι «πράσινοι» συνέχισαν να είναι απειλητικοί και έχασαν την ευκαιρία να διευρύνουν το προβάδισμά τους, αλλά ο Χατζηγιοβάνης αστόχησε σε πέναλτι. Πάντως έφτασαν στο 3-0 με τον Ινσούα, ενώ ο Πανιώνιος είχε κάποιες περιπτώσεις για να βρει και εκείνος τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Μόλις στο 7’ ο Μαλέρμπ έκανε τραγικό λάθος, ο Μπουζούκης το εκμεταλλεύτηκε γυρνώντας τη μπάλα στον Μακέντα, αλλά ο Ιταλός στο κενό τέρμα απέτυχε να σκοράρει με τον Ντομίνγκες να απομακρύνει τη μπάλα. Ένα λεπτό μετά ο Ιταλός πάσαρε στον Γιόχανσον, εκείνος γύρισε στον Δώνη που με κοντινό σουτ σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Μαλέρμπ.

Στο 14’ όμως ο μέσος του Παναθηναϊκού σημάδεψε σωστά όταν σε αντεπίθεση της ομάδας του έγινε τελικός αποδέκτης και με ωραίο σουτ από τον άξονα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πανιωνίου για το 1-0. Το γκολ αυτό έδιωξε το άγχος από τους «πράσινους» κάτι που προσπάθησε να εκμεταλλευτεί ο Πανιώνιος που βγήκε μπροστά με στόχο το τέρμα της ισοφάρισης.

Έτσι στο 22’ ο Τσιλούλης σε τετ-α-τετ με τον Διούδη, ο Πούγγουρας πρόλαβε και έκοψε τον άσο των «κυανέρυθρων», ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Οικονομίδης έκανε ωραία ατομική προσπάθεια, αλλά το πλασέ που επιχείρησε, πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Διούδη. Στο 35’ η κεφαλιά του Ντομίνγκες δεν θα ανησυχήσει τον Διούδη στη τελευταία φάση του «Ιστορικού» στο πρώτο μέρος.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι το 1-0 θα ήταν το σκορ του ημιχρόνου, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ όταν ο Ζαχίντ με ωραία μπαλιά βρήκε τον Μακέντα που έφυγε μόνος στον κενό χώρο, έφτασε μέχρι την περιοχή και πλάσαρε ιδανικά τον Μαλέρμπ για το 2-0.

Με τον… αέρα του 2-0 και με σαφές προβάδισμα, ο Παναθηναϊκός μπήκε στο δεύτερο μέρος με στόχο το τρίτο τέρμα και απείλησε με το ωραίο σουτ του Δώνη στο 52’ με τον Μαλέρμπ να μπλοκάρει σταθερά. Ευκαιρία είχε όμως και ο «Ιστορικός» για το 2-1 με τον Τσιλούλη στο 59’ να μην μπορεί να νικήσει στο τετ-α-τετ τον Διούδη που έδιωξε τη μπάλα με το πόδι.

Δύο λεπτά μετά ο Σαραμαντάς σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι στο σουτ του Μπουζούκη και έτσι ο ρέφερι Ζαχαριάδης υπέδειξε το σημείο του πέναλτι δείχνοντας και την κάρτα στον παίκτη του Πανιωνίου. Ο Χατζηγιοβάνης ανέλαβε την εκτέλεση στο 62’ αλλά είδε τον Μαλέρμπ να πέφτει ωραία στη δεξιά του γωνία και να αποκρούει τη μπάλα.

Τελικά στο 65’ το «τριφύλλι» έφτασε στο 3-0 με τα πλάγια μπακ του να συνεργάζονται ιδανικά, με τον Γιόχανσον από τα δεξιά να βρίσκει με σέντρα τον Ινσούα και εκείνος με σουτ στη κίνηση να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Το ματς ήταν τυπική διαδικασία στη συνέχεια με τους γηπεδούχους να φτάνουν κοντά στο 4-0 στο 81’ με την κεφαλιά του Μπεκ και στο 86’ με το ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Κολοβού, ενώ ενδιάμεσα στο 82’ οι «κυανέρυθροι» θα μπορούσαν να μειώσουν σε 3-1 αλλά ο Διούδης σταμάτησε το ωραίο συρτό σουτ του Παπαγεωργίου από τον άξονα.

Κορυφαίοι από πλευράς Παναθηναϊκού οι Ζαχίντ, Ινσούα και Δώνης, ενώ για τον Πανιώνιο οι Σαραμαντάς, Παπανικολάου και Παπαγεωργίου.

Κίτρινες: 38’ Ζαχίντ - 11’ Δούμτσιος, 62’ Σαραμαντάς

Διαιτητής: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας), Βοηθοί: Πάτρας (Μακεδονίας), Αϊναλής (Μακεδονίας), 4ος: Αγγελάκης (Μακεδονίας), VAR: Τζοβάρας (Φθιώτιδας), AVAR: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Κουρμπέλης, Δώνης, Μπουζούκης (73’ Μπεκ), Χατζηγιοβάνης, Ζαχίντ (70’ Κολοβός), Μακέντα (73’ Καμπετσής).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Μαλέρμπ, Σαραμαντάς, Ντομίνγκες, Δούμτσιος (57’ Μιλόγεβιτς), Σταυρόπουλος, Οικονομίδης, Ρέντζας, Κιάκος, Τσιλούλης, Παπανικολάου (83’ Γρίβας), Μασούρας (24’ λ.τρ. Παπαγεωργίου).