26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2020 - 17:11

Με άγχος πήρε αυτό που ήθελε ο ΠΑΣ

Δύσκολο 1-0 του «Άγιαξ της Ηπείρου» απέναντι στην Παναχαϊκή στο «Ζωσιμάδες» με τέρμα του Λεό λίγο πριν το ημίχρονο * Αδίκησε τον εαυτό της η πατρινή ομάδα

Το σερί των επιτυχιών του συνέχισε το απόγευμα της Κυριακής (12/1) ο ΠΑΣ Γιάννινα ο οποίος επικράτησε έστω και δύσκολα της Παναχαϊκής με 1-0 στο «Ζωσιμάδες», για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας 2.

Οι Γιαννιώτες σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και δίκαια έφτασαν στους τρεις βαθμούς της νίκης με τους οποίους ανέβηκαν στους 30 και διατήρησαν το +7 από τον 2ο της βαθμολογίας Απόλλωνα Σμύρνης.

Η νίκη του ΠΑΣ, η ένατη φετινή (σ.σ. πάντα για το πρωτάθλημα) ήταν από αυτές που λέμε επαγγελματική, με την ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη, να βρίσκει ένα τέρμα πριν το ημίχρονο με σκόρερ τον Λεό και να κάνει ακόμα ένα βήμα για την πρωτιά.

Από την άλλη η Παναχαϊκή έμεινε για τρίτο σερί παιχνίδι μακριά από τη νίκη και παρέμεινε στην 9η θέση και τους 16 βαθμούς, σε ένα ματς στο οποίο η ομάδα της Πάτρας αδίκησε τον εαυτό της καθώς με τις ευκαιρίες προς το τέλος έδειξε ότι ίσως άξιζε καλύτερης τύχης.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε την υπεροχή αλλά αδυνατούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες, ενώ η Παναχαϊκή ήταν άριστα στημένη στον αγωνιστικό χώρο και είχε ως πρώτο μέλημα να μην δεχτεί γκολ. Κάτι που το κατάφερε μέχρι το 42’ όταν σε ιδανική αντεπίθεση ο «Άγιαξ της Ηπείρου» πήρε το προβάδισμα και πήγε με το 1-0 στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με διάθεση για να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ και να «καθαρίσουν» την υπόθεση, χάνοντας ευκαιρίες με τους Καρτάλη, Λεό και Νάουμετς, ενώ οι Πατρινοί βγήκαν μπροστά και έχασαν ευκαιρίες με τους Μωραΐτη και Κυνηγόπουλο για να «κλέψουν» τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι Γιαννιώτες μπήκαν με ορμή στο ματς και έπαιζαν με τη μπάλα κάτω, έχοντας ηρεμία και υπομονή στο παιχνίδι τους. Με τη συμπλήρωση 24 λεπτών και με ωραία εναλλαγή της μπάλας ανάμεσα σε Νάουμετς και Κρίζμαν, ο τελευταίος βγήκε απέναντι από τον Καπούταγλη όμως δεν έκανε καλό τελείωμα και ο Έλληνας κίπερ μπλόκαρε τη μπάλα. Ήταν φανερό ότι κάτι ήθελε παραπάνω για να έρθει το γκολ για τους Γιαννιώτες.

Αυτό συνέβη στο 42’ όταν ο Κρίζμαν από την άμυνα πάσαρε στον Λεό εκείνος έφυγε από τα αριστερά στην αντεπίθεση και αφού έκανε τις απαραίτητες προσποιήσεις έφτασε μέχρι την περιοχή και με έναν «κεραυνό» έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Καπούταγλη για το 1-0, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Με στόχο ένα δεύτερο γκολ μπήκε στο δεύτερο μισό ο ΠΑΣ και στο 49’ ο Πολίμος πήρε τη «μπουκιά από το στόμα» του Λεό που ήταν έτοιμος να κάνει το 2-0, ενώ στο 58’ ο Καρτάλης στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα είχε ωραίο σουτ, το οποίο κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Από την εκτέλεσή του, το σουτ του Οικονομόπουλου πέρασε άουτ.

Παράλληλα ο τεχνικός της Παναχαϊκής έκανε γρήγορα τις τρεις αλλαγές του, με τον Μυτίδη να μπαίνει στο ημίχρονο και τους Μουστακόπουλο και Πατάπη στο 58’ προκειμένου να διορθώσει τα κακώς κείμενα μπροστά και να διεκδικήσει η ομάδα του ένα γκολ και τη διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος.

Πράγματι στη μία ώρα αγώνα ο Μωραΐτης δέχτηκε τη βαθιά μπαλιά, αλλά έγκαιρα ο Χουτεσιώτης βγήκε και απομάκρυνε τον κίνδυνο. Οι Γιαννιώτες συνέχισαν όμως να απειλούν και στο 66’ ο Τσελεπίδης την τελευταία στιγμή έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ προ του Λεό.

Ο Αργύρης Γιαννίκης έριξε στη μάχη και τον Παμλίδη με στόχο να ψάξει το 2-0, όμως η Παναχαϊκή ήταν εκείνη που απείλησε στο 77’ αλλά η κεφαλιά του Μωραΐτη ήταν αδύναμη και ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε τη μπάλα. Ήταν φανερό ότι και οι δύο ομάδες έψαχναν το γκολ, ο μεν ΠΑΣ για να «κλειδώσει» τη νίκη, οι δε «κοκκινόμαυροι» για την ισοπαλία.

Ο Νάουμετς θα έχει ωραίο σουτ έξω από την περιοχή στο 81’ με τον Καπούταγλη να μπλοκάρει τη μπάλα, ενώ στο 86’ ο Λεό θα ταλαιπωρήσει και πάλι την άμυνα της Παναχαϊκής, αλλά ο πορτιέρο των Αχαιών θα αρνηθεί το τέρμα στον Γάλλο επιθετικό σταματώντας την προσπάθειά του.

Οι φιλοξενούμενοι τα έπαιξαν όλα για όλα στις καθυστερήσεις ψάχνοντας το 1-1 χάνοντας δύο ευκαιρίες. Αρχικά στο 90’ με την ωραία προσπάθεια και το σουτ του Μωραΐτη, με τον Χουτεσιώτη να μπλοκάρει σταθερά και στο 90+2’ με το ωραίο σουτ στην κίνηση του Κυνηγόπουλου με τον κίπερ του ΠΑΣ να δηλώνει και πάλι «παρών».

Για τους νικητές κορυφαίοι ήταν οι Λεό, Κρίζμαν και Καρτάλης, ενώ για την ομάδα της Πάτρας οι Μωραΐτης, Σταμόπουλος και Ιντζόγλου.

Κίτρινες: 38’ Σκόνδρας, 52’ Οικονομόπουλος, 76’ Χουτεσιώτης - 22’ Πολίμος, 45+2’ Ιντζόγλου, 68’ Σιατραβάνης

Διαιτητής: Μπακογιάννης (Αθηνών), Βοηθοί: Κολλιάκος (Αθηνών), Οικονόμου (Δυτικής Αττικής), 4ος: Αθανασίου (Άρτας).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Οικονομόπουλος, Μπουκουβάλας, Σκόνδρας, Παντελάκης, Σιόντης, Λιάσος (72’ Παμλίδης), Νικολιάς (56’ Καρτάλης), Νάουμετς, Λεό, Κρίζμαν (83' Αποστολόπουλος).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Απόστολος Μακρίδης): Καπούταγλης, Πολίμος (58’ Πατάπης), Σταμόπουλος, Ρουγκάλας, Τσελεπίδης, Παπατόλιος (58’ Μουστακόπουλος), Ιντζόγλου, Μαυριάς (46’ Μυτίδης), Σιατραβάνης, Μωραΐτης, Κυνηγόπουλος.