26/04/2024
Αρχείο | Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2020 - 15:34

Ο Τσέλιος «πάγωσε» τα Τρίκαλα, σπουδαίο «διπλό» ο Διαγόρας

Οι Ροδίτες επικράτησαν 1-0 του ΑΟΤ, υποχρεώνοντάς τον στην πρώτη του εντός έδρας ήττα * Απέκρουσε πέναλτι στις καθυστερήσεις ο γκολκίπερ των φιλοξενουμένων * Διαμαρτύρονται για γκολ που δεν μέτρησε οι γηπεδούχοι

Την πρώτη του εντός έδρας ήττα στη φετινή Football League γνώρισε την Κυριακή (12/1) ο πρωτοπόρος ΑΟΤ, καθώς ο μαχητικός Διαγόρας κατάφερε να φύγει με ένα σπουδαίο «τρίποντο» με 1-0 για τη 15η αγωνιστική.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Τσέλιος, καθώς στις καθυστερήσεις του ματς απέκρουσε πέναλτι, κρατώντας έτσι το υπέρ για την ομάδα του σκορ που είχε διαμορφωθεί με το γκολ του Γούλα στο 22ο λεπτό.

Πάντως, οι Τρικαλινοί, που έχουν 31 βαθμούς στην κορυφή, διαμαρτύρονται για τη φάση του 88ου λεπτού, υποστηρίζοντας ότι η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή σε σουτ του Σταματή.

Ο Διαγόρας, που έφτασε τους 22 πόντους και είναι 6ος, μπήκε πιο δυνατά και απείλησε πρώτος με το συρτό σουτ του Γούλα στο 21' που μπλόκαρε ο Ζαρόπουλος, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος παίκτης έγινε αποδέκτης συρτής σέντρας και με κοντινό σουτ στην κλειστή γωνία άνοιξε το σκορ.

Ο ΑΟΤ είδε το μακρινό σουτ του Οικονομόπουλου στο 27' να καταλήγει άουτ, αλλά ήταν ο Διαγόρας αυτός που είχε μεγάλη ευκαιρία και για δεύτερο γκολ στο 41', όταν από φάουλ του Μπουρλάκη, ο Κασνέτσι πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ζαρόπουλος απέκρουσε δύσκολα.

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν φέρει το ματς στα ίσα πριν τη λήξη του ημιχρόνου έχοντας δύο πολύ καλές ευκαιρίες. Αρχικά στο 45' ο Γρηγορόπουλος νικήθηκε στο τετ α τετ με τον Τσέλιο, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ο γκολκίπερ των φιλοξενουμένων επενέβη σωτήρια σε εκτέλεση φάουλ του Παπαγεωργίου.

Οι Τρικαλινοί μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Τσέλιο να φωνάζει ξανά «παρών» στο 49' στο γυριστό σουτ του Σταματή, ενώ στο 53' η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ στο φαλτσαριστό σουτ του Λώττα που από όταν πέρασε αλλαγή έδωσε άλλη ώθηση στα Τρίκαλα. Στο 57' ο εξαιρετικός Τσέλιος σταμάτησε ξανά τον Σταματή σε τετ α τετ, ενώ και στο 60' απέκρουσε με τα πόδια το πλασέ του Πελάεθ.

Ο Τσέλιος είπε νέο «όχι» στον Σταματή στο 66', με τον Διαγόρα να απειλεί για πρώτη φορά με αξιώσεις στο δεύτερο μέρος στο 73', όταν η κεφαλιά του Αυγενικού από το ύψος του πέναλτι πέρασε άουτ.

Ο Ζαρόπουλος επενέβη σωτήρια στο σουτ του Πινιώτη στο 85', ενώ χρειάστηκε να δείξει ξανά τα αντανακλαστικά του ένα λεπτό αργότερα σε σουτ του Αυγενικού. Στο 88' ήρθε η φάση για την οποία φωνάζουν τα Τρίκαλα, καθώς ο Σταματής έστειλε την μπάλα προς τα δίχτυα, αλλά ο επόπτης θεώρησε ότι δεν έχει περάσει τη γραμμή.

Πάντως, ο ΑΟΤ είχε άλλη μια τεράστια ευκαιρία για να σώσει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας όταν κέρδισε πέναλτι για χέρι στο 90'+4, αλλά ο Τσέλιος φώναξε το δυνατότερο «παρών», αποκρούοντας την μπάλα σε εκτέλεση του Πελάεθ για να κρατήσει το πολύ σημαντικό 0-1.

Kϊτρινες: 7' Νιάρος - 32' Μπαρμπαρούσης.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Περικλής Αμανατίδης): Ζαρόπουλος, Γιαννίτσης (76' Ποζατζίδης), Οικονομόπουλος, Σανδραβέλης, Νιάρος, Βέρτζος, Παπαγεωργίου, Τσίπρας (46' Λώττας), Πελάεθ, Γρηγορόπουλος (65' Πέλκας), Σταματής.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Πέτρος Ρουτζιέρης): Τσέλιος, Παπαδόπουλος, Κασνέτσι, Καρπαθάκης, Πινιώτης (90' Ευαγγελιδάκης), Μπουρλάκης (90' Πατσαρούχας), Αυγενικού, Χουζούρης, Μπαρμπαρούσης, Μανωλάκης, Γούλας (88' Γεωργίου).