26/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 11 Ιανουαρίου 2020 - 21:59

Ατρόμητος με φόρα για τα πλέι οφ!

Μεγάλο τρίποντο για τους Περιστεριώτες στο Αγρίνιο, 1-0 τον Παναιτωλικό * Ο Γιακουμάκης στην τελευταία φάση το τέρμα νίκης των «κυανολεύκων»

Την καλή παράδοση που τον θέλει να φεύγει με βαθμό ή βαθμούς από το Αγρίνιο διατήρησε ο Ατρόμητος στο σαββατιάτικο (11/1) παιχνίδι του με τον Παναιτωλικό για τη 18η «στροφή» της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι «κυανόλευκοι» έφυγαν νικητές από την Αιτωλοακαρνανία καθώς επικράτησαν με 1-0 χάρις σε τέρμα του Γιακουμάκη στην τελευταία φάση της αναμέτρησης και πάνε με… φόρα για τα πλέι οφ καθώς έφτασαν τους 26 βαθμούς.

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη βρίσκεται πάνω από την ΑΕΛ, με την οποία ισοβαθμούσε, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με τον Άρη, ενώ θα περιμένει και τα αποτελέσματα της Κυριακής (12/1) για να δει σε ποια θέση θα βρίσκεται μετά το πέρας της αγωνιστικής.

Από την άλλη ο Παναιτωλικός υπέστη ακόμα μία ήττα, 12η για φέτος, παρέμεινε στα χαμηλά, όντας στην προτελευταία θέση, με μόλις 8 βαθμούς και τα περιθώρια αρχίζουν να στενεύουν ακόμα περισσότερο για τα «καναρίνια» που δεν μπόρεσαν να πάρουν έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.

Το παιχνίδι στο Αγρίνιο και ο τρόπος με τον οποίο η ομάδα της Δυτικής Αττικής πήρε τη νίκη ήταν καρμπόν με το εντός έδρας τρίποντο απέναντι στον ΟΦΗ με 2-1 όταν και τότε ο Γιακουμάκης είχε σκοράρει στην τελευταία φάση της αναμέτρησης το «χρυσό» γκολ της νίκης για την ομάδα του.

Αγωνιστικά το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά καλό με τις δύο ομάδες να μπαίνουν με όρεξη στον αγωνιστικό χώρο και με στόχο να πάρουν το προβάδισμα, όμως ούτε η μία ούτε η άλλη μπόρεσε να παραβιάσει την αντίπαλη εστία. Στο δεύτερο 45λεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τις δύο ομάδες να έχουν ελάχιστες καλές στιγμές και τον Ατρόμητο να εκμεταλλεύεται μία από αυτές για τη νίκη.

Ο Ατρόμητος απείλησε πρώτος στο ματς, στο 7’ με το μακρινό σουτ του Μανούσου και τον Κνετ να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ, σε φάση στην οποία ο φορ των Αθηναίων συνεχάρη τον κίπερ των «καναρινιών» για την απόκρουση. Από την εκτέλεση του κόρνερ ο Μανούσος και πάλι επιχείρησε για το 0-1 αλλά ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε πάνω στη γραμμή το σουτ του παίκτη της αθηναϊκής ομάδας.

Στο 10’ πάλι ο Μανούσος θα είναι ο πρωταγωνιστής καθώς βγήκε τετ-α-τετ με τον πορτιέρο του Παναιτωλικού επιχειρώντας να περάσει τη μπάλα από πάνω του, όμως δεν τα κατάφερε με τον Κνετ να μπλοκάρει. Ο Παναιτωλικός ισορρόπησε το ματς και στο 17’ ο Τζανακάκης από τα δεξιά βρήκε τον Ντίας που πλάσαρε από κοντά για να καταλήξει η μπάλα λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Μέγερι.

Πάντως ο ρυθμός του ματς έπεσε για λίγο, μέχρι το 31’ με το ωραίο σουτ του Ντάλσιο και τον Μέγερι στη δεξιά του γωνία να μπλοκάρει τη μπάλα. Η… απάντηση του Ατρόμητου ήταν στο 39’ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ούμπιντες και τη μπάλα να περνά λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα, αλλά ο Ατρόμητος ήταν εκείνος που είχε την καλή ευκαιρία να προηγηθεί όταν στο 54’ ο Κνετ απέκρουσε με τις γροθιές τη μπάλα στην γυριστή κεφαλιά του Μάντσον και πριν ο Μανούσος γίνει επικίνδυνος.

Πάντως ο ρυθμός στη συνέχεια δεν ήταν καλός με συνέπεια να μην υπάρχουν φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και τους παίκτες να κάνουν αρκετά λάθη βγάζοντας παράλληλα και κούραση.

Όλα αυτά μέχρι το 76’ όταν ο Γιακουμάκης δεν θα πιάσει καλά τη μπάλα από τη σέντρα του Μανούσου και θα χαθεί η ευκαιρία της ομάδας του, ενώ ένα λεπτό μετά η κεφαλιά του Ντουάρτε θα περάσει πάνω από τα δοκάρια.

Ο Ατρόμητος θα επιχειρήσει από στατική φάση να βρει τέρμα αλλά στο 84’ ο Κνετ θα μπλοκάρει σταθερά τη μπάλα στην κεφαλιά του Μπαένα από την εκτέλεση φάουλ του Γκάλο. Τα «καναρίνια» θα απειλήσουν τρία λεπτά μετά όμως το σουτ του Μιμίτο θα είναι κακό και η μπάλα θα περάσει πάνω από την εστία του Μέγερι.

Και ενώ όλα έδειχναν… κουλούρια, στο 90+4’ και στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Γκάλο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γιακουμάκης εντελώς αμαρκάριστος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παναιτωλικού για το 0-1 και τη μεγάλη νίκη, αλά… ΟΦΗ του Ατρόμητου.

Κορυφαίοι από πλευράς νικητών ο Γκάλο που έκανε τα πάντα στο γήπεδο στο οποίο ξεκίνησε και την εν Ελλάδι καριέρα του, ο Ουμπίντες για όσο διάστημα αγωνίστηκε και φυσικά ο σκόρερ Γιακουμάκης. Για τον Παναιτωλικό ο Τζανακάκης ήταν ο καλύτερος των Αγρινιωτών, όπως και οι Ντίας, Κέβιν.

Κίτρινες: 90+2’ Nτίας - 45+1΄ Ρισβάνης, 88’ Μπαένα

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών), Βοηθοί: Απτόσογλου (Αθηνών), Πάγκαλος (Λασιθίου), 4ος: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), VAR: Κουμπαράκης (Θράκης), AVAR: Τσαμούρης (Πειραιά).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ, Σανιά (61’ λ.τρ. Ντουάρτε), Σιένστεντ, Γιοβάνοβιτς, Κέβιν, Τσιγγάρας, Ντάλσιο (86’ λ.τρ. Φυτόπουλος), Τζανακάκης (78’ λ.τρ. Ρομάν), Μιμίτο, Ντίας, Μπαΐροβιτς.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Mέγερι, Γκάλο, Γούτας, Ρισβάνης, Κατράνης, Χαρίσης, Μάντσον (62’ Μπαένα), Ούμπιντες (78’ Ανδρούτσος), Γιακουμάκης, Βέλλιος (46’ Νταβιώτης), Μανούσος.