26/04/2024
Ισπανία | Τετάρτη 8 Ιανουαρίου 2020 - 23:55

Πανηγυρική πρόκριση για τη Ρεάλ Μαδρίτης

Η «Βασίλισσα» διέλυσε με 3-1 τη Βαλένθια και έκλεισε εισιτήριο για τον τελικό του ισπανικού Σουπερ Καπ

Εμφατικά στον τελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας προκρίθηκε την Τετάρτη (8/1) η Ρεάλ Μαδρίτης, κερδίζοντας με το επιβλητικό 3-1 τη Βαλένθια στην Τζέντα.

Το συγκρότημα του Ζινεντίν Ζιντάν δεν άφησε κανένα περιθώριο στις «νυχτερίδες», οι οποίες απλά δεν… υπήρχαν στο γήπεδο.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 19ο λεπτό ο Κρόος με απευθείας εκτέλεση κόρνερ (!), αιφνιδιάζοντας τον Ντομενέκ.

Οι Μαδριλένοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο με σκόρερ τον Ίσκο στο 39’, ενώ έφτασαν κοντά στο 3-0 στο 42’, με την κεφαλιά του Ίσκο να βρίσκει στο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης τον Ντομενέκ να πραγματοποιεί μία εντυπωσιακή επέμβαση σε πλασέ του Γιόβιτς.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τη Ρεάλ να έχει την καθολική υπεροχή, φτάνοντας εν τέλει και σε τρίτο γκολ στο 65’ με καταπληκτικό σουτ του Μόντριτς.

Το μόνο που κατάφερε η Βαλένθια στα υπόλοιπα λεπτά ήταν να πετύχει το γκολ της… τιμής στις καθυστερήσεις με σκόρερ τον Παρέχο από την άσπρη βούλα, κατόπιν παράβασης πέναλτι για χέρι του Ράμος και υπόδειξης από το VAR.

Πλέον οι «μερένχες» περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους στον τελικό της Κυριακής (12/1), ο οποίος θα προκύψει από το ζευγάρι Μπαρτσελόνα – Ατλέτικο την Πέμπτη (9/1).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ντομενέκ, Γκαγιά, Γκάμπριελ, Γκαράι, Βας. Σολέρ, Παρέχο, Κοντογκμπιά (58' Γκόμες), Κοκλέν (83' Σομπρίνο), Τόρες, Γκαμεϊρό (70΄ Τσερίσεβ)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Μεντί (71' Μαρσέλο), Ράμος, Βαράν, Καρβαχάλ, Κρόος, Κασεμίρο, Βαλβέρδε, Μόντριτς (77' Χάμες), Ίσκο, Γιόβιτς (73' Μαριάνο Ντίας)