26/04/2024
Ισπανία | Δευτέρα 6 Ιανουαρίου 2020 - 00:18

Κακή ήττα για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ

Η Βιγιαρεάλ πήρε το διπλό κόντρα στους Βάσκους με 2-1

Την ευκαιρία να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής την πρώτη τετράδα που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ έχασε την Κυριακή (5/1) η Ρεάλ Σοσιεδάδ, καθώς ηττήθηκε εντός έδρας από τη Βιγιαρεάλ με 2-1.

Στο ματς της 19ης αγωνιστικής της Πριμέρα Ντιβιθιόν οι Βάσκοι προηγήθηκαν στο 22' με γκολ του Γουίλιαν Ζοσέ, αλλά το «κίτρινο υποβρύχιο» έκανε την αντεπίθεσή του στο β' ημίχρονο και ισοφάρισε αρχικά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τριγκέρος στο 58ο λεπτό.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο πολύπειρος Σάντι Καθόρλα στο 72' και η Σοσιεδάδ έμεινε στους 31 βαθμούς και την 5η θέση, μαζί με τη Βαλένθια και στο -4 από την Ατλέτικο Μαδρίτης και τη Σεβίλλη.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

Παρασκευή (3/1)

Βαγιαδολίδ - Λεγκανές 2-2 (8', 79' Ουνάλ - 4' Μπρέθγουεϊτ, 13' Μέσα)

Σεβίλλη - Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-1 (60' αυτ. Νούνιεθ - 15' Κάπα)

Σάββατο (4/1)

Βαλένθια - Έιμπαρ 1-0 (28' Μάξι Γκόμες)

Χετάφε - Ρεάλ Μαδρίτης 0-3 (34' αυτ. Σορία, 53' Βαράν, 90'+6 Μόντριτς)

Ατλέτικο Μαδρίτης - Λεβάντε 2-1 (13' Κορέα, 18' Φελίπε - 16' Μαρτί)

Εσπανιόλ - Μπαρτσελόνα 2-2 (23' Λόπεθ, 88' Λέι Γου - 50' Σουάρες, 59' Βιντάλ)

Κυριακή (5/1)

Γρανάδα - Μαγιόρκα 1-0 (24' Μοντόρο)

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Βιγιαρεάλ 1-2 (22' Γουίλιαν Ζοσέ - 58' πέν. Τριγκέρος, 72' Καθόρλα)

Αλαβές - Μπέτις 1-1 (14' Βιντάλ - 55' Έμερσον)

Θέλτα - Οσασούνα 1-1 (75' Μίνα - 83' Αβίλα)