26/04/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 6 Δεκεμβρίου 2019 - 23:40

Ντέρμπι με τα όλα του στο κλειστό του ΟΑΚΑ με απίθανο Ράις

Φανταστικό ματς, με τον Παναθηναϊκό να λυγίζει (99-93) στην παράταση τον Ολυμπιακό έχοντας τον Αμερικανό πλέι μέικερ σε δαιμονιώδη βραδιά πετυχαίνοντας 41 πόντους! * Συγκλονιστικοί οι  «ερυθρόλευκοι», μπορούσαν να κερδίσουν στη κανονική διάρκεια

Τι ντέρμπι ήταν αυτό… Παιχνίδι που θα θυμόμαστε για πολλά χρόνια, διεξήχθη το βράδυ της Παρασκευής (6/12) στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός αναμετρήθηκαν στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, με τους «πράσινους» να επικρατούν με 99-93 στην παράταση.

Έτσι, το «τριφύλλι» βελτίωσε το ρεκόρ του στη διοργάνωση στο 8-4 σε αντίθεση με τους «ερυθρόλευκους» που υποχώρησαν στο 5-7.

Η αναμέτρηση ήταν αντάξια των «αιωνίων», που παρέδωσαν μαθήματα μπάσκετ και έδειξαν ότι δεν θεωρούνται άδικα δύο από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.

Δυστυχώς όμως ο νικητής έπρεπε να είναι ένας… Και αυτός έμελλε τελικά να είναι ο Παναθηναϊκός ο οποίος όντας καλύτερος στα σημεία και έχοντας σε τρομερή βραδιά τον Ράις, που έκανε ρεκόρ καριέρας με 41 πόντους, κατέκτησε το ροζ φύλλο.

Από την πλευρά τους, οι παίκτες του Κεστούτις Κεμζούρα έβγαλαν στο παρκέ πάθος, ψυχή και εγωισμό απαντώντας με τον τρόπο τους σε όσους τους είχαν ξεγραμμένους. Η συνολική τους παρουσία ήταν συγκλονιστική και, μάλιστα, θα μπορούσαν να είχαν φύγει με το «διπλό» στην κανονική διάρκεια.

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τους γηπεδούχους καλύτερους στα σημεία να κλείνουν την περίοδο μπροστά στο σκορ με 18-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό και με τον Ράις να σημειώνει τους 16 από τους 28 πόντους του πήγε στα αποδυτήρια στο +7 (46-39).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι στο τρίτο δεκάλεπτο στέλνοντας το ματς στο +13 (54-41). Στη συνέχεια, ωστόσο, ο Ολυμπιακός έπαιξε πιο στοχευμένα στην άμυνα και το τέλος του τον βρήκε στο -2 (63-61).

Το «τριφύλλι» ξέφυγε στο +8 (74-66) στο 33’ αλλά οι Πειραιώτες έβγαλαν ξανά αντίδραση και πήραν κιόλας το προβάδισμα (78-81) στο 36’. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, Βεζένκοφ και Πολ έχασαν κρίσιμες βολές με τον Παπαγιάννη να σκοράρει για το 86-86 στα 3,4’’ πριν από τη λήξη στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Ράις αποδείχθηκε καθοριστικός καθώς έβαλε μερικά μεγάλα σουτ χαρίζοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 46-39, 63-61, 86-86, 99-93

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Τόμας 13 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Ράις 41(5/7 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 7/7 βολές), Παπαγιάννης 5 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαπέτρου 11 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Παππάς, Βουγιούκας, Τζόνσον, Φριντέτ 7 (0/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Καλάθης 14 (6/11 δίποντα, 0/9 τρίποντα, 2/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Μήτογλου 8 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπέντιλ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεστούτις Κεμζούρα): Ρότσεστι, Μπόλντουϊν 10 (4/7 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πολ 17 (5/8 τρίποντα, 2/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόνιαρης 3 (1), Σπανούλης 18 (4/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Τσέρι 7 (1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μιλουτίνοφ 14 (6/8 δίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοφ 6 (1), Πρίντεζης 7 (2/8 δίποντα), Παπανικολάου 5 (1), Ρούμπιτ 2, Ριντ 4 (2/3 δίποντα).