20/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 5 Δεκεμβρίου 2019 - 21:24

Έβγαλε την υποχρέωση ο Παναθηναϊκός...

Οι «πράσινοι» με πολλές «ρεζέρβες» νίκησαν (2-0) και στο ΟΑΚΑ την Παναχαϊκή και «σφράγισαν» την πρόκρισή τους στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος * Είχε και δοκάρι το «τριφύλλι»

Έκανε το καθήκον του ο Παναθηναϊκός το βράδυ της Πέμπτης (5/12) και εξασφάλισε το εισιτήριο για τη φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδος καθώς επικράτησε με 2-0 της Παναχαϊκής στο ΟΑΚΑ.

Μετά και το υπέρ του 3-1 στο πρώτο παιχνίδι στην Πάτρα, το παιχνίδι ήταν τυπική διαδικασία για το «τριφύλλι». Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη, λοιπόν, έβγαλαν την υποχρέωση και διπλασίασαν τις νίκες τους επί των «κοκκινόμαυρων» με δύο γκολ των Κολοβού και Καμπετσή στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με πολλές «ρεζέρβες» στη σύνθεσή τους και ήταν ανώτεροι, σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, των αντιπάλων τους οι οποίοι έκαναν ό,τι μπορούσαν για να παρουσιαστούν όσο το δυνατόν πιο ανταγωνιστικοί.

Κολοβός, Καμπετσής, Ζαγαρίτης και Μπεκ (στο πρώτο ημίχρονο) ήταν οι καλύτερο των νικητών ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων ξεχώρισαν οι Πατάπης, Μασούρας και Μαυριάς.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο ποιοτικά, με τον Παναθηναϊκό να είναι ανώτερος στα σημεία και να έχει καλές στιγμές με Κολοβό (14'), Σερπέζη (23') και Κουρμπέλη (25'). Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο και προσπάθησαν με αντεπιθέσεις να δημιουργήσουν ρήγματα χωρίς ωστόσο κάποιο αντίκτυπο για την «πράσινη» άμυνα.

Έξι λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι «πράσινοι» πήραν... κεφάλι στο σκορ, με  τον Κολοβό να εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο τρόπο τη σέντρα του Αποστολάκη και με κοντινό σουτ να γράφει το 1-0. Μάλιστα, «άγγιξαν» και το 2-0 στο 64' όταν ο Καμπετσής σημάδεψε στο δοκάρι. Στο 65' οι Αχαιοί έχασαν ευκαιρία με κεφαλιά του Αντωνακόπουλου που εξουδετέρωσε ο Διούδης ενώ στο 71' ήρθε τελικά το δεύτερο γκολ του Παναθηναϊκού με τον Καμπετσή να νικά στο τετ α τετ τον Καπούταγλη. Στο τελευταίο τέταρτο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά με το «τριφύλλι» να έχει το «πάνω χέρι» αλλά να μην απειλεί.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Τσαγκαράκης (Χανίων), με βοηθούς τους Κουρομπύλια (Δυτικής Αττικής) και Σινιοράκη (Χανίων). Τέταρτος ήταν ο Μαχαίρας (Αθηνών).

Κίτρινες: 42' Αποστολάκης, 90' Αλεξανδρόπουλος - 37' Τσελεπίδης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Αποστολάκης, Κολοβέτσιος (38' λ.τρ. Αλεξανδρόπουλος), Μαυρομμάτης, Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης, Νούνες, Μπεκ (63' Φάουστο), Κολοβός, Σερπέζης (63' Βαγιαννιδης), Καμπετσής.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Καπούταγλης, Πατάπης, Τσελεπίδης (60' Κολ), Ιντζόγλου, Πατρώνης, Μουστακόπουλος, Παπατόλιος, Μασούρας, Μαυριάς (76' Κυνηγόπουλος), Λινάρδος, Αντωνακόπουλος (69' Μωραΐτης).