02/05/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 4 Δεκεμβρίου 2019 - 21:28

Ολοκληρώθηκε το μέγα στραπάτσο της ΑΕΛ από την Καλαμάτα!

Η «μαύρη θύελλα» ηττήθηκε μόνο με 1-0 στη Λάρισα και υπερασπιζόμενη τη νίκη της με 3-0 στο πρώτο ματς, πήρε πανηγυρική πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας

Τεράστια πρόκριση στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος εξασφάλισε την Τετάρτη (4/12) η Καλαμάτα, γνωρίζοντας μεν την ήττα από την ΑΕΛ με 1-0 στο AEL FC Arena, αλλά διαφυλάσσοντας το υπέρ της 3-0 του πρώτου αγώνα στην Καλαμάτα.

Η «Μαύρη Θύελλα» με… τιτάνια προσπάθεια στην άμυνα, άντεξε στην ασφυκτική πίεση των Θεσσαλών, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, πανηγυρίζοντας μία σπουδαία πρόκριση απέναντι σε μία ομάδα η οποία πρωταγωνιστεί στη Σούπερ Λίγκα 1, ούσα δύο κατηγορίες πάνω από την ίδια.

Οι γηπεδούχοι κατέβηκαν με βασικούς παίκτες, αλλά η αμυντική προσήλωση της Καλαμάτας απέδειξε πως το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα μόνο τυχαίο δεν ήταν, μπλοκάροντας τους Θεσσαλούς, οι οποίοι δεν κατάφεραν επί της ουσίας να γίνουν απειλητικοί στο πρώτο ημίχρονο.

Η ΑΕΛ, όπως ήταν φυσικό, είχε συντριπτικά την κατοχή της μπάλας, άσκησε μεγάλη πίεση στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι «κλείστηκαν» μέσα στην περιοχή τους στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Εντούτοις, οι «βυσσινί» δεν μπορούσαν να διασπάσουν την άμυνα της «Μαύρης Θύελλας» και να δημιουργήσουν ευκαιρίες και αρκέστηκαν σε αρκετά σουτ εκτός περιοχής, τα οποία ως επί το πλείστον δεν απείλησαν καν τον Στεφανάκο.

Είναι χαρακτηριστικό πως όλα τα σουτ έγιναν σχεδόν από την ίδια απόσταση και σημείο και σχεδόν κανένα δεν… άγχωσε τον τερματοφύλακα της Καλαμάτας.

Μάλιστα, η Καλαμάτα ήταν αυτή που είχε και τη μεγαλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου και λίγο έλειψε να γράψει το 0-1 και να βάλει… ταφόπλακα στις ελπίδες των Θεσσαλών για ανατροπή του σκορ του πρώτου αγώνα.

Συγκεκριμένα, στο 27’ ο Βουκμίροβιτς σέντραρε από τα αριστερά και η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι της περιοχής της ΑΕΛ στον Στεργίδη, ο οποίος με πλασέ από τη μικρή περιοχή δεν κατάφερε να κερδίσει τον Κρίστινσον που απέκρουσε ενστικτωδώς με τα πόδια.

Η ΑΕΛ αύξησε την πίεση της στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου και είχε τρεις περιπτώσεις όπου έγινε απειλητική με σουτ από καλές θέσεις, στο όριο της μεγάλης περιοχής της Καλαμάτας, χωρίς πάντως να καταφέρει να πετύχει το πολυπόθητο γκολ που θα την έβαζε στο κόλπο της πρόκρισης.

Εν τέλει, το γκολ για τους «βυσσινί» ήρθε πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, από την άσπρη βούλα.

Ο Καρανίκας έβγαλε τη σέντρα από τη δεξιά πλευρά, με την μπάλα να βρίσκει καθαρά στο χέρι του Τσιβελεκίδη σε διεκδίκηση κεφαλιάς με τον Καρανίκα και το διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ουάρντα,ο οποίος έγραψε το 1-0, αναζωπυρώνοντας τις ελπίδες της ΑΕΛ για πρόκριση.

Το γρήγορο γκολ του Ουάρντα στο δεύτερο ημίχρονο, έδωσε… φτερά στους «βυσσινί», οι οποίοι από εκείνο το σημείο και μετά άσκησαν τρομερή πίεση στους φιλοξενούμενους.

Όμως, ο Στεφανάκος πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του με τη «φανέλα» της Καλαμάτας, σημειώνοντας στο ενεργητικό του ορισμένες πολύ σημαντικές και δύσκολες επεμβάσεις, οι οποίες ουσιαστικά έδωσαν και την πρόκριση στους Μεσσήνιους.

Στο 60ο λεπτό ο Στάνκοβιτς βρέθηκε σε εξαιρετική θέση στην περιοχή της Καλαμάτας και επιχείρησε σουτ, με τον τερματοφύλακα της «Μαύρης Θύελλας» να αποκρούει δύσκολα στην κλειστή του γωνία, σώζοντας την ομάδα του από το 2-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ήρθε ίσως η πιο εντυπωσιακή επέμβαση του Στεφανάκου στον αγώνα.

Ο Καρανίκας έβγαλε τη σέντρα από τη δεξιά πλευρά, με την μπάλα να φτάνει στον αμαρκάριστο Κάτσε, ο οποίος δοκίμασε σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Ο Στεφανάκος έπεσε εντυπωσιακά και αποσόβησε το σχεδόν… σίγουρο τέρμα της ΑΕΛ και στη συνέχεια μπλόκαρε την μπάλα πριν προλάβει ο Ουάρντα να τη στείλει στα δίχτυα.

Ο Έλληνας πορτιέρο έδωσε συνέχεια στις… σωτήριες επεμβάσεις στο 78', όταν με εντυπωσιακό τρόπο απέκρουσε κεφαλιά του Μόρα στην αριστερή του γωνία.

Η ΑΕΛ κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα στο 87’ με τον Ντάουντα, το οποίο ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ, καθώς ο επιθετικός της ΑΕΛ ήταν οριακά εκτεθειμένος.

Τελικά, η Καλαμάτα άντεξε στην πίεση των Θεσσαλών, κράτησε το σκορ στο 1-0 και πανηγύρισε μία τεράστια πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, αποκλείοντας μία ομάδα που διεκδικεί ευρωπαϊκό εισιτήριο στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας 1.

Κίτρινες: Στάνκοβιτς (7’), Σεσέροβιτς (18’), Μπούστος (42’), Ουάρντα (45+3’), Καρανίκας (88’) – Καντούτσης (18’), Τσιβελεκίδης (38’), Κωνσταντινόπουλος (44’), Τζόκιτς (66’), Στεφανάκος (90+6')

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μόρας, Μιχαήλ, Μπέρτος (46’ Καρανίκας), Στάνκοβιτς, Σεσέροβιτς (72’ Μιλοσάβλιεβιτς), Κάτσε, Μπούστος, Ουάρντα, Ασούμπρε (46’ Νούνιτς), Ντάουντα

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Στεφανάκος, Τσουβαλτσίδης, Κωνσταντινόπουλος, Τσιβελεκίδης, Καντούτσης, Τζόκιτς (81’ Δήμος), Ζαχαρόπουλος, Στεργίδης, Αλεξόπουλος, Οσμάναγκιτς (57’ Μπάμπης), Βουκμίροβιτς (85’ Ράκιτς)