26/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 4 Δεκεμβρίου 2019 - 21:20

Πέρασε με δύο νίκες και συνεχίζει στο Κύπελλο ο ΠΑΣ

Οι Γιαννιώτες κέρδισαν με 2-1 και μέσα στη Βέροια και σε συνδυασμό με την επικράτηση (1-0) και στους «Ζωσιμάδες» πήγαν με άνεση στους «16» του θεσμού

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος προκρίθηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα ο οποίος το βράδυ της Τετάρτης (4/12) νίκησε και στη Βέροια την ομώνυμη ομάδα στον αγώνα ρεβάνς για την 5η φάση του θεσμού.

Έτσι η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη πέρασε στους «16» της δεύτερης τη τάξει διοργάνωσης της χώρας μας, με δεύτερη νίκη καθώς μετά από εκείνη του πρώτου αγώνα στα Ιωάννινα με 1-0, επικράτησε με 2-1 της Βέροιας στην Ημαθία.

Ένα ματς όπου ήταν μέτριο σε γενικές γραμμές, με τον ΠΑΣ να μπαίνει πιο δυνατά, τη Βέροια να ισορροπεί και τις δύο ομάδες να σκοράρουν από μία φορά πριν την ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στα πρώτα λεπτά και έψαξαν το δεύτερο γκολ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ο ΠΑΣ αμυνόταν σωστά και δεν κινδύνεψε ουσιαστικά, ενώ στο τελευταίο λεπτό πήρε και τη νίκη με πέναλτι.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο που πήγε στη δύναμη και με ελάχιστες καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες, ο ΠΑΣ ήταν αυτός που προηγήθηκε στο σκορ με τον μόνιμο σκόρερ του, Γιώργο Παμλίδη για να ισοφαρίσει η «Βασίλισσα του Βορρά» σε 1-1, λίγα λεπτά μετά.

Οι Γιαννιώτες με τον… αέρα της μίας κατηγορίας παραπάνω μπήκαν πιο δυνατά έχοντας τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά και απειλώντας με τον Λεό στο 6’ για το 0-1, όμως το τελείωμα του επιθετικού των Ηπειρωτών δεν ήταν καλό.

Η Βέροια ισορρόπησε στη συνέχεια και είχε την πρώτη της επίσκεψη στα γιαννιώτικα καρέ με τον Σκαθαρούδη στο 12’ να προσπαθεί να φανεί απειλητικός, κερδίζοντας το κόρνερ στο σουτ που επιχείρησε.

Στο 23’ οι γηπεδούχοι προχώρησαν σε αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού του Στάμου, ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Μουρατίδη, με τον «Άγιαξ της Ηπείρου» να παίρνει πάλι τα ηνία του αγώνα.

Έτσι στο 28’ ο Πίτου Γκαρσία εκτέλεσε φάουλ με πάσα στον Πήλιο που έκανε την σέντρα, όμως η κεφαλιά του Λιάσου πέρασε άουτ. Όμως εννιά λεπτά μετά οι Γιαννιώτες βρήκαν στόχο, με ποιον άλλον τον Γιώργο Παμλίδη.

Ο Οικονομόπουλος με πάσα βρήκε τον έμπειρο φορ και εκείνος με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή και δεξιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τσιμόπουλου για το 0-1. Ένα γκολ υπερπολύτιμο καθώς ο ΠΑΣ πλέον ήθελε τρία γκολ για να αποκλειστεί.

Η «Βασίλισσα του Βορρά» έψαξε την ισοφάριση πριν την ανάπαυλα και δικαιώθηκε στο 41’ όταν ο Σιμόνι με πάσα έδωσε στον Μεληκιώτη και εκείνος από τα αριστερά με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ ανάγκασε τον Γιαννίκογλου να μαζέψει τη μπάλα από τα δίχτυα του για το 1-1.

Στο δεύτερο μισό, ο τεχνικός της Βέροιας Κώστας Γεωργιάδης προχώρησε στο 54’ σε δεύτερη αλλαγή με τον Πέντα αντί του σκόρερ Μεληκιώτη με σκοπό να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του και όντως δύο λεπτά μετά η Βέροια άγγιξε το 2-1 μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του ΠΑΣ και τα σουτ των Σκαθαρούδη, Χαντζάρα να αποκρούονται από την «γιαννιώτικη» άμυνα.

Ο Χαντζάρας ήταν πρωταγωνιστής και στη φάση του 62’ που το σουτ του πέρασε άουτ, ενώ τρία λεπτά μετά ο «Άγιαξ της Ηπείρου» απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μισό με το ωραίο σουτ του Παμλίδη που ανάγκασε τον Τσιμόπουλο να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ. Στο 68’ φάουλ του Πέντα από καλή θέση, όμως στη φαλτσαριστή εκτέλεσή του επιθετικού της Βέροιας η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Ο Γιαννίκης προχώρησε και εκείνος σε αλλαγές για να φρεσκάρει την ομάδα του με τους Σιόντη και Ράντοβατς να αντικαθιστούν τους κουρασμένους Πίτου Γκαρσία και Νάουμετς αντίστοιχα, ενώ ο ομόλογός του στη Βέροια, ολοκλήρωσε με την είσοδο του Πασά αντί του Χαντζάρα, δείχνοντας ότι ήθελε να τα παίξει όλα για όλα στα τελευταία λεπτά.

Παρά το ότι οι γηπεδούχοι επιδίωξαν να παίξουν φουλ επιθετικά δεν δημιούργησαν άλλη φάση για την εστία του Γιαννίκογλου, ο ρυθμός του αγώνα έπεφτε σταδιακά, όσο περνούσε η ώρα, ενώ ο ΠΑΣ είχε την πρόκριση στα χέρια του και δεν υπήρχε λόγος να ρισκάρει για κάτι παραπάνω.

Η Βέροια ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω του τραυματισμού του Μουχάλη και ενώ είχαν γίνει και οι τρεις αλλαγές της, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΠΑΣ Γιάννινα έφτασε και στη νίκη χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πήλιου, πέναλτι που κέρδισε ο Παμλίδης από τον Ζούρκο.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Παμλίδης, Πήλιος και Ζιούλης, ενώ για την ομάδα της Βέροιας οι Σιμόνι, Μεληκιώτης και Χαντζάρας.

Κίτρινες: 4’ Ταΐρης, 28’ Ζούρκος – 63’ Γιαννίκογλου, 86’ Παμλίδης

Διαιτητής: Βουρνέλης (Μακεδονίας), Βοηθοί: Τοροσιάδης (Μακεδονίας), Φράγιος (Μακεδονίας), 4ος: Γιουματζίδης (Πέλλας).

ΒΕΡΟΙΑ (Κώστας Γεωργιάδης): Τσιμόπουλος, Ζούρκος Α., Στάμου (23’ λ.τ. Μουρατίδης), Μανιώτης, Μουχάλης, Μπλέτσας, Ταΐρης, Μεληκιώτης (54’ Πέντα), Χαντζάρας (73’ Πασάς), Σκαθαρούδης, Σιμόνι.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Γιαννίκογλου, Οικονομόπουλος, Ζιούλης, Σκόνδρας, Λιάσος, Πίτου Γκαρσία (70’ Σιόντης), Νάουμετς (77’ Ράντοβατς), Παμλίδης, Λεό, Πήλιος, Ξύδας (89’ Λώλης).