02/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2019 - 19:20

Λύγισε με πέναλτι τον Ατρόμητο η Ξάνθη

Από την άσπρη βούλα κρίθηκε η νίκη (1-0) των Ακριτών κόντρα στους Αθηναίους στα Πηγάδια

Πέρασαν κοντά δύο μήνες από την τελευταία φορά που κέρδισε η Ξάνθη επίσημο παιχνίδι και ήταν κόντρα στον Παναθηναϊκό στις αρχές Οκτωβρίου.

Το αρνητικό σερί «έσπασε» την Κυριακή (1/12) στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Ατρόμητο με τους Ακρίτες να κερδίζουν με 1-0 τον Ατρόμητο για την 12η «στροφή» της Σούπερ Λίγκας 1.

Η ομάδα της Θράκης με τον υπηρεσιακό Γιώργο Κόλτση στον πάγκο πήραν τους τρεις βαθμούς σε ένα μέτριο παιχνίδι και ανέβηκαν στους 19 βαθμούς, ισόβαθμοι με τον ΟΦΗ, ενώ ο Ατρόμητος παρέμεινε στους 14 και για ακόμα μία φορά δεν μπόρεσε να φτάσει σε δεύτερη σερί νίκη.

Η αναμέτρηση στα Πηγάδια είχε δύο όψεις. Κακό ματς στο πρώτο μέρος, στο δεύτερο οι δύο ομάδες ανέβασαν τους ρυθμούς με την Ξάνθη να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι λίγο πριν τη μία ώρα αγώνα και να φτάνει στη νίκη. Ο Ατρόμητος μετά το 1-0 πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Κακό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο παρότι οι δύο ομάδες μπήκαν ορεξάτες στον αγωνιστικό χώρο και ήδη στα πρώτα έξι λεπτά είχαν από μία ευκαιρία.

Έτσι στο 1’ στο σουτ του Στάρτζεον ο Μέγερι απέκρουσε τη μπάλα, ενώ στο 6’ ο Ενσικουλού με σουτ δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Άμπαντ που μπλόκαρε. Η Ξάνθη πάντως πατούσε καλύτερα και έτσι στο 22’ θα μπορούσε να προηγηθεί, αλλά ο Μέγερι είπε «όχι» στο κοντινό σουτ από πλάγια αριστερά του Εντουάρντο.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση πριν την ανάπαυλα καθώς ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια και δεν δημιουργήθηκαν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στις δύο εστίες με τον Ατρόμητο πάντως να ισορροπεί το ματς.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι Ακρίτες ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους επιθετική απόπειρα και ενώ ήδη οι δύο προπονητές είχαν κάνει τις πρώτες τους κινήσεις, με τον Γιακουμάκη να αντικαθιστά τον Βέλλιο και τον Καμαρά τον Τερκί.

Στο 57’ από πάσα του Καμαρά στον Τζουρίτσκοβιτς εκείνος μέσα στην περιοχή ανατρέπεται από τον Χαρίση με τον ρέφερι Φωτιάδη να δείχνει το σημείο του πέναλτι, αφού συμβουλεύτηκε και το VAR. Ο Εντουάρντο στο 59’ έστησε τη μπάλα στην άσπρη βούλα και την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

Μετά το 1-0 η αθηναϊκή ομάδα ανέβασε την απόδοσή της και στο 62' έχασε μοναδική ευκαιρία για το 1-1 με την κοντινή κεφαλιά του Μανούσου που απέκρουσε με δυσκολία ο Άμπαντ. Ο Κορακάκης ενίσχυσε τη μεσοεπιθετική γραμμή της ομάδας του με την είσοδο του Ρόσα, ενώ ο ομόλογος του στην Ξάνθη, πέρασε τον Ρενέλα στη θέση του Μπαριέντος.

Δύο λεπτά μετά τα 75’ έγινε και πάλι χρήση του VAR για μαρκάρισμα του Ταλόσα στην περιοχή, όμως δεν έδειξε κάτι το επιλήψιμο και έτσι το ματς συνεχίστηκε, ενώ στο 82’ ο Γκάλο προσπάθησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ για το 1-1, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ από το δεξί δοκάρι του Άμπαντ.

Τελευταίες κινήσεις των δύο τεχνικών, ο Ουμπίντες για τον Ατρόμητο προκειμένου οι Περιστεριώτες να ανέβουν και άλλο και να φτάσουν στο 1-1, ενώ για την Ξάνθη ο σκόρερ Εντουάρντο άφησε τη θέση του στον Ντε Λούκας. Το σκορ πάντως δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε και έτσι η Ξάνθη έφτασε σε μία μεγάλη και σημαντική νίκη.

Κορυφαίοι για τους Ακρίτες οι Εντουάρντο, Τζουρίτσκοβιτς, Στάρτζεον, ενώ για τον Ατρόμητο οι Ταλόχα, Μπαένα και Μανούσος.

Κίτρινες: 26’ Τερκί, 62’ Τζουρίτσκοβιτς, 65’ Κοβάτσεβιτς, 84’ Σόσα - 25’ Ενσικουλού, 63’ Μανούσος

Διαιτητής: Φωτιάδης (Καστοριάς), Βοηθοί: Δημόπουλος (Φλώρινας), Τζιουβάρας (Κοζάνης), 4ος: Κατσικογιάννης (Ηπείρου), VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών), AVAR: Φωτόπουλος (Αθηνών).

ΞΑΝΘΗ (Γιώργος Κόλτσης): Άμπαντ, Στάρτζεον, Φασίδης, Κοβάτσεβιτς, Τζουρίτσκοβιτς, Μαλεζάς, Εντουάρντο (84’ Ντε Λούκας), Ρενέλα (65’ Μπαριέντος), Καρασαλίδης, Τερκί (55’ Καμαρά), Σόσα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Κορακάκης, Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Μέγερι, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Ταλόχα, Μπαένα (83’ Ουμπίντες), Χαρίσης, Μανούσος, Ανδρούτσος (68’ Ρόσα), Ενσικουλού, Βέλλιος (54’ Γιακουμάκης).