05/05/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2019 - 19:20

Το γύρισε στο τέλος με Ντάουντα η ΑΕΛ

Επέστρεψαν στις νίκες οι «βυσσινί» που επικράτησαν με 2-1 του Βόλου * Είχαν και δύο δοκάρια οι νικητές

Στις νίκες επέστρεψε η ΑΕΛ το βράδυ του Σαββάτου (30/11) καθώς επικράτησε με 2-1 του Βόλου στο «AEL FC ARENA» για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας 1.

Σε ένα παιχνίδι με δυνατές συγκινήσεις και αγωνία μέχρι το φινάλε, η ΑΕΛ ήταν ανώτερη του Βόλου και έφτασε δίκαια στη νίκη, παρότι βρέθηκε να χάνει με 0-1 στο ημίχρονο στο οποίο είχε και δύο δοκάρια. Στο δεύτερο μέρος έπαιξε τον Βόλο σαν τη γάτα με το ποντίκι και έφτασε στη νίκη, έστω και αν αγχώθηκε καθώς σημείωσε το δεύτερο τέρμα λίγο πριν το φινάλε.

Πλέον η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου έφτασε στους 18 βαθμούς και ανέβηκε στις παραπάνω θέσεις, ενώ από την άλλη ο Βόλος υπέστη την έβδομη φετινή του ήττα και είδε την άλλη όψη του νομίσματος σε σχέση με την τελευταία του νίκη όταν είχε βρεθεί να χάνει από τον Παναιτωλικό.

Στο πρώτο 45λεπτο η ΑΕΛ ήταν καλύτερη του Βόλου έχοντας δύο δοκάρια, όμως η ουσία του ποδοσφαίρου είναι το γκολ και αυτό το βρήκε ο Βόλος σε ένα κρίσιμο σημείο πριν την ανάπαυλα.

Οι «βυσσινί» θα μπορούσαν να έχουν προηγηθεί στο 8’ ωστόσο στάθηκαν άτυχοι καθώς το σουτ του Φατιόν σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Μελίσσα και ενώ δύο λεπτά νωρίτερα ο Βόλος είχε απειλήσει για το 0-1 με το διαγώνιο σουτ του Τόρες από τα αριστερά να περνά λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Κρίστινσον.

Παρά το καλό ξεκίνημα η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με το παιχνίδι να έχει σκληρά μαρκαρίσματα και κίτρινες κάρτες με τον Φατιόν στο 25’ να «κιτρινίζεται», ενώ τρία λεπτά μετά κίτρινη είδαν οι Μπράλιτς, Τόρες για αψιμαχία και ο Μαξ για διαμαρτυρία.

Στο 38’ οι Βολιώτες έφτασαν στο γκολ με τον Ντεντάκη να κάνει την σέντρα και τον Τόρες από το ύψος της περιοχής να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Κρίστινσον για το 0-1, «παγώνοντας» το AEL FC ARENA.

Η ΑΕΛ πήρε τα ηνία και πάλι και στο 43’ θα μπορούσε να φτάσει στο 1-1 όμως στη κεφαλιά «ψαράκι» του Ουάρντα, ο Μελίσσας απέκρουσε τη μπάλα με υπερένταση. Στο πρώτο λεπτό της τετράλεπτης καθυστέρησης, διπλή χαμένη ευκαιρία, με δοκάρι, για τους «βυσσινί».

Ο Καρανίκας έκανε το σουτ η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Μελίσσα και στην επαναφορά ο Νούνιτς από κοντά έκανε νέο σουτ όμως πάνω στη γραμμή απομάκρυναν οι αμυνόμενοι του Βόλου. Μάλιστα στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Μουνίθ βγήκε τετ-α-τετ με τον Κρίστινσον, όμως το πλασέ του ήταν αδύναμο και ο πορτιέρο της ΑΕΛ, μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο δεύτερο μισό μόνο η ΑΕΛ ήταν στο γήπεδο με τους Λαρισαίους να μπαίνουν δυνατά με στόχο να φτάσουν γρήγορα στο 1-1 και είχαν τον πλήρη έλεγχο του ματς. Έτσι αφού αρχικά απείλησαν με την κεφαλιά του Μπράλιτς (48’) από φάουλ του Κάτσε και στο 51’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αλβανού άσου, στο 56’ κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Μαξ μετά από σέντρα του Ασούμπρε.

Ο Φατιόν με ψυχραιμία ευστόχησε στην εσχάτη των ποινών και έφερε το ματς στα ίσια, 1-1. Το γκολ αυτό ανέβασε και άλλο τη ψυχολογία των γηπεδούχων και με την είσοδο του Ντάουντα στο 67’ αντί του αρνητικού Νούνιτς, η πίεση των «βυσσινί» έγινε ακόμα πιο ασφυκτική προς τα καρέ του Μελίσσα.

Οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη και στο 68’ ο Ουάρντα έκανε το σουτ για να διώξει ο Μελίσσας, ενώ ο Έλληνας πορτιέρο στην εξέλιξη της φάσης είπε «όχι» και στην κεφαλιά του Ντάουντα. Ένα λεπτό μετά νέα χαμένη ευκαιρία με τον Ασούμπρε να περνά ωραία μπαλιά στον Ντάουντα ο οποίος από πλάγια δεξιά έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Ουάρντα θα απειλήσει στο 77’, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, ενώ ο Φεράντο πέρασε στο ματς τον Μυστακίδη με σκοπό να βγει ο Βόλος από τα καρέ του. Ο Έλληνας φορ απείλησε στο 79’ αλλά το σουτ του μπλόκαρε ο Κρίστινσον, στη πρώτη τελική του Βόλου στο δεύτερο μέρος. Τρία λεπτά μετά το σουτ του Μουνίθ πέρασε πάνω από τα δοκάρια της λαρισινής εστίας.

Τελικά στο 84’ η ΑΕΛ έφτασε στο 2-1 και στην ανατροπή. Με απευθείας βολέ ο Κρίστινσον βρήκε τον Ντάουντα ο οποίος έφυγε στη πλάτη της άμυνας των Βολιωτών και με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μελίσσα για το 2-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Ένα γκολ που έμελλε να κρίνει και το ματς στο θεσσαλικό Κάμπο.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ντάουντα που ταλαιπώρησε ουκ ολίγες φορές την άμυνα του Βόλου, πετυχαίνοντας και το νικητήριο γκολ, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς και Καρανίκας. Από την πλευρά του Βόλου οι Τόρες, Μουνίθ, Μελίσσας και Ντεντάκης προσπάθησαν για να αποφύγει η ομάδα τους το μοιραίο.

Κίτρινες: 25’ Φατιόν, 28’ Μπράλιτς, 62’ Κάτσε – 2’ Μουνίθ, 28’ Τόρες, 28’ Μαξ, 62’ Δημόπουλος, 74’ Μυστακίδης

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής), Βοηθοί: Σίπκας (Σάμου), Ζήρδας (Αθηνών), 4ος: Περράκης (Αθηνών), VAR: Φωτιάς (Πέλλας), AVAR: Παπαδάκης (Ηρακλείου).

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Ζίζιτς (46’ Ασούμπρε), Μόρας, Μιλοσάβλιεβιτς (78’ Μπούστος), Καρανίκας, Ουάρντα, Κάτσε, Μπράλιτς, Νούνιτς (67’ Ντάουντα), Φατιόν, Στάνκοβιτς.

ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Μελίσσας, Δημόπουλος, Τσίκα, Φεράρι, Ντεντάκης, Τσοκάνης, Μαξ (88’ Ατιάτ), Ζοάο (67’ Μυστακίδης), Τόρες, Μουνίθ, Μάντζης (79’ Λύρατζης).