24/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2019 - 19:15

Ζωντανός ο Πανιώνιος, έστειλε στον πάτο τον Παναιτωλικό!

Ο Ιστορικός επιβλήθηκ με 3-0 των Αγρινιωτών στη Νέα Σμύρνη και τους άφησε τελευταίους και χωρίς νίκη στη βαθμολογία * Είχαν και δοκάρι οι νικητές

Ο Πανιώνιος ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι  της… ουράς κόντρα στον Παναιτωλικό καθώς το απόγευμα του Σαββάτου (30/11) τον κέρδισε εντός έδρας με 3-0 στη Νέα Σμύρνη.

Εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο τις ευκαιρίες που δημιούργησαν, οι «κυανέρυθροι» πήραν τον… πρόωρο «τελικό» και ανάσαναν βαθμολογικά.

Πλέον, η ομάδα του Νίκκι Παπαβασιλείου έφτασε τους 6 βαθμούς και ανέβηκε στην ενδέκατη θέση της βαθμολογίας, ρίχνοντας παράλληλα τα «καναρίνια» στον πάτο.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν να θέλουν περισσότερο το ματς και το έδειξαν στον αγωνιστικό χώρο σε αντίθεση με τους Αγρινιώτες οι οποίοι ήταν άγευστοι, άχρωμοι και άοσμοι και παρέμειναν χωρίς νίκη στη Σούπερ Λίγκα 1 μετά από 12 αγωνιστικές.

Ο Πανιώνιος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο 11’ «άγγιξε» το 1-0, με το σουτ του Αραμπούλι να σταματά στο δοκάρι. Ωστόσο, πέντε λεπτά αργότερα ο Γεωργιανός επιθετικός δεν λάθεψε και με ωραία προσπάθεια και πλασέ νίκησε τον Κνετ ανοίγοντας το σκορ. Οι Αγρινιώτες ισορρόπησαν μετά το 30’ και στο 35’ απείλησαν με το μακρινό σουτ του Λιάβα που πέρασε ελάχιστα άουτ. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στους Νεοσμυρνιώτες, με τον Αραμπούλι να ανακόπτεται σωτήρια από τον Μαρσιάλ στο 38’.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε χωρίς φάσεις μέχρι το 62’, όταν ο Αριγίμπι σούταρε έξω από την περιοχή αλλά ο Μαλέρμπ μπλόκαρε. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο Παναιτωλικός τα έπαιξε όλα για όλα πιέζοντας στο μισό γήπεδο αλλά δεν απείλησε. Σα να μην έφτανε αυτό, στο 80’ δέχθηκε και δεύτερο γκολ με τον Άρτσε, για να διαμορφώσει το τελικό 3-0 ο Εμμανουηλίδης στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Όλοι οι ποδοσφαιριστές του Πανιωνίου βρέθηκαν σε μεγάλη μέρα όμως λίγο παραπάνω ξεχώρισαν οι Αραμπούλι, Κόρμπος και Μασούρας. Από πλευράς ηττημένων, μοναδικός διασωθείς ήταν ο Αριγίμπι που πάλευε μόνος του...

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Σκουλάς (Θεσσαλίας), με βοηθούς τους Νικολακάκη (Ηρακλείου) και Φίλο (Βοιωτίας). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Τζήλος (Λάρισας) και AVAR ο Σαμοΐλης (Αθηνών). Τέταρτος ήταν ο Τάσσης (Ηπείρου).

Κίτρινες: 21’ Μασούρας - 43’ Ταχάρ, 27’ Αριγίμπι, 57’ Σανιά, 59’ Τσιγγάρας, 76’ Λιάβας

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Μαλέρμπ, Παπαγεωργίου, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Λυμπεράκης, Κόρμπος, Οικονομίδης, Άρτσε (89’ Τσιλούλης), Παπανικολάου (82’ Εμμανουηλίδης), Μασούρας (87’ Ρέντζας), Αραμπούλι.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ (λ.τρ. Γιαννακόπουλος), Σανιά, Γιοβάνοβιτς, Μαρσιάλ, Λιάβας, Τσιγγάρας (61’ Μπαΐροβιτς), Ταχάρ, Λουσέρο, Φυτόπουλος (46’ Ντάλσιο), Ντίας, Αριγίμπι.