25/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 25 Νοεμβρίου 2019 - 18:50

Νίκησε και έπιασε τη δεύτερη θέση η Παναχαϊκή

Το έβαλαν νωρίς (4') και κράτησαν το 1-0 οι Πατρινοί απέναντι στον Λεβαδειακό, που άξιζε την ισοπαλία μέσα στην Αγυιά

Παραμένει αήττητη και πλησιάζει στην κορυφή... Η Παναχαϊκή επικράτησε τη Δευτέρα (25/11) με 1-0 του Λεβαδειακού στη βροχερή Αγυιά και με 12 βαθμούς συγκατοικεί πλέον στη 2η θέση της Σούπερ Λίγκας 2 μαζί με τον ΠΑΣ Γιάννινα, ούσα στο -2 από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα Σμύρνης.

Στο τελευταίο ματς της 6ης αγωνιστικής η ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου βρήκε γρήγορα το δρόμο προς τα δίχτυα, άντεξε στην πίεση των Βοιωτών στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης και έφτιαξε ακόμη περισσότερο την ψυχολογία της εν όψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Ο γκολκίπερ Σούλης ήταν ο πολυτιμότερος των νικητών με σημαντικές αποκρούσεις, βοήθησαν αρκετά και οι Ιντζόγλου και Πολίμος.

Από την πλευρά τους, οι παίκτες του Σωτήρη Αντωνίου αποδείχθηκαν αναποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια, σπατάλησαν σπουδαίες ευκαιρίες και δεν κατάφεραν να διατηρηθούν σε τροχιά επιτυχιών, αξίζοντας αναμφίβολα την ισοπαλία και μένοντας στους 7 βαθμούς και την 9η θέση, παρέα με τον Εργοτέλη.

Πολύ δραστήριος ο Ιωαννίδης στην επίθεση, πολλά τρεξίματα από τον Καραχάλιο στη μεσαία γραμμή, ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο μέρος ο Συμελίδης, με τον Μάντζιο να έρχεται από τον πάγκο και να κάνει αισθητή την παρουσία του, να του λείπει όμως το γκολ.

Γρήγορο γκολ για τους Αχαιούς και μετά ησυχία...

Oι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι κι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 4ο λεπτό με τον Μωραΐτη, για να προσπαθήσει να αντιδράσει άμεσα ο Λεβαδειακός, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Σούλης επενέβη αποτελεσματικά σε σουτ του Ιωαννίδη.

Από εκεί και πέρα, το ματς δεν ήταν καλό, με πολλές μάχες στο χώρο του κέντρου και δίχως σημαντικές φάσεις να καταγράφονται μπροστά από τις δύο εστίες, αν και σίγουρα η δυνατή βροχόπτωση που σημειώθηκε για κανά μισάωρο επηρέασε τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων.

Ήταν ένα ισορροπημένο α' ημίχρονο, με τους Αχαιούς να αξιοποιούν τη δική τους ευκαιρία και να κρατούν χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες το προβάδισμά τους.

Καλύτερος ο Λεβαδειακός, αλλά άσφαιρος...

Tο β' ημίχρονο εξελίχθηκε ουσιαστικά σε επιθετικό μονόλογο του Λεβαδειακού, που ειδικά μετά το 60' ήταν πολύ πιεστικός και με τον Αντωνίου να ρίχνει στο ματς τον Μάντζιο, παίζοντας μαζί με τον Ιωαννίδη στη γραμμή κρούσης.

Ωστόσο, είτε λόγω των επεμβάσεων του Σούλη είτε της αστοχίας τους οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης, με τους γηπεδούχους από την πλευρά τους να προσπαθούν να ροκανίσουν το χρόνο, μην έχοντας αξιώσεις για ένα δεύτερο τέρμα.

Έτσι, το σφύριγμα της λήξης έφερε τη σημαντική νίκη για τους Αχαιούς, που στρέφουν την προσοχή τους στον εκτός έδρας αγώνα της Παρασκευής (29/11) ενάντια στον Εργοτέλη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ζαμπαλάς του Συνδέσμου Ηπείρου με βοηθούς από τον ίδιο Σύνδεσμο τους Διαμαντή και Θανασιά.

Κίτρινες: 84' Παπατόλιος - 33' Καραχάλιος, 60' Άνγκουα.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Σούλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Τσελεπίδης, Ρουγκάλας (46' Πατάπης), Ιντζόγλου, Λινάρδος (79' Μουστακόπουλος), Κυνηγόπουλος, Σιατραβάνης (64' λ. τρ. Παπατόλιος), Κολ, Μωραΐτης.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Μπάιτς, Κοζορώνης, Αργυρόπουλος, Άνγκουα, Φυτανίδης, Καραχάλιος, Μαχαίρας (46' Νίκας), Καστιγιόν (68' Σανάμπρια), Συμελίδης, Κόναν (61' Μάντζιος), Ιωαννίδης.