26/04/2024
Μπάσκετ | Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2019 - 19:20

«Ανάσανε» με σούπερ Μποχωρίδη ο Άρης

Οι Θεσσαλονικείς επέστρεψαν έπειτα από καιρό στις νίκες, επικρατώντας 72-59 του Περιστερίου

Υπάρχει ζωή στον Άρη! Έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Λευτέρη Μποχωρίδη, οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν 72-59 του Περιστερίου εντός έδρας την Κυριακή (24/11) και επέστρεψαν στις νίκες έπειτα από επτά ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Ο Έλληνας γκαρντ είχε 27 πόντους και ήταν, φυσικά ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν, αλλά με ένα σερί 7-0 το Περιστέρι προσπέρασε με 10-13. Παρόλα αυτά, ο Μποχωρίδης... πήρε το όπλο του και ο Άρης πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ.

Το Περιστέρι προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο 39-35 στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, όμως, ο Άρης φόρτσαρε και άρχισε να χτίζει διαφορά. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τον βρήκε στο +10 (58-48), ενώ τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα στην 4η περίοδο, με τη διαφορά να ξεφεύγει στους 17 (68-51) και τους Θεσσαλονικείς να παίρνουν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με 72-59.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 39-35, 58-48, 72-59.

AΡΗΣ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μποχωρίδης 27, Φλιώνης 5 (1), Μιλόσεβιτς 5 (10ριμπ.), Ντραγκίσεβιτς 8, Μόρις 12, Φιτζπάτρικ, Σιδηροηλίας 2, Τάλτον 2, Γκετσεβίτσιους 5 (1), Σλαφτσάκης 6.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ηλίας Ζούρος): Σμιθ 5 (1), Σαλούστρος 2, Μορέιρα 8, Βασιλόπουλος 6 (2), Γκρέι 5, Μπλέικ 10 (1), Ξανθόπουλος 2, Σκορδίλης 4, Αγραβάνης, Γόντικας 2, Χάτσερ 7 (1), Κίνγκσλεϊ 8.