27/04/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 13 Νοεμβρίου 2019 - 22:57

Πολύ κακός ο Προμηθέας, αλλά δεν του στοίχισε...

Η Μονακό πήρε εύκολη νίκη με 80-59 για το Εurocup * Oι Αχαιοί πέρασαν πάντως στους «16»

Σε κακή βραδιά βρέθηκε ο Προμηθέας την Τετάρτη (13/11), χάνοντας με κάτω τα χέρια από τη Μονακό με 80-59, αλλά έχοντας ήδη εξασφαλίσει το «εισιτήριο» για τους «16» του Εurocup.

Οι Αχαιοί, λοιπόν, φαίνεται ότι έμειναν στις δάφνες της πρόσφατης μεγάλης νίκης επί του Παναθηναϊκού και στο ματς για την 7η αγωνιστική έκαναν τραγική εμφάνιση στο α' ημίχρονο, πηγαίνοντας με -33 στα αποδυτήρια (54-21)!

Έτσι, ο αγώνας έγινε από νωρίς τυπική διαδικασία για τους γηπεδούχους, με τους παίκτες του Μάκη Γιατρά να μαζεύουν λίγο την κατάσταση στο τελευταίο δεκάλεπτο και να μειώνουν στο τελικό -21.

Αγραβάνης και Κασελάκης ήταν οι μόνοι που πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων (12 και 10 αντίστοιχα), με τον Προμηθέα να μετρά ρεκόρ 5-2 στον 1ο όμιλο και να προκρίνεται χάρη στο διπλό της Βίρτους Μπολόνια με 85-79 επί της Μακάμπι Ρισόν (στο 6-1 οι Ιταλοί, τρίτη η Μονακό με 4-3, τέταρτη η Ανδόρα με 4-3, πέμπτη η Ουλμ με 1-6, έκτη η Μακάμπι Ρισόν με 1-6).

Τα δεκάλεπτα: 33-6, 54-21, 64-38, 80-59

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μποστ 16, Κλέμονς 15, Λακόμπ 13, Τιλί 5 (1), Γεγκέτ 2, Μπάκνερ 8 Ουαταρά 7 (1), Κόουλ 11 (2), Σάνε3.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 1, Μπαμπ, Λίποβι, Αγραβάνης 12 (1), Κασελάκης 10 (2), Κατσίβελης 7, Φίλερ 5 (1), Ρόμπινσον 8 (1), Μπόγρης 6, Έλις 8, Μαντζούκας 2, Μπαζίνας.