29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2019 - 19:06

Σοβαρός, επίμονος και σταθερά πρώτος ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν 2-0 τον αξιόμαχο Ατρόμητο με δύο γκολ σε ένα δίλεπτο στο β' ημίχρονο * Με 10 από το 67' λόγω αποβολής του Παπαδόπουλου

Έκανε τη δουλειά του και κάθισε ξανά στην κορυφή... Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Ατρομήτου με 2-0 την Κυριακή (10/11) στο «Γ. Καραϊσκάκης» και με 26 βαθμούς σε 10 αγωνιστικές της Σούπερ Λίγκας 1 είναι και πάλι στο +2 από τον ΠΑΟΚ, γυρνώντας στα τρίποντα και στα γκολ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σοβαροί, ήταν επίμονοι και δικαιώθηκαν, με την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου να παίζει για την ισοπαλία και να βγάζει μαχητικότητα, ωστόσο χωρίς ιδιαίτερη επιθετική δραστηριότητα δεν θα μπορούσε να πάρει κάτι καλό στο φαληρικό γήπεδο και με 11 βαθμούς παραμένει 9η.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν από το 67' με 10 λόγω αποβολής του Αβραάμ Παπαδόπουλου, διαχειρίστηκαν ωστόσο χωρίς προβλήματα το προβάδισμά τους και πήραν την πολύτιμη νίκη.

Σπουδαία εμφάνιση έκανε ο Μπουχαλάκης, πολύ καλοί και οι Τσιμίκας και Σουντανί για τους νικητές, ο Μέγιερι πραγματοποίησε σημαντικές επεμβάσεις, ενώ Ρισβάνης και Γούτας κέρδισαν πολλές μάχες στα μετόπισθεν από πλευράς φιλοξενούμενων.

Σε ό,τι αφορά τη διαιτησία, ο Σκουλάς και οι βοηθοί του ήταν εκνευριστικοί σε αρκετές περιπτώσεις, με τον Ολυμπιακό να ζητά και ένα πέναλτι για χέρι του Ρισβάνη στο 35'.

Πιεστικός ο Ολυμπιακός, αλλά άψογος ανασταλτικά ο Ατρόμητος...

Οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά από τα πρώτα λεπτά και προσπάθησαν να φτάσουν σε ένα γρήγορο γκολ για να λυθούν τα πόδια τους, αλλά δεν το βρήκαν.

Ήταν συνεχώς πιεστικοί οι γηπεδούχοι, ωστόσο οι «κυανόλευκοι» αμύνονταν υποδειγματικά και δεν άφηναν κενούς χώρους προς τα καρέ του Μέγιερι, με την μπάλα να σηκώνεται αρκετές φορές από το έδαφος και στην προσπάθεια του Ολυμπιακού να απειλήσει.

Ο Ούγγρος τερματοφύλακας, πάντως, αποδείχθηκε αποτελεσματικός σε δύο περιπτώσεις και κράτησε το μηδέν, με τους παίκτες του Αναστασίου να είναι ακίνδυνοι επιθετικά και το 0-0 με το οποίο οι δύο αντίπαλοι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια να προκύπτει φυσιολογικά.

Καρποφόρησε δις η υπεροχή του...

Στο β' ημίχρονο οι παίκτες του Μαρτίνς συνέχισαν να είναι πιεστικοί και φαινόταν ότι το γκολ είναι ζήτημα χρονου να έρθει.

Τελικά, προέκυψαν δύο μαζεμένα, με τον Ποντένσε να ανοίγει το σκορ στο 60' και τον Σουντανί να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα δύο λεπτά αργότερα, για να προκύψει κατόπιν η αποβολή του Παπαδόπουλου.

Οι Περιστεριώτες, ωστόσο, δεν κατάφεραν να ανησυχήσουν τον Σα με αριθμητικό πλεονέκτημα κι έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε δίκαιους νικητές τους γηπεδούχους.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σκουλάς του Συνδέσμου Θεσσαλίας με βοηθούς τον Καρσιώτη του Συνδέσμου Κορινθίας και τον Δημόπουλο του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Σιδηρόπουλος του Συνδέσμου Δωδεκανήσου και βοηθός η Κουρομπύλια του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής.

Κίτρινες: 39' Παπαδόπουλος - 80' Νάτσος, 87' Κατράνης, 90' Χαρίσης.

Kόκκινες: 67' Παπαδόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Τσιμίκας, Σεμέδο, Παπαδόπουλος, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε, Μασούρας (56' Λοβέρα), Σουντανί (81' Γκερέρο), Ελ Αραμπί (70' Μεριά).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μέγιερι, Γκάλο, Κατράνης, Ρισβάνης, Γούτας, Γαρουφαλιάς, Χαρίσης, Μανούσος (82' Ρόσα), Ταλόσα (76' Ενσικουλού), Νταβιώτης (70' Νάτσος), Γιακουμάκης.