23/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2019 - 18:55

Έσβησε το μείον με μεγάλο διπλό και ελπίζει ο Πανιώνιος

Οι Νεοσμυρνιώτες κέρδισαν με 1-2 την Ξάνθη, με πολυτιμότερο τον Αραμπούλι που σκόραρε δις * Με 10 ολοκλήρωσαν το ματς οι γηπεδούχοι

Τρομερός Πανιώνιος στα Πηγάδια... Παίζοντας με ψυχή, οι Νεοσμυρνιώτες επιβλήθηκαν με 1-2 της Ξάνθης την Κυριακή (10/11), στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1, και ανέπνευσε.

Και αυτό διότι έφτασαν τους 2 βαθμούς, σβήνοντας το -6 που κουβαλούσαν από την έναρξη του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Νίκκι Παπαβασιλείου προηγήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Αραμπούλι, ισοφαρίστηκε από τον Λισγάρα ωστόσο δεν τα παράτησε. Πήρε ξανά... κεφάλι στο σκορ με τον Γεωργιανό επιθετικό, διατήρησε με ευκολία το προβάδισμά της μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και έφυγε με το διπλό από μία παραδοσιακά για αυτήν δύσκολη έδρα.

Οι γηπεδούχοι, στον αντίποδα, που ολοκλήρωσαν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Στάρτζεον στις καθυστερήσεις, προβλημάτισαν με την απόδοσή τους και έμειναν μακριά από τα τρίποντα για τέταρτο σερί παιχνίδι.

Η Ξάνθη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο και στο 18' έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Στάρτζεον μόνος μπροστά στην εστία έπιασε... αέρα. Στο 31' οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου με την κεφαλιά του Λισγάρα ενώ τρία λεπτά αργότερα η κεφαλιά του 32χρονου στόπερ εξουδετερώθηκε από τον Μαλέρμπ. Από εκει και πέρα, μέχρι την ανάπαυλα ακολούθησαν τρεις καλές στιγμές για τους Νεοσμυρνιώτες, με τους Αραμπούλι (38'), Άρτσε (39') και Κόρμπο (41') να μη μπορούν να νικήσουν τον Άμπαντ.

Ο Πανιώνιος μπήκε με διάθεση να σκοράρει στο δεύτερο ημίχρονο. Και αφού στο 47' άγγιξε το 0-1 με τον Μασούρα, το πέτυχε στο 53', με τον Αραμπούλι να νικά με πλασέ τον Άμπαντ. Ωστόσο, πριν καλά, καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των φιλοξενούμενων, δύο λεπτά αργότερα ο Λισγάρας με κεφαλιά έφερε το ματς στα... ίσια. Οι «κυανέρυθροι» δεν πτοήθηκαν από την ισοφάριση, βγήκαν μπροστά και στο 67' ο Αραμπούλι εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Παπανικολάου σκόραρε για το 1-2. Στα επόμενα λεπτά, η Ξάνθη πίεσε για το 2-2 ωστόσο μέχρι τη λήξη του αγώνα δεν κατάφερε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Μαλέρμπ. Σημειώνεται ότι στο 92' έμεινε και με δέκα παίκτες καθώς ο Στάρτζεον αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Πολυτιμότερος των νικητών δεν θα μπορούσε να μην είναι ο δις σκόρερ Αραμπούλι ενώ μεγάλο ματς έκαναν και οι Κόρμπος, Άρτσε. Από εκεί και πέρα, βοήθησε πολύ και ο Καμαρά που πέρασε ως αλλαγή στο 61'.

Από πλευράς Ξάνθης, καλύτερος ήταν ο Τζουρίτσκοβιτς ενώ καλά τα πήγε και ο Εντουάρντο.

Τον αγώνα διηύθυνε ο Γκορτσίλας (Μακεδονίας), με βοηθούς τους Δημητριάδη (Μακεδονίας) και Πάτρα (Μακεδονίας). Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Κομίνης (Θεσπρωτίας) και AVAR ο Μεϊντάνας (Αχαΐας ). Τέταρτος ήταν ο Μαλούτας (Ημαθίας).

Κίτρινες: 34', 90+3' Τζουρίτσκοβιτς, 79' Λισγάρας, 88' Στάρτζεον - 41' Λυμπεράκης, 78' Κόρμπος

Κόκκινες: 90+3' Στάρτζεον

ΞΑΝΘΗ (Κίκο Ραμίρεθ): Άμπαντ, Φασίδης, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Σόσα, Κοβάτσεβιτς (63' Ντε Λούκας), Μουλέν (75' Τερκί), Τζουρίτσκοβιτς, Στάρτζεον, Εντουάρντο, Ρενέλα (53' Ντε Αμορίμ).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Μαλέρμπ, Παπαγεωργίου, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Λυμπεράκης (90+2' Σαραμαντάς), Κόρμπος, Οικονομίδης, Άρτσε (81' Τσιλούλης), Παπανικολάου, Μασούρας (61' Καμαρά), Αραμπούλι.