27/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2019 - 16:59

Νίκησε και… ψήλωσε ο Άρης

Οι «κίτρινοι» επικράτησαν με 2-1 του μαχητικού Αστέρα Τρίπολης και ανέβηκαν βαθμολογικά * Με 10 παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς οι γηπεδούχοι λόγω αποβολής του τερματοφύλακα τους Έμαν

Σε ένα ματς με μεγάλο σασπένς και έντονες συγκινήσεις στην εξέλιξη του, ο Άρης κατάφερε την Κυριακή (10/11) να κερδίσει τον Αστέρα Τρίπολης με 2-1 στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για την 10η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1 και ανέβηκε ακόμα ψηλότερα στη βαθμολογία, φτάνοντας τους 15 βαθμούς και την 7η θέση. Αυτό ήταν το τέταρτο σερί ματς που ο Άρης παρέμεινε αήττητος, δείχοντας να έχει αλλάξει αγωνιστικό προφίλ με την πρόσληψη του Μίκαελ Ένινγκ.

Οι «κίτρινοι» έδειξαν από το ξεκίνημα του ματς σαφή διάθεση για ένα γρήγορο γκολ που θα έκανε το έργο τους πιο εύκολο, ασκώντας ασφυκτική πίεση στους στόπερ του Αστέρα.

Οι γηπεδούχοι έριξαν την… προειδοποιητική βολή στο 2’, όταν ο Ιντέγε βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή του Αστέρα και εξαπέλυσε… «κεραυνό», όμως ο Ματρικάρντι με σωτήριο τάκλιν αποσόβησε το 1-0.

Ο Άρης με ατού το παιχνίδι από τις πτέρυγες, πάταγε με χαρακτηριστική ευκολία στην περιοχή του Αστέρα.

Το γκολ, ωστόσο, ήρθε από στημένο.

Ο Ματίγια με μία εκπληκτική εκτέλεση κόρνερ από την αριστερή πλευρά στο 5ο λεπτό, έστειλε την μπάλα συστημένη στο κεφάλι του Σάσα που έκανε κίνηση στο πρώτο δοκάρι για το 1-0.

Αυτό, μάλιστα ήταν το πιο γρήγορο γκολ που δέχτηκε ο Αστέρας στο φετινό πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας 1.

Ο Άρης, παρά το γρήγορο γκολ, δεν έδειξε καμία διάθεση να σταματήσει την πίεση του, με τον Αστέρα να δυσκολεύεται χαρακτηριστικά στη μετάβαση της μπάλας από την άμυνα του.

Στο 13’, λίγο έλειψε να γίνει και το 2-0, όμως ο Φετφατζίδης δεν πρόλαβε να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι και οι αμυντικοί του Αστέρα απομάκρυναν.

Το παιχνίδι σταδιακά άρχισε να χάνει το ρυθμό του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Άρη να έχει πάντα τον έλεγχο και τον Αστέρα να δυσκολεύεται να δημιουργήσει.

Στο 26’ ο Ντιγκινί είδε τον Παπαδόπουλο να του λέει «όχι» σε κοντινή προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως στο 34’ πήρε τη… ρεβάνς απέναντι στον τερματοφύλακα του Αστέρα.

Ο Ρόουζ έκλεψε την μπάλα από την άμυνα, έκανε μία απίστευτη κούρσα 50-60 μέτρων και την κατάλληλη στιγμή έστρωσε την μπάλα στον Γάλλο, ο οποίος αυτή τη φορά νίκησε τον Παπαδόπουλο με ψύχραιμο πλασέ.

Και ενώ όλα έδειχναν πως το ματς κάπου εκεί «τελείωσε» με τον Άρη στο 2-0 και σε εκπληκτική αγωνιστική κατάσταση, ο Αστέρας έδειξε πως αποτελεί πάντα μία πολύ επικίνδυνη ομάδα εάν βρει την ευκαιρία.

Έτσι, ο Λουίς Φερνάντεθ κατάφερε να μειώσει στο σκορ στο 41’ με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Μαρκ Φερνάντεθ, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς εν όψει του δευτέρου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του ματς ήταν τελειώς διαφορετική.

Οι φιλοξενούμενοι πάταγαν πολύ καλύτερα από τους γηπεδούχους, σε αντίθεση με ότι συνέβη στο πρώτο ημίχρονο, όπου έγινε το ακριβώς... ανάποδο.

Μόλις στο 51’ έφτασαν μία… ανάσα από την ισοφάριση, όμως ο Ρόουζ πρόλαβε να απομακρύνει την μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή του τέρματος στο σουτ του Μουνάφο.

Ο Αστέρας κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο και γινόταν όλο και πιο απειλητικός, ενώ αντίθετα ο Άρης σταμάτησε την προσπάθεια του για να δημιουργήσει φάσεις και επαναπαύτηκε στο υπέρ του σκορ, κάτι που έφερε την… έκρηξη του προπονητή του, Μίκαελ Ένινγκ.

Ενδεικτικό της υπεροχής των φιλοξενούμενων, ιδίως στο πρώτο εικοσάλεπτο της επανάληψης, ήταν το γεγονός πως η κατοχή έφτασε μέχρι και στο 81% υπέρ τους.

Στο 61’ ο Τασουλής εξαπέλυσε «βολίδα», με τον Έμαν να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

Χρειάστηκε να περάσουν 28 λεπτά για να φανεί απειλητικός ο Άρης στην επανάληψη, με τον Φετφατζίδη να νικιέται από τον Παπαδόπουλο.

Ο Άρης μετά το 75’ και έχοντας ήδη… γλυτώσει την ισοφάριση, κατάφερε να ξαναπάρει προσωρινά τον έλεγχο της αναμέτρησης, με τον Αστέρα ωστόσο να είναι πάντα επικίνδυνος για τους Θεσσαλονικείς.

Στο 87’ ο Έμαν τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα, όμως μετά από υπόδειξη του VARο Κατσικογιάννης άλλαξε την απόφαση του, μετατρέποντας την ποινή σε κόκκινη κάρτα, καθώς ο τερματοφύλακας του Άρη βρήκε με πρόθεση την μπάλα με τα χέρια εκτός περιοχής.

Έτσι, ο Άρης αναγκάστηκε να παίξει τα τελευταία λεπτά με παίκτη λιγότερο, με τον νεαρό τερματοφύλακα Τσιλιγγίρη να περνάει στο ματς και να αποθεώνεται από τον κόσμο.

Στο 90+2’ έσωσε τον Άρη από την ισοφάριση, αποκρούοντας απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λουίς Φερνάντεθ από το ύψος της περιοχής.

Ο Άρης με νύχια και με δόντια, κράτησε το υπέρ του αποτέλεσμα μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα της λήξης και έφτασε τους 15 βαθμούς που τον φέρνουν στην 7η θέση της κατάταξης.

Από την πλευρά του, ο μαχητικός Αστέρας παρέμεινε στους 10 βαθμούς.

Κίτρινες: Ντιγκινί (57’), Ιντέγε (82’) - Ματρικάρντι (21’), Μπαράλες (30’), Βαλιέντε (76’)

Κόκκινη: Έμαν (90’)

ΑΡΗΣ (Μίκαελ Ένινγκ): Έμαν, Κόρχουτ, Σούντγκρεν, Δεληζήσης, Ρόουζ, Σάσα, Ματίγια, Γκάμα (71’ Μπα), Ντιγκινί (90+2’ Τσιλιγγίρης), Φετφατζίδης (79’ Τόνσο), Ιντέγε

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μπόρχα Χιμένεθ): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ματρικάρντι (28’ Μπόρχα Φερνάντεθ), Τασουλής, Σουάρεθ, Βαλιέντε, Μουνάφο (58’ Σίτο), Καπίγια, Μαρκ Φερνάντεθ (65’ Ριέρα), Λουίς Φερνάντεθ, Μπαράλες