29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2019 - 21:29

Έσπασαν καρδιές στο ΟΑΚΑ με νικήτρια την ΑΕΚ

Συγκλονιστικό ματς, με τον Ατρόμητο να προηγείται και να ισοφαρίζει αλλά στις καθυστερήσεις να γνωρίζει την ήττα (3-2) από την Ένωση που ήταν καλύτερη * Κορυφαίος των νικητών ο Ολιβέιρα

Στα τρίποντα, μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό, επέστρεψε το βράδυ της Κυριακής (3/11) η ΑΕΚ, επικρατώντας με 3-2 του Ατρόμητου στο ΟΑΚΑ για την 9η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Σε ένα παιχνίδι - θρίλερ, η Ένωση, που ήταν καλύτερη, πανηγύρισε την πέμπτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και ανέβηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στην αντίπερα όχθη, οι Περιστερίωτες που, έβγαλαν ψυχή στον αγωνιστικό χώρο αλλά έφυγαν με άδεια χέρια από την έδρα των «κιτρινόμαυρων» παρέμειναν όγδοοι.

Το παιχνίδι είχε απίστευτη εξέλιξη, με τον Ατρόμητο να προηγείται, την Ένωση να κάνει την ανατροπή και να ισοφαρίζεται στο 89' αλλά να παίρνει τελικά τη νίκη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ολιβέιρα που πέτυχε δύο γκολ και συμμετείχε ενεργά και στο τρίτο ενώ πολύ καλά τα πήγαν Κρίστιτσιτς και Τσιγκρίνσκι.

Από τους Περιστερίωτες, ξεχώρισε ο Γκάλο ενώ θετικός ήταν και ο Ανδρούτσος.

Η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ξεκίνημα, με τους φιλοξενούμενους να ισορροπούν στη συνέχεια και στο 18' να κερδίζουν πέναλτι σε ανατροπή του Ανδρούτσου από τον Οικονόμου. Ο Μανούσος, που ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών, νικήθηκε από τον Τσιντώτα όμως πήρε το... ριμπάουντ και σκόραρε για το 0-1. Μετά την ψυχρολουσία του γκολ, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και μέχρι την ανάπαυλα είχα τρεις καλές στιγμές. Στο 29' ο Μανδάς εξουδετέρωσε το σουτ του Βέρντε, 35' ο Λιβάγια πλάσαρε σε τετ α τετ πάνω στον γκολκίπερ των Περιστεριωτών ενώ στην επαναφορά ο Βέρντε σούταρε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη να σκοράρει στο δεύτερο ημίχρονο και στο 62' ισοφάρισε σε 1-1. Ο Ολιβέιρα σούταρε, η μπάλα χτύπησε πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στην πλάτη του Μανδά και κατέληξε στα δίχτυα. Οι παίκτες του Νίκου Κωστένογλου, μάλιστα, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο 71', με τον Πορτογάλο επιθετικό να εκμεταλλεύεται το τραγικό λάθος του γκολκίπερτ ου Ατρόμητου και να σκοράρει για το 2-1. Οι «κυανόλευκοι» άσκησαν μία μικρή πίεση στη συνέχεια, έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Βέλλιο στο 76' και στο 89' έφεραν το ματς στα ίσια με τον Ανδρούτσο. Και εκεί που όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα έληγε στην ισοπαλία, ήρθε στο 93' ο Ολιβέιρα με κοντινή προβολή να σκοράρει για το 3-2 χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη.

Τον αγώνα διηύθυνε ο Φωτιάς (Πέλλας), με βοηθούς τους Κωνσταντίνου (Πρέβεζας) και Ψαρρή (Ζακύνθου). Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Γκορτσίλας (Μακεδονίας) και AVAR ο Μπουξμπάουμ (Ανατολικής Αττικής). Τέταρτος ήταν ο Κουμπαράκης (Θράκης).

Κίτρινες: 32' Ταλόχα, 36' Χαρίσης, 47' Μπαένα, 87' Ανδρούτσος, 90+1' Γούτας - 86' Μάνταλος

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Κρίστιτσιτς (81' Γαλανόπουλος), Σιμόες, Ντέλετιτς (59' Μάνταλος), Βέρντε (67' Αλμπάνης), Λιβάγια, Ολιβέιρα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μανδάς, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Ταλόχα, Χαρίσης, Μπαένα (49' λ.τρ. Στρουγγης), Ανδρούτσος, Ενσικουλού (68' Ρόσα), Μανούσος (77' Π. Γιακουμάκης), Βέλλιος.