26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2019 - 17:10

Έκανε σεφτέ στις νίκες ο Λεβαδειακός

Στο ντεμπούτο Αντωνίου στον πάγκο οι Βοιωτοί κέρδισαν 1-0 την Κέρκυρα

Την κατάκτηση των τριών βαθμών για πρώτη φορά στη φετινή Σούπερ Λίγκα 2 πανηγύρισε ο Λεβαδειακός, επικρατώντας εντός έδρας της Κέρκυρας με 1-0 στο κυριακάτικο (3/11) ματς της 3ης αγωνιστικής.

Έτσι, ο Σωτήρης Αντωνίου έκανε ιδανικό ντεμπούτο στον πάγκο των Βοιωτών, που έχουν 3 βαθμούς στην 9η θέση, ενώ οι Φαίακες, που δεν κατάφεραν να γίνουν διόλου απειλητικοί στον αγώνα, παραμένουν 11οι και στο άσχημο -3 λόγω των ποινών που κουβαλούν.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, το α' ημίχρονο ήταν αρκετά μέτριο και όδευε προς το 0-0, όμως στο 45'+1 οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ και σε καίριο χρονικό σημείο βέβαια.

Ο Κόναν, λοιπόν, έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο αφύλακτος Αργυρόπουλος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Με την έναρξη του β' ημιχρόνου οι «πράσινοι» ζήτησαν πέναλτι για ανατροπή του Κόναν από τον Τσιμπούκα, αλλά ο διαιτητής Μπακογιάννης δεν υπέδειξε παράβαση, ενώ στο 48' ο Κόναν έκανε υπέροχη ατομική ενέργεια και σούταρε εντός περιοχής, με την μπάλα να περνά άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα ο αμαρκάριστος Ιωαννίδης πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι και αστόχησε για λίγο, με τις καλές ευκαιρίες να λείπουν από εκεί και πέρα για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Για την ακρίβεια, στο 90'+4 ο Λεβαδειακός άγγιξε το 2-0, όταν ο Σανάμπρια έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Κοζορώνη και η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά δεν μπόρεσε από κοντά να βρει δίχτυα ο Καστιγιόν.

Εντέλει, οι Βοιωτοί κράτησαν το πολύτιμο τρίποντο στο δεύτερο φετινό εντός έδρας παιχνίδι τους.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μπακογιάννης του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς από τον ίδιο Σύνδεσμο τους Νιδριώτη και Δέτση.

Κίτρινες: 43' Φυτανίδης - 31' Τσιμπούκας, 90'+3 Αγιώτης.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Μπάιτς, Αργυρόπουλος (77' λ. τρ. Χατζηλάμπρος), Παντελιάδης, Άνγκουα, Φυτανίδης, Σανάμπρια, Καραχάλιος, Κοζορώνης, Κόναν (63' Συμελίδης), Ιωαννίδης, Ενομό (69' Καστιγιόν).

ΚΕΡΚΥΡΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Βουτσελάς, Γενιτσαρίδης (84' Αμαραντίδης), Παναγιωτίδης (64' Κ. Γεωργακόπουλος), Τσιμπούκας, Αγιώτης, Κρητικός, Βασιλούδης, Νγκαν, Γεωργακόπουλος, Παυλής (74' Βουκελάτος), Μίσκου.