25/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 31 Οκτωβρίου 2019 - 19:10

«Χόρευε» στη βροχή η Λαμία και καπάρωσε την πρόκριση από τη Λέσβο!

Νίκη με 3-0 μέσα στην Μυτιλήνη επί του Αιολικού για τους Φθιώτες, που από τώρα είναι στους «16» του Κυπέλλου

Νίκη που ισοδυναμεί με πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος πέτυχε το απόγευμα της Πέμπτης (31/10) η Λαμία μέσα στην Μυτιλήνη απέναντι στον Αιολικό στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για την 5η φάση.

Σε ένα ματς που διεξήχθη υπό δυνατή βροχή η Λαμία ήταν καταιγιστική και παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο έφτασε στη νίκη με 3-0 κάτι που σημαίνει ότι η ρεβάνς στις αρχές Δεκεμβρίου στην Φθιώτιδα είναι τυπικής διαδικασίας.

Και αυτό διότι οι παίκτες του Άκη Μάντζιου «καθάρισαν» από το ματς στο αιγαιοπελαγίτικο νησί την υπόθεση με το τελικό 0-3 να έρχεται άνετα για τους Στερεοελλαδίτες, απέναντι σε έναν Αιολικό που δεν μπόρεσε να φανεί απειλητικός.

Με σοβαρότητα λοιπόν και πειθαρχία η Λαμία επέβαλλε από νωρίς τον ρυθμό της σκοράροντας δύο τέρματα και χάνοντας ακόμα κάποιες σημαντικές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ στην ανάπαυλα, ενώ στο δεύτερο μέρος έκανε διαχείριση του υπέρ της 0-2 φτάνοντας και σε τρίτο τέρμα.

Με κύριους εκφραστές τους Τουράμ, Ρόμανιτς, Σάλιακα και Τιρόνε οι Λαμιώτες αναστάτωσαν ουκ ολίγες φορές την άμυνα του Αιολικού ο οποίος είχε παθητικό ρόλο και απείλησε μόλις μία φορά την εστία του Θεοδωρόπουλου, σε μία φάση στο δεύτερο μέρος. Φυσικά σημαντικό ρόλο έπαιξε και η διαφορά των τεσσάρων κατηγοριών που χωρίζουν τις δύο ομάδες.

Στην πρώτη αξιοσημείωτη επίσκεψή της στα καρέ του Σφύρλα, η Λαμία άνοιξε το σκορ όταν μετά από ωραία προσπάθεια των Τουράμ, Ρόμανιτς ο πρώτος με τακουνάκι πάσαρε στο δεύτερο και εκείνος με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Αφού τα φάουλ των Τιρόνε (28’) και Σάλιακα (30’) πέρασαν πάνω από την εστία του Σφύρλα, η Λαμία άγγιξε στο 41’ το 0-2 όταν ο Τουράμ από τα δεξιά ξεκίνησε μία κούρσα από τα δεξιά έφτασε στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Τιρόνε, ο οποίος όμως δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε.

Δύο λεπτά μετά διπλή χαμένη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Ρόμανιτς να σουτάρει σε πρώτο χρόνο, τον Σφύρλα να αποκρούει, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Τιρόνε έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή ο Κρητικός. Τελικά η τρίτη ήταν και… φαρμακερή για τους Στερεοελλαδίτες που πέτυχαν το δεύτερο τέρμα τους.

Δράστης ο Τιρόνε ο οποίος από τα δεξιά έκανε ωραία ενέργεια και αφού προσποιήθηκε στον προσωπικό του αντίπαλο, έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σφύρλα για το 0-2, στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου καθώς δεν υπήρξαν καθυστερήσεις.

Κακό το θέαμα στο δεύτερο μέρος με τον Αιολικό να θέλει να φανεί απειλητικός αλλά να μην μπορεί, προκειμένου να ξαναμπεί στο ματς, ενώ η Λαμία διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της σκορ, πετυχαίνοντας και στο 70’ το τρίτο της τέρμα για το τελικό 0-3 και την πρώτη επίσημη φετινή νίκη.

Στο 63' και αφού είχε περάσει πέντε λεπτά νωρίτερα στο ματς, ο Λαμπράκης έχασε την μοναδική καλή στιγμή που είχε η ομάδα του να ξαναμπεί στο ματς. Ο Έλληνας άσος με δυνατό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής ανάγκασε τον Θεοδωρόπουλο να πέσει στην αριστερή του γωνία και να διώξει σε κόρνερ.

Πρώτη απειλή από πλευράς Λαμίας στο δεύτερο μέρος το σουτ του Ρόμανιτς στο 68’ με την μπάλα να περνά κόρνερ, όμως δύο λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι έκαναν τρία τα τέρματά τους. Έχοντας περάσει παρά ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν στο ματς και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα ο Καραγιάννης έβγαλε ωραία κάθετη στον Σάλιακα ο οποίος κινήθηκε από τα αριστερά και με πλασέ έκανε το τελικό 0-3.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης το γεγονός ότι η ομάδα του Αιγαίου ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες. Δεν υπήρξε αποβολή, αλλά τραυματισμός με τον Σπόλιαριτς να μην μπορεί να συνεχίσει από το 83’ και ενώ ο τεχνικός της ομάδας της Μυτιλήνης, Γιάννης Γεωργαράς είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του.

Κίτρινες: Τσομπανέλλης, Κρητικός (Αιολικός) - Πλιάτσικας, Τιρόνε (Λαμία)

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας), Βοηθοί: Καρατζίκας (Αθηνών), Σπυρόπουλος (Ανατολικής Αττικής), 4ος: Κουκούλας (Λέσβου).

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Γιάννης Γεωργαράς): Σφύρλας, Αγριμάκης, Βαλιός, Κρητικός, Καλαφάτης, Τσομπανέλλης (69’ Λαζαρίδης), Σπόλιαριτς, Κατσίκης (76’ Παρέλλης), Παλαμουτσής, Τσίπας (58’ Λαμπράκης), Μπουρούς.

ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Ασίγκμπα, Πλιάτσικας (75’ Νικολόπουλος), Τιρόνε (62’ Βλαχομήτρος), Σάλιακας, Ρόμανιτς, Τζανετόπουλος, Τουράμ (69’ Καραγιάννης), Μπαχανάκ, Ράμος, Μπουλουλής.