26/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τρίτη 29 Οκτωβρίου 2019 - 21:24

Όταν «ξύπνησε», νίκησε και πήρε προβάδισμα ο ΠΑΣ…

Ανέβασαν ρυθμούς οι Γιαννιώτες στο δεύτερο ημίχρονο και βρήκαν δίχτυα στο 1-0 επί της Βέροιας για το Κύπελλο * Με δέκα από το 61’ η «Βασίλισσα του Βορρά»

Πρώτο επίσημο ματς στην έδρα του ήταν για τον ΠΑΣ Γιάννινα αυτό με αντίπαλο την Βέροια το απόγευμα της Τρίτης (29/10), στο πλαίσιο της 5ης φάσης του Κυπέλλου.

Ένα ματς στο οποίο ο «Άγιαξ της Ηπείρου» νίκησε με 1-0 την μακεδονική ομάδα στο πρώτο παιχνίδι για την φάση αυτή και πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης εν όψει της ρεβάνς στην Βέροια το Δεκέμβριο.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα χάρις σε ένα τέρμα του Παμλίδη έφτασε στη νίκη, με τον χαρισματικό επιθετικό να σκοράρει για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι μετά από εκείνο στη Λιβαδειά για την 2η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 2 και να χαρίζει στην ομάδα του το τρίποντο.

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο με λίγες καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, συγκεκριμένα από μία είχε κάθε ομάδα, στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη ανέβασε στροφές και έφτασε στη νίκη σε ένα ματς όπου είχε και οριζόντιο δοκάρι με τον Λιάσο.

Καλύτερο ποιοτικά το δεύτερο ημίχρονο με τον ΠΑΣ να έχει τον έλεγχο του αγώνα, ενώ «κλειδί» σίγουρα ήταν και η αποβολή του Πασά από πλευράς Βέροιας που άλλαξε τις ισορροπίες. Μάλιστα ο παίκτης της μακεδονικής ομάδας είχε περάσει σαν αλλαγή στο ξεκίνημα της επανάληψης. Παρόλα αυτά όμως και η ομάδα του Θεοδοσιάδη θα μπορούσε να σκοράρει καθώς έχασε διπλή ευκαιρία με τους Μεληκιώτη, Κανούλα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Πολλές οι αλλαγές τόσο από πλευράς Αργύρη Γιαννίκη σε σχέση με το παιχνίδι πρωταθλήματος στην Λιβαδειά, όσο και από πλευράς Σάκη Θεοδοσιάδη για το αντίστοιχο παιχνίδι της Football League με τον Ασπρόπυργο.

Οι Μακεδόνες μπήκαν καλύτερα στο ματς και στο 12’ είχαν πολύ μεγάλη ευκαιρία να κάνουν το 0-1 όταν ο Μουρατίδης με σέντρα βρήκε τον Κανούλα ο οποίος πρόλαβε στην έξοδο τον Χουτεσιώτη και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα προς την εστία, όμως ο Παντελάκης ως από μηχανής Θεός την απομάκρυνε πριν περάσει την γραμμή.

Στο 18’ η Βέροια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χουτεσιώτη με τον Κανούλα, ωστόσο το γκολ σωστά ακυρώθηκε για οφσάιντ, σε μία φάση που ξεκίνησε από λάθος της γιαννιώτικης άμυνας με τους Γιαννιώτες να παίρνουν τα ηνία του αγώνα και να… ισοφαρίζουν τις χαμένες ευκαιρίες.

Ήταν ένα λεπτό πριν το ημίωρο όταν ο Ξύδας πέρασε την κάθετη στον Παμλίδη και εκείνος από τα αριστερά μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ όμως ο Μπλατσιώτης σωστά τοποθετημένος απομάκρυνε την μπάλα με το πόδι, στερώντας από τον φορ του «Άγιαξ της Ηπείρου» να σκοράρει για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι.

Τα υπολοιπόμενα, μέχρι το ημίχρονο λεπτά, δεν έφεραν συγκινήσεις με τις δύο ομάδες απλά να απειλούν από μία φορά, με στατική φάση. Αρχικά στο 44’ για τους γηπεδούχους με την εκτέλεση φάουλ του Πίτου Γκαρσία και την κεφαλιά του Κάστρο που μπλόκαρε ο Μπλατσιώτης και η Βέροια στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με το φάουλ του Ζούρκου Ν. και τον Χουτεσιώτη που μπλόκαρε την μπάλα με διπλή προσπάθεια.

Με μία αλλαγή ξεκίνησε το δεύτερο μέρος ο Θεοδοσιάδης καθώς αντικατέστησε τον Πασά με τον Πεταυράκη, ενώ ο Γιαννίκης συνέχισε με τους έντεκα που ξεκίνησαν το ματς. Με το… καλησπέρα στην επανάληψη ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ.

Ήταν το 47’ όταν ο Νάουμετς με ωραία προσπάθεια από τα αριστερά πέρασε τον Μουρατίδη και με σέντρα προς την περιοχή βρήκε τον Παμλίδη ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπλατσιώτη κάνοντας το 1-0.

Πλέον ο ΠΑΣ είχε το γκολ που ήθελε και ενώ στο 53’ ο Μπουκουβάλας με ωραία ατομική προσπάθεια από τα αριστερά θα μπορούσε να κάνει το 2-0 όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Μπλατσιώτη.

Δύο λεπτά νωρίτερα ο Πασάς είδε κίτρινη κάρτα κάτι που κόστισε στην Βέροια και φάνηκε στο 61’ καθώς μάρκαρε αντικανονικά τον Ξύδα με τον Γιουματζίδη να μην του χαρίζεται και να του δείχνει το δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Το έργο της μακεδονικής ομάδας έγινε ακόμα πιο δύσκολο με τον τεχνικό της πάντως να ρίχνει στο ματς τους Ταΐρη, Πέντα παίζοντας τα όλα για όλα, ενώ ο Γιαννίκης έδωσε «φρεσκάδα» στην ομάδα του με τους Λεό και Νικολιά.

Ο ΠΑΣ ήλεγχε το ματς όμως παραλίγο στο 78’ οι Ημαθιώτες να φτάσουν στο 1-1 καθώς έχασαν διπλή ευκαιρία. Από εκτέλεση κόρνερ του Ζούρκου ο Μεληκιώτης με κεφαλιά, είδε τον Χουτεσιώτη να σταματά εντυπωσιακά την προσπάθειά του, ενώ ο Κανούλας που πήρε το ριμπάουντ με κοντινό σουτ είδε τον πορτιέρο των Ηπειρωτών να του λέει και εκείνου «όχι».

Στο 80’ είχαμε διακοπή στο ματς για τον τραυματισμό του Κάστρο ο οποίος δεν μπόρεσε να συνεχίσει το ματς και δύο λεπτά αποχώρησε υποβασταζόμενος για να αντικατασταθεί από τον Λιάσο. Ο τελευταίος είχε μάλιστα την ευκαιρία να φέρει ακόμα πιο κοντά τον ΠΑΣ στην επόμενη φάση, όμως η προσπάθειά του στο 86’ και το δυνατό σουτ του, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μπλατσιώτη.

Τελικά το 1-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε με τον «Άγιαξ της Ηπείρου» να έχει πλέον το προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς στην Βέροια, ενώ το Κύπελλο θα απασχολήσει Γιαννιώτες και Μακεδόνες το Δεκέμβριο που θα λάβει χώρα και η ρεβάνς.

Κίτρινες: Ζιούλης, Ξύδας (ΠΑΣ Γιάννινα) - Κανούλας, Μπλέτσας, Πεταυράκης, Πασάς (Βέροια)

Κόκκινη: Πασάς (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Γιουματζίδης (Πέλλας), Βοηθοί: Δέλλιος (Πέλλας), Αναστασιάδης (Σερρών), 4ος: Μαυρίδης (Πέλλας).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Μπουκουβάλας, Οικονομόπουλος, Παντελάκης, Ζιούλης, Κάστρο (82’ λ.τ. Λιάσος), Πίτου Γκαρσία, Καρτάλης, Ξύδας (67’ Λεό), Νάουμετς (75’ Νικολιάς), Παμλίδης.

ΒΕΡΟΙΑ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπλατσιώτης, Ζούρκος Α., Πεταυράκης (46’ Πασάς), Μανιώτης, Μουρατίδης, Πολύζος (79’ Πέντα), Μπλέτσας, Ζούρκος Ν. (67’ Ταΐρης), Μεληκιώτης, Κανούλας, Σκαθαρούλης.