29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2019 - 21:57

Πέρασε με Χατζηγιοβάνη από το Περιστέρι ο Παναθηναϊκός

Σπουδαίο διπλό για το «τριφύλλι» με 0-1 επί του Ατρόμητου με.. μπροστάρη και σκόρερ τον 22χρονο άσο

Αποστολή εξετελέσθη για τον Παναθηναϊκό... Μετά την ήττα από την Ξάνθη, οι «πράσινοι» καλούνταν να βγάλουν αντίδραση και να πάρουν αποτέλεσμα κόντρα στον Ατρόμητο στο Περιστέρι.

Και τα κατάφεραν περίφημα, καθώς την Κυριακή (20/10) επικράτησαν με 0-1, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1, χάρις σε ένα γκολ του Χατζηγιοβάνη λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Έτσι, η ομάδα του Γιώργου Δώνη έφτασε τους 8 βαθμούς και ισοβαθμεί μαζί με τους Περιστεριώτες και τον Άρη στην όγδοη θέση της κατάταξης.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο απέναντι σε έναν Ατρόμητο που έδειχνε ασύνδετος και ανήμπορος να δημιουργήσει ευκαιρίες.

Στο δεύτερο μέρος, οι «κυανόλευκοι» είχαν βελτιωμένη εικόνα, προσπάθησαν αλλά και πάλι δεν απείλησαν την εστία του Διούδη.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκαπεντάλεπτο, με το «τριφύλλι», όμως, να παίρνει τα ηνία στη συνέχεια εγκλωβίζοντας τους γηπεδούχους. Στο 18', μάλιστα, είχε μία πολύ καλή στιγμή με τον Χατζηγιοβάνη ενώ στο 43' ο ίδιος, με ωραίο σουτ, τους έβαλε μπροστά στο σκορ. Ο νεαρός άσος των «πρασίνων» έχασε μεγάλη ευκαιρία για δεύτερο γκολ και στο επόμενο λεπτό αλλά έκανε τσαφ προ του Μανδά.

Οι γηπεδούχοι πήραν την κατοχή της μπάλας στο δεύτερο ημίχρονο αλλά περιορίστηκαν σε μία φλύαρη κυκλοφορία, απόρροια της απουσίας σωστών επιλογών. Είναι χαρακτηριστικό πως απείλησαν μόλις μια φορά με το σουτ του Μανούσου στο 70'. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν εξαιρετικά το προβάδισμά τους, δεν κινδύνευσαν στιγμή και το τελευταίο σφύριγμα τους βρήκε να πανηγυρίζουν ένα σπουδαίο διπλό που τους δίνει ψυχολογία εν όψει συνέχειας.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Χατζηγιοβάνης ενώ μεγάλο ματς έκανε τόσο ο Δώνης όσο και οι Πούγγουρας και Σένκεφελντ, που δέσποζαν στο κέντρο της άμυνας.

Από πλευράς Ατρομήτου, ξεχώρισε ο Χαρίσης ενώ θετική ήταν και η παρουσία του Μπαένα.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Παπαπέτρου (Αθηνών), με βοηθούς τους Πετρόπουλο (Αρκαδίας) και Τζιώτζιο (Θράκης). Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν οΣιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)και AVAR ο Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας).Τέταρτος ήταν ο Κατσικογιάννηςπείρου).

Κίτρινες: 90+3' Νταβιώτης - 34' Διούδης, 36' Σένκεφελντ, 56' Ινσούα, 66' Γιόχανσον, 71' Χαζτηθεοδωρίδης

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μανδάς, Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Γούτας, Ταλόχα, Μπαένα (80' Ενσικουλού), Χαρίσης, Ανδρούτσος (69' Νταβιώτης), Ρόσα (61' Βέλλιος), Μανούσος, Γιακουμάκης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης (75' Αλεξανδρόπουλος), Δώνης, Χατζηγιοβάνης (71' Κολοβός), Μπουζούκης, Ζαχίντ (63' Χατζηθεοδωρίδης), Καμπετσής.