23/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2019 - 18:40

Με γκολάρα του Μαρκ Φερνάντεθ πέρασε από τη Ν. Σμύρνη ο Αστέρας

Κακή ήττα (0-1) για τον Πανιώνιο με υπέροχο τέρμα του Ισπανού επιθετικού των Αρκάδων

Στο ντέρμπι των ουραγών, ο Αστέρας Τρίπολης ήταν αυτός που χαμογέλασε στη Νέα Σμύρνη, κερδίζοντας τον Πανιώνιο με 0-1 την Κυριακή (20/10) στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Αυτή, ήταν η πρώτη νίκη των Αρκάδων στο εν λόγω γήπεδο μετά από δέκα ολόκληρα χρόνια και πιο συγκεκριμένα από τις 15 Σεπτεμβρίου 2009!

Το ματς ξεκίνησε μουδιασμένα με τις δύο ομάδες να είναι νωχελικές στα πρώτα λεπτά.

Στο 15’ το ματς σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Κότνικ μετά από εξ’ επαφής προβολή του Χαουρέγκι που τον χτύπησε άθελα του με τις τάπες. Ο τερματοφύλακας του «Ιστορικού» έγινε αναγκαστική αλλαγή και διακομίστηκε στο νοσοκομείο.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε ακόμα περισσότερο, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες, κάνοντας πολλά λάθη. Εν τέλει, ο Άστερας κατάφερε να προηγηθεί στο 44’, όταν ο Μαρκ Φερνάντεθ με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από το ημικύκλιο της περιοχής, έστειλε την μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» του ανήμπορου να αντιδράσει Μαλέρμπ για το 0-1.

Αυτό ήταν το τέταρτο του φετινό γκολ στο πρωτάθλημα, όντας ο πρώτος σκόρερ της ομάδας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανιώνιος μπήκε πιο επιθετικά και πίεσε τον Αστέρα, χωρίς όμως να καταφέρει να μετουσιώσει την επιθετικότητα του σε κάποιο γκολ.

Ο Αστέρας έπαιξε με μεγαλύτερη σκοπιμότητα, έχοντας από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου αυτό που ήθελε, δηλαδή το γκολ και τους 3 βαθμούς της νίκης.

Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του αγώνα, το ματς είχε πολλές διακοπές και αρκετή ένταση από την πλευρά του Πανιωνίου, με τον Κόρμπο να αποβάλλεται στο 89’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, μετά από αψιμαχία με τον Καπίγια.

Ο Αστέρας κινδύνεψε, αλλά τελικά δεν το πλήρωσε, με τον Παπαδόπουλο να επεμβαίνει όποτε χρειάστηκε, χαρίζοντας τη νίκη «χρυσάφι» στην ομάδα της Αρκαδίας.

Μεγάλη βαθμολογική ανάσα για τον Αστέρα, μετά την κακή βαθμολογική συγκομιδή των 6 πρώτων αγωνιστικών, ο οποίος ξεκόλλησε από τους 3 βαθμούς και πήγε στους 6.

Αντιθέτως, ο Πανιώνιος παραμένει στους -2 βαθμούς μετά από 7 αγωνιστικές και πλέον θα χρειαστούν τεράστιες υπερβάσεις για να μην κινδυνέψει.

Κόκκινη: Κόρμπος (89’)

Κίτρινες: Κόρμπος (51’ & 89’), Τσιλούλης (82’), Μασούρας (90+1’) - Χαουρέγκι (16’), Καπίγια (89’)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κότνικ (19’ λ.τρ. Μαλέρμπ), Μασούρας, Λυμπεράκης, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Κόρμπος, Μαξίμοβιτς, Μιλόγεβιτς, Παπανικολάου (74’ Σιντί Αλί), Αραμπούλι, Δούμτσιος (57’ Τσιλούλης)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μπόρχα Χιμένεθ): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Μαρτίνες, Σουάρεθ, Ματρικάρντι, Βαλιέντε, Καπίγια, Σίτο (84’ Κότσιρας), Ριέρα (52’ Μπόρχα Φερνάντεθ), Μαρκ Φερνάντεθ, Χαουρέγκι (87’ Μπαράλες)