19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2019 - 18:54

Και με Ένινγκ όπως και πέρσι ο Άρης στα Πηγάδια

Οι «κίτρινοι» κέρδισαν και φέτος την Ξάνθη (0-1) στο ντεμπούτο του Γερμανού κόουτς στον πάγκο τους * Σκόρερ ο Γκάμα με πέναλτι

Την πρώτη του φετινή εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε την Κυριακή (20/10) ο Άρης, που επικράτησε με 0-1 της Ξάνθης, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής Σούπερ Λίγκας 1.

Οι «κίτρινοι» πέρασαν για δεύτερη σερί χρονιά με το ίδιο σκορ από τα Πηγάδια, με τον Μίχαελ Ένινγκ να κάνει ιδανικό ντεμπούτο στον πάγκο τους.

Από την άλλη, αυτή ήταν η δεύτερη ήττα των Θρακιωτών μετά το 3-0 από την ΑΕΛ στις 22 Σεπτεμβρίου.

Το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο με βάση την εικόνα των δύο ομάδων καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν τις φάσεις, βραχυκυκλώνοντας παράλληλα τους αντιπάλους τους.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η αναμέτρηση για τους φιλοξενούμενου καθώς στο 3' ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (το κέρδισε ο Ιντέγιε από τον Άμπαντ) του Γκάμα. Μετά το γκολ, οι φιλοξενούμενοι ήλεγξαν την κατάσταση και δεν απειλήθηκαν από τους νωχελικούς Θρακιώτες παρά μόνο στο 44' όταν ο Ντε Αμορίμ έκανε την προβολή πάνω στη γραμμή αλλά δε βρήκε τη μπάλα.

Από το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, η Ξάνθη πήρε μέτρα στο γήπεδο ωστόσο αδυνατούσε να πατήσει την αντίπαλη περιοχή και να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για γκολ. Την ίδια στιγμή, οι φιλοξενούμενοι ήταν συγκεντρωμένοι στο πλάνο τους και περίμεναν να χτυπήσουν στην κόντρα. Μάλιστα, σε μία από τις ελάχιστες φάσεις της επανάληψης λίγο έλειψε να κάνουν το 0-2 όταν στο 86' ο Ιντέγιε νικήθηκε από τον Έμαν. Στα λεπτά που απέμεναν, οι Θρακιώτες πίεσαν ωστόσο δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Ο Ματίγια έκανε ατέλειωτα χιλιόμετρα στο γήπεδο και ήταν ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων, πολύ καλό παιχνίδι έκαναν οι Βέλεθ και Σάσα ενώ βοήθησε σημαντικά και ο Λάρσον που μπήκε ως αλλαγή στο 68'.

Από πλευράς ηττημένων, ο Στάρτζεον ξεχώρισε σαν τη μύγα μες στο γάλα ενώ θετικός ήταν και ο Καρασαλίδης, που στο πρώτο ημίχρονο αγωνίστηκε ως αριστερό μπακ.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Καραντώνης (Ημαθίας), με βοηθούς τους Δημητριάδη (Καστοριάς) και Χατζηνάκο (Δράμας). Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν οΚομίνης (Θεσπρωτίας) και AVAR ο Καλαμπόκης (Αιτωλοακαρνανίας). Τέταρτος ήταν ο Μαλούτας (Ημαθίας).

Κίτρινες: 48' Λισγάρας, 70' Τερκί, 79' Φασίδης - 43' Σάσα, 70' Ρόουζ, 86' Λάρσον

ΞΑΝΘΗ (Κίκο Ραμίρεθ): Άμπαντ, Ντίρεσταμ, Λισγάρας, Μαλεζάς (46' Φασίδης), Καρασαλίδης, Κοβάσεβιτς, Τερκί, Εντουάρντο (77' Ρενέλα), Ντε Αμορίμ, Στάρτζεον, Φοσέ (65' Τζουρίτσκοβιτς).

ΑΡΗΣ (Μίκαελ Ένινγκ): Έμαν, Σούντγκρεν, Ρόουζ, Βέλεθ, Κόρχουτ (64' Μπα), Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης (68' Λάρσον), Γκάμα (82' λ.τρ. Σόουζα), Ντιγκινί, Ιντέγιε.