04/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2019 - 21:30

Πέντε λεπτά και... κορυφή για τον Ολυμπιακό!

Σοβαροί οι Πειραιώτες πέρασαν με ανατροπή κερδίζοντας με 2-1 τον Άρη μέσα από το «Κλεάνθης Βικελίδης» * Μασούρας και Ελ Αραμπί στο 33’ και στο 38’ «απάντησαν» στο γκολ του Ντιγκινί στο 6’ * Αναγκαστικές αλλαγές Ποντένσε και Τσιμίκας * Ακυρώθηκε γκολ του Σουντανί από το VAR

Μπήκε κάπως μουδιασμένα, έβγαλε αντίδραση και πήρε αυτό, που ήθελε… Ο λόγος για τον Ολυμπιακό, ο οποίος αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο «Κλεάνθης Βικελίδης» κατάφερε να γυρίσει το ματς νικώντας με 2-1 τον Άρη το βράδυ της Κυριακής (6/10). Τρίποντο ατόφιο χρυσάφι στην υπόθεση κατάκτηση του πρωταθλήματος για τους Πειραιώτες, που το «καθάρισαν» μέσα σε ένα πεντάλεπτο!

Διάστημα, κατά το οποίο το 1-0 υπέρ των «κίτρινων» με το τέρμα του Ντιγκινί από το 7’ ανετράπη υπέρ των «ερυθρολεύκων» χάρη στα γκολ του Μασούρα στο 33’ και Ελ Αραμπί στο 38’. Και με αυτή την επικράτηση ο Ολυμπιακός έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο παραμένοντας μόνος πρώτος στην κορυφή της Σούπερ Λίγκας 1 με 16 πλέον πόντους (έναν περισσότερο από την Ξάνθη, και δύο από τον ΠΑΟΚ…).

Ο Ολυμπιακός μπορεί να μην… θάμπωσε με την εμφάνιση του στη Θεσσαλονίκη, αλλά ήταν σοβαρός και πειθαρχημένος. Δεν πανικοβλήθηκε όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ και ανταποκρίθηκε στις ανάγκες της αναμέτρησης χωρίς να αγχωθεί.

Μετά το αρχικό σοκ από την κεφαλιά του Ντιγκινί στο 7’ από φάουλ του Ματίγια και τη στιγμιαία κακή αμυντική λειτουργία, οι «ερυθρόλευκοι» χρειάστηκαν λίγο χρόνο για να βρουν τα πατήματα τους.

Με καλό κέντρο και σωστό σχεδιασμό στην προβληματική δεξιά πλευρά της οπισθοφυλακής του Άρη άρχισαν να προκαλούν προβλήματα στους γηπεδούχους… Έτσι στο 33’ ο Τσιμίκας, αφού «άδειασε» με υπέροχη ντρίπλα τον Φετζατζίδη έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Μασούρας με το κεφάλι ισοφάρισε.

Και πριν συνειδητοποιήσουν καλά καλά το 1-1 οι Θεσσαλονικείς δέχθηκαν και το δεύτερο εις βάρος τους γκολ όταν μετά από φάουλ-γέμισμα του Βαλμπουενά ο Ελ Αραμπί με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 38’.

Μάλιστα λίγο αργότερα ο Σουντανί, που αντικατέστησε τον τραυματία Ποντένσε έστειλε εκ νέου την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, αλλά με το VAR εν δράσει ακυρώθηκε, καθώς χρησιμοποίησε το χέρι του στην εν λόγω φάση, δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 45λεπτου.

Στο β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός έκανε σωστή διαχείριση του ματς, δεν απειλήθηκε, αλλά και ούτε απείλησε με εξαίρεση ένα σουτ του Ματσίνι στο 52’ που πέρασε άουτ και αντιστοίχως ένα σουτ του Μασούρα στο 77’, το οποίο θα μπορούσε να… τελείωνε οριστικά κάθε ελπίδα των «κίτρινων».

Παρόλα αυτά οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς δεν έχασαν τον έλεγχο και πήραν αυτό που ήθελαν δικαίως, όντας καλύτερη με μοναδικό μελανό σημείο ότι και ο Τσιμίκας αποχώρησε πρόωρα με επίσης πρόβλημα τραυματισμού.

Ένα ακόμα πολύ καλό ματς για τον «εγκέφαλο» του Ολυμπιακού Βαλμπουενά και παρά πολλή δουλειά στη μεσαία γραμμή από τον Γκιγιέρμε τους δίνουν δικαιωματικά τον τίτλο των κορυφαίων, στους οποίους θα πρέπει να προστεθεί ο Τσιμίκας όσο αγωνίστηκε. Τέλος αποτελεσματικός ήταν ξανά ο Ελ Αραμπί και βελτιωμένος ο Μασούρας σε σύγκριση με τις πρόσφατες εμφανίσεις του.

Από τους ηττημένους Ντιγκινί και Ματίγια προσπάθησαν περισσότερο απ’ όλους, ενώ πνοή έδωσε η είσοδος του Ματσίνι στο β’ ημίχρονο.

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα η διαιτησία γενικά και ειδικά…

Κίτρινες: Γκάμα (46'), Κόρχουτ (65'), Σούντγκρεν (69'), Τόνσο (90+6') - Τοροσίδης (57'), Παπαδόπουλος (69'), Σεμέδο (77'), Γκιλιέρμε (90+3'), Σα (90+5')

Διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδας), Βοηθοί: Κούλα (Ξάνθης), Μεϊντάνας (Αχαΐας), 4ος: Τάσης (Ηπείρου), VAR: Παπαπέτρου (Αθηνών), AVAR: Σαμοΐλης (Αθηνών)

ΑΡΗΣ (Τόλης Τερζής): Έμαν, Σούντγκρεν, Κόρχουτ, Βέλεθ, Ροζ, Σάσα, Ματίγια, Γκάμα (75' Μαρτίνες), Ντιγκινί (84' Τόνσο), Φετφατζίδης (46' Ματσίνι), Ιντέγιε

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Τσιμίκας (57' λ.τρ. Τοροσίδης), Σεμέδο, Παπαδόπουλος, Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης, Μασούρας, Ποντένσε (38' λ.τρ. Σουντανί), Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί (83' Γκερέρο)