29/03/2024
Champions League | Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου 2019 - 21:51

Ναι, αυτός είναι αστεράτος Ολυμπιακός!

Θετικό ξεκίνημα για τους «ερυθρόλευκους» στους ομίλους, κατέφεραν να γυρίσουν το εις βάρος τους 0-2 σε 2-2 με την Τότεναμ στο «καμίνι» του «Γ. Καραϊσκάκης»* Μπορούσαν και τη νίκη οι Πειραιώτες, που και είχαν δοκάρι * Ματσάρα και γκολ ο Ποντένσε

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Σαν έτοιμος από καιρό... Αυτός ο Ολυμπιακός είναι ικανός για μεγάλα πράγματα στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Θρύλος και στο Τσάμπιονς Λιγκ από την πρεμιέρα στους ομίλους! Οι «ερυθρόλευκοι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 με την Τότεναμ το βράδυ της Τετάρτης (18/9) δείχνοντας πως μπορούν να κάνουν την υπέρβαση.

Κι όλα αυτά σε ένα ματς, που κόντρα στην εικόνα του οι Άγγλοι βρέθηκαν να προηγούνται με 0-2 μέσα στο κατάμεστο «Γ. Καραϊσκάκης», αλλά οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς είχαν απαντήσεις και το έφεραν στα ίσα!

Μάλιστα ειδικά στο α’ ημίχρονο οι Πειραώτες κατά διαστήματα ήταν χάρμα οφθαλμών μην αφήνοντας την Τότεναμ να... αναπνεύσει. Και μιλάμε για τους φιναλίστ του περσινού Τσάμπιονς Λιγκ!

Ο Ολυμπιακός μπήκε με ορμή μέσα στον αγωνιστικό χώρο και στο πρώτο μισό του πρώτου μέρους εξαφάνισε την αντίπαλο του!

Σε αυτό το διάστημα η ελληνική ομάδα είχε και την κορυφαία χαμένη ευκαιρία με το δοκάρι του Γκερέρο σε σουτ στο 18’.

Κι όμως η Τότεναμ χωρίς φάση προηγήθηκε στο 26’ με εύστοχο πέναλτι του Κέιν, που είχε κερδίσει ένα λεπτό νωρίτερα ο ίδιος από τον Μεριά.

Σαν να μην έφτανε αυτό ήρθε και το 0-2 στο 31’ σε σουτ του Μόουρα!

Αυτό το «χαστούκι» και το απρόσμενο ως προς τη μέχρι εκείνη τη στιγμή, ωστόσο, δεν έφερε πανικό, αλλά ούτε απογοήτευση στον Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκοι» ανέκτησαν τις δυνάμεις τους και το γύρισαν!

Στο 44’ ο «δαιμονισμένος» και κορυφαίος του γηπέδου Ποντένσε με σουτ μείωσε σε 1-2. Ένα γκολ, που έβαλε ξανά μέσα στο παιχνίδι τους γηπεδούχους και απέδωσε εν μέρει δικαιοσύνη.

Έτσι τα δεδομένα ήταν καλύτερα για τους Πειραιώτες στην αρχή και του β’ ημιχρόνου με συνέπεια να μην αργήσει να έρθει η ισοφάριση.

Το 2-2 έγραψε ο Βαλμπουενά στο 54’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι σε παράβαση, που πήρε ο ίδιος μετά από πάτημα του Βερτόνχεν εντός περιοχής πάνω του.

Στη συνέχεια το ματς ήταν ισορροπημένο με τους Άγγλους να πιέζουν στα τελευταία λεπτά, αλλά το Χ να παραμένει.

Ο Ολυμπιακός, πάντως, τακτικά ήταν καλύτερος, πλήρωσε με σκληρό τρόπο τα στιγμιαία ατομικά λάθη και κάλλιστα μπορούσε να πάρει τη νίκη! Κάτι που δεν είναι ούτε σχήμα λόγου, ούτε υπερβολή. Και πραγματικά, ναι αυτός είναι άστερατος Ολυμπιακός, κάνοντας επιπρόσθετα 17 τελικές έναντι 10 της Τοτεναμ!

Εν κατακλείδι η καλή κυκλοφορία της μπάλας, το δυνατό κέντρο και ο χαρακτήρας της μεγάλης ευρωπαϊκής ομάδας είναι η μαγιά για μια επιτυχημένη πορεία στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ για τους Πειραιώτες, που δικαίως αποθεώθηκαν στο φινάλε από τον κόσμο τους.

Πέρα από τον ΜVP Ποντένσε, ο Βαλμπουενά ήταν... αρχοντικός όσο είχε δυνάμεις, ενώ ο Σεμέδο πίσω σαν να μην τραυματίστηκε ποτέ. Στους διακριθέντες όμως συγκαταλέγονται τόσο ο Γκερέρο, που έκανε καλή δουλειά όσο και ο Μπενζιά, που βοήθησε από τη στιγμή που μπήκε.

Για την Τότεναμ οι Έρικσεν και Άλι ξεχώρισαν, ενώ ο Κέιν περιορίστηκε σε μερικές εξάρσεις.

Διαιτητής ήταν ο Ιταλός Τζιανλούκα Ρόκι, με βοηθούς τους συμπατριώτες του Φιλίπο Μέλι και Τσίρο Καρμπόνε. Τέταρτος ήταν ο επίσης Ιταλός Ντανιέλε Ντοβέρι.

Κίτρινες: 14' Γκιλιέρμε - 89' Γουίνκς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Σεμέδο, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Μασούρας (78' Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (69' Μπενζιά), Ποντένσε, Γκερέρο (89' Ελ Αραμπί).

ΤΟΤΕΝΑΜ (Μαουρίτσιο Ποτσετίνο): Γιορίς, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Βερτόνχεν, Ντέιβις, Ντομπελέ (62' Σισοκό), Γουίνκς, Άλι (73' Σον), Λούκας Μόουρα (76' Λαμέλα), Έρικσεν, Κέιν.