26/04/2024
Αγγλία | Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2019 - 01:24

Καταιγιστική η Τότεναμ πριν τον Ολυμπιακό

Οι «πετεινοί» επικράτησαν με 4-0 της Κρίσταλ Πάλας

Εύκολο απόγευμα είχε η αντίπαλος του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, Τότεναμ καθώς επικράτησε το Σάββατο (14/9) με 4-0 της Κρίσταλ Πάλας για την 5η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Τα «σπιρούνια» ήταν καταιγιστικά απέναντι στην Πάλας και την νίκησαν εύκολα, φτάνοντας τους οκτώ βαθμούς και την τρίτη θέση, εκεί που η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο ισοβαθμεί Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Λέστερ και Τσέλσι.

Με την καλύτερη ψυχολογία θα έρθει στον Πειραιά την Τετάρτη (18/9) στις 19:55 για το ματς με τους «ερυθρολεύκους» έχοντας καθαρίσει την αναμέτρηση από το πρώτο μέρος όταν και πέτυχε και τα τέσσερα τέρματά της.

Μόλις στο 10’ από μακρινή μπαλιά του Αλντερβάιρελντ και «αδειάζοντας» τους Σακό και Κέιχιλ, ο Σον με ιδανικό πλασέ έκανε το 1-0, ενώ στο 21’ οι «σπερς» έκαναν το 2-0 μετά την προσπάθεια του Οριέ και το σουτ του να κοντράρει στον Φαν Άανχολτ και να καταλήγει στα δίχτυα του Γκουαϊτά.

Δεν πέρασαν δύο λεπτά και η Τότεναμ πέτυχε το 3-0 όταν ο Σον με μονοκόμματο σουτ με το αριστερό έκανε τρία τα τέρματα της ομάδας του και δύο τα δικά του, ενώ τρία λεπτά πριν την ανάπαυλα ο Λαμέλα με πλασέ στη κίνηση, από πάσα του Κέιν, έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» για το τελικό 4-0.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Οριέ, Αλντερβάιρελντ, Βερντόνχεν, Ρόουζ, Σισοκό, Γουίνκς (66’ Ντομπελέ), Λαμέλα, Σον, Έρικσεν, Κέιν (85’ Μόουρα).

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Γκουαϊτά, Γουάρντ, Κέιχιλ, Σακό, Φαν Άανχολτ, Κουγιατέ (77’ Μακ Κάρθι), Μιλιβόγεβιτς, Σλουπ, Τάουνσεντ (85’ Καμαράσα), Ζαχά, Αγιού (71’ Μπεντέκε).