Γαλλία | Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου 2019 - 01:09

Νίκη για Λιλ, νέα απώλεια βαθμών για Λιόν

Οι «Λιλουά» 2-1 την Ανζέ, ισοπαλία (2-2) στην έδρα της Αμιάν για τους «Λιονέ»

Με δύο παιχνίδια άνοιξε την Παρασκευή (13/9) η αυλαία της 5ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος και πιο συγκεκριμένα με τις αναμετρήσεις Λιλ-Ανζέ και Αμιάν-Λιόν.

Πρώτο χρονικά το ματς της Λιλ με την Ανζέ με τους «Λιλουά» να φτάνουν στη νίκη με 2-1 σ ένα ματς που παρότι προηγήθηκαν 2-0, λαχτάρησαν όταν λίγο πριν το τέλος η Ανζέ μείωσε σε 2-1. Ο Οσιμέν έκανε το 1-0 στο 39’ για την Λιλ και ο Αραούχο στο 53’ το 2-0, πριν μειώσει στο 87’ ο Μπαχόκεν για το τελικό 2-1.

Όσον αφορά το ματς στην έδρα της Αμιάν εκεί η Λιόν μέχρι το 90+2 κρατούσε τους τρεις βαθμούς στα χέρια της. Μάλιστα η Λιόν είχε ανατρέψει το εις βάρος της 1-0 με το αυτογκόλ του Άντερσεν μόλις στο 7’ καθώς ο Ντεμπελέ στο 9’ και στο 34’ είχε κάνει το σκορ 1-2. Όμως μία αδράνεια στο τέλος έφερε τον Μποντμέρ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων να πετυχαίνει γκολ και να ισοφαρίζει στο τελικό 2-2.