26/04/2024
ΔΙΑΓΟΡΑΣ | Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2019 - 22:56

Σήκωσε το Σούπερ Καπ Δωδεκανήσου ο Διαγόρας

Οι «κυανέρυθροι» υπέταξαν με 0-2 τη Ρόδο

«Κυανέρυθρος» βάφτηκε ο πρώτος τίτλος της σεζόν στα Δωδεκάνησα, καθώς ο Διαγόρας επικράτησε με 0-2 της Ρόδου την Τετάρτη (11/9) και κατέκτησε το Σούπερ Καπ.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, που διεξήχθη στο Δημοτικού Στάδιου της Ρόδου, δεν απειλήθηκαν σχεδόν καθόλου και σήκωσαν δίκαια την κούπα.

Και το δύο γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο… Αρχικά, στο 12’, ο Κέρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1 ενώ στο 34’ ο Μπαρμπαρούσης με ωραίο γύρισμα και σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Σούλη Παπαδόπουλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Διαγόρας έδωσε χώρο στα «ελάφια» τα οποία δεν απείλησαν ιδιαίτερα πέραν από ένα φάουλ του Μπουντόπουλου στο δοκάρι.

ΡΟΔΟΣ (Νίκος Κουρμπανάς): Πίτκας, Καταρτζής, Σουλάι, Παπαθανασίου (70’ Βουγουρτζής), Νικολόπουλος, Τριχάκης (41’ λ.τ Αντωνιάδης), Κλιγγόπουλος, Μπουντόπουλος, Χατζησάββας (64’ Γεωργίου), Μπίσσα, Ραχήμ.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σούλης Παπαδόπουλος): Τσέλιος, Προβατίδης, Καρπαθάκης, Ευαγγελιδάκης, Μανωλάκης, Μεντί (90+2’ Πατσαρούχας), Κέρι, Παρέχο, Μπέλερης, Ναβαλόν (79’ Γλυνός), Μπαρμπαρούσης (90+3’ Κασνέτσι).