Μπάσκετ | Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2019 - 21:03

Φιλική κατοστάρα ο Παναθηναϊκός στο Περιστέρι

Νίκη με 111-91 για την ομάδα του Πεδουλάκη

Το δεύτερο φιλικό του έδωσε την Τετάρτη (11/9) ο Παναθηναϊκός στο μπάσκετ απέναντι στο Περιστέρι στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Οι «πράσινοι» ήταν εντυπωσιακοί στην επίθεση σκοράροντας 111 πόντους, ωστόσο δέχτηκαν 91 από την επίσης δυνατή ομάδα του Ηλία Ζούρου, που έδειξε και εκείνη καλό πρόσωπο.

Ο Παναθηναϊκός είχε πλουραλισμό στην επίθεση και είναι χαρακτηριστικό ότι στο ημίχρονο είχε σημειώσει 64 πόντους, ενώ και η ομάδα του Περιστερίου δεν πήγε πίσω πετυχαίνοντας 51.

Με τον Νίκο Παππά να επιστρέφει στη δράση, αλλά χωρίς τους διεθνείς Καλάθη, Παπαπέτρου και Παπαγιάννη το «τριφύλλι» μπήκε δυνατά από νωρίς και στο δεκάλεπτο ήταν μπροστά με 34-22.

Η συνέχεια ήταν η αναμενόμενη με τον Παναθηναϊκό να κλείνει το ημίχρονο στο 64-51, ενώ στην τρίτη περίοδο το Περιστέρι ανέβασε στροφές και έκλεισε με μονοψήφια διαφορά (73-81).

Όμως η ομάδα του Πεδουλάκη πάτησε γκάζι στην τελευταία περίοδο για το τελικό 111-91. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» ο Τόμας με 24 πόντους, ενώ 21 πρόσθεσε ο Ράις. Για το Περιστέρι 24 πόντους ο Γκρέι και 17 ο Μπλέικ.

Τα δεκάλεπτα: 22-34, 51-64, 73-81, 91-111.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ηλίας Ζούρος): Μπλέικ 17 (1), Ξανθόπουλος 2, Σκορδίλης 5, Αγραβάνης 8 (2), Σαλούστρος 6, Τόλα 4, Γόντικας, Μόρισον 5, Χάτσερ 6 1), Γκρέι 24 (4), Μόουζες 14 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Τόμας 24 (3), Ράις 21 (4), Ουάϊλι 16, Φριντέτ 15 (1), Μπράουν 9 (1), Τζόνσον 8 (2), Παππάς 8 (1), Μήτογλου 5 (1), Βουγιούκας 3, Παπαδάκης 2, Μπεντίλ, Περσίδης.