02/05/2024
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ | Σάββατο 7 Σεπτεμβρίου 2019 - 21:07

Ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε 3-1 σε φιλικό του Θεσπρωτού

Θετικές εντυπώσεις για τους  νικητές στο γήπεδο των «Ζωσιμάδων»

Ορεξάτος και παραγωγικός στο πρώτο ημίχρονο, όπου πέτυχε τα τρία γκολ και δημιούργησε επιπλέον φάσεις, ο ΠΑΣ νίκησε με 3-1 το Σάββατο (7/9), τον Θεσπρωτό στα Ιωάννινα.

Στο πέμπτο φιλικό ματς της γιαννιώτικης ομάδας, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Σιόντη στο 22 λεπτό. Σε εκτέλεση φάουλ του Πίτο Γκαρσία, η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι και στη συνέχεια επωφελήθηκε ο Σιόντης για το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα, στο 25' έγινε το 2-0, όταν ο Παμλίδης εκμεταλλεύτηκε την επιπόλαιη ενέργεια του τερματοφύλακα Κωνσταντάκου και χρίσθηκε σκόρερ του δευτέρου γκολ του ΠΑΣ.

Ο  Παμλίδης  πανηγύρισε και το τρίτο γκολ του ΠΑΣ στο 44λεπτό. Ο ίδιος αξιοποίησε άριστα τη μεταβίβαση του Αποστολόπουλου και διαμόρφωσε το 3-0 για τους Γιαννιώτες που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου στο εθνικό στάδιο των Ιωαννίνων.

Στο δεύτερο 45 λεπτο , ο προπονητής Αργύρης Γιαννίκης παρέταξε τον ΠΑΣ με δέκα αλλαγές και στο 61 λεπτό η ομάδα της Ηγουμενίτσας που θα αγωνιστεί στο πρωτάθλημα της Football League και με τον Χουάν Ρότσα πλέον στον πάγκο της, μείωσε σε 3-1. Από τη σέντρα του Γκέκα και την αποτυχημένη απόπειρα απομάκρυνσης της μπάλας των αμυντικών από την περιοχή του ΠΑΣ, ο Ραμίρεζ  την έστειλε στην εστία για το τελικό 3-1.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Γιαννίκογλου (59’ Περιστερίδης), Σιόντης (46’ Ζώγκος), Σκόνδρας (46’ Πανουργιάς), Αποστολόπουλος (46’ Οικονομόπουλος – 86’ Λιάσος), Κάστρο (46’ Ράντοβατς), Πίτου Γκαρσία (46’ Νάουμετς), Μπουκουβάλας (46’ Πήλιος – 71’ Γροσδάνης), Νικολιάς (46’ Καρτάλης), Παμλίδης (46’ Λεό), Ξύδας (46’ Κριζμάν), Ζιούλης (46’ Παντελάκης – 71’ Γώγος).

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Κωνσταντάκος, Κωνσταντίνου Ευάγγελος, Πανταζής, Νόνης, Σταυρίδης, Χατζηβασιλάκης, Ευθυμίου, Μπίκας, Κωνσταντίνου Βασίλειος, Γώγος, Κόλλας.

Έπαιξαν και οι: Μάουρο, Κριστιάν Ραμίρεζ, Κινάλης, Ντοματάς, Γκέκας, Ντόνης, Κωνσταντακόπουλος, Κατσέλης, Λώλος, Καρβούνης, Δημητρούλιας.

ΠΗΓΗ ΦΩΤΟ: passports.gr