25/04/2024
ΑΕΚ | Δευτέρα 26 Αυγούστου 2019 - 00:05

Ήταν στραβό το κλίμα και το αποτελείωσε η Ξάνθη

Ανάποδη πρεμιέρα για την ΑΕΚ που ηττήθηκε με 1-2 μέσα στο ΟΑΚΑ από τους Θρακιώτες * Με δέκα από το 34η Ένωση * Ιστορική νίκη για τους φιλοξενούμενους

Κατήφορος... Δεν βλέπεται η ΑΕΚ του Μιγκέλ Καρντόσο καθώς την Κυριακή (26/8) ηττήθηκε με 1-2 από την Ξάνθη στο ΟΑΚΑ.

Μετά τις απογοητευτικές εμφανίσεις από Κραϊόβα και Τραμπζονσπόρ, η Ένωση πραγματοποίησε ακόμα μία κόντρα στους Θρακιώτες, για την 1η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1, και ξενέρωσε τους λίγους φίλους της που βρέθηκαν στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχαν από το πρώτο ημίχρονο και, μετατρέποντας σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησαν, πανηγύρισαν την πρώτη νίκη της ιστορίας του στην έδρα των «κιτρινόμαυρων».

Η ΑΕΚ μπήκε ορεξάτη στο ματς και απείλησε με Μάνταλο (1') και Βέρντε (4'). Ωστόσο, στη συνέχεια οι Ακρίτες ισορρόπησαν, κλείνοντας όλους τους διαδρόμους προς την περιοχή τους. Μάλιστα, στο 34', τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για τους γηπεδούχους καθώς ο Ζεράλδες δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Πάντως, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους με την κεφαλιά του Ολιβέιρα.

Οι γηπεδούχοι βγήκαν με ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ως εκεί... Δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν και σα να μην έφτανε αυτό στο 67' δέχθηκαν το 0-1 από τον Ντε Αμορίμ. Μάλιστα, στο 78' πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Μπαριέντος παγώνοντας περισσότερα το ΟΑΚΑ. Το μόνο που κατάφερε η ΑΕΚ, ήταν να μειώσει στο 90' με τον Ολιβέιρα αλλά πλέον ήταν αργά.

Διαιτητής ήταν ο Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), με βοηθούς τους Δημητριάδη και Νατσιόπουλο από τον ίδιο Σύνδεσμο. Τέταρτος ήταν ο Τσαγκαράκης (Χανίων).

Κίτρινες: 12', 34' Ζεράλδες, 75' Σβάρνας, 90+3' Μάνταλος - 31' Μπαξεβανίδης, 7' Τζουρίτσκοβιτς, 37' Κοβάσεβιτς, 69' Τερκί

Κόκκινες: 34' Ζεράλδες

ΑΕΚ (Μιγκέλ Καρντόσο): Μπάρκας, Μπακάκης, Σβάρνας, Οικονόμου, Χουλτ, Σιμόες (83΄Αλμπάνης), Κρίστισιτς (74' Γαλανόπουλος), Ζεράλδες, Μάνταλος, Βέρντε (58' Λιβάγια), Ολιβέιρα.

ΞΑΝΘΗ (Κίκο Ραμίρεθ): Αμπάντ, Μπαξεβανίδης, Καρασαλίδης, Μαλεζάς (41' λ.τρ. Λισγάρας), Σόσα, Κοβάσεβιτς, Τζουρίτσκοβιτς (60' Ντε Αμορίμ), Στάρτζεον, Μπαριέντος (80' Ντε Λούκας), Τερκί, Ρενέλα.