19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 25 Αυγούστου 2019 - 22:09

Ο Παναιτωλικός πίεζε, ο ΠΑΟΚ τα έβαζε…

Δύσκολη νίκη με 2-1 για τους Θεσσαλονικείς στην Τούμπα

Toαποτέλεσμα μετράει… Και ο ΠΑΟΚ το πήρε έστω και πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το ούτως ή άλλως αμφίρροπο 2-1 με τον Παναιτωλικό.

Οι νταμπλούχοι της προηγούμενης σεζόν έκαναν ποδαρικό με νίκη το βράδυ της Κυριακής (25/8) στη Τούμπα και ξεκίνησαν χωρίς απώλειες το νέο πρωτάθλημα.

Η πρεμιέρα των Θεσσαλονικέων, πάντως, είχε και δώσει τύχης, αφού οι Αγρινιώτες ήταν πολύ καλοί και ήταν ικανοί να κάνουν τη ζημιά. Ωστόσο, τις στιγμές, που οι φιλοξενούμενοι πίεζαν και απειλούσαν κόντρα στη ροή του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι σκόραραν. Κάτι, που συνέβη τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο γκολ των «ασπρόμαυρων».

Γενικά ο ΠΑΟΚ κινήθηκε σε μέτρια επίπεδα και με εξαίρεση το ξεκίνημα του δεν κατάφερε να επιβληθεί απέναντι στον Παναιτωλικό, που αναμφίβολά παρά την ήττα του έδειξε ποιότητα, είχε ευκαιρίες και κέρδισε τις εντυπώσεις στην 1η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι Αγρινιώτες, σταδιακά κατάφεραν και «φρέναραν» το ρυθμό του ΠΑΟΚ, ισορρόπησαν, αλλά παρόλα αυτά τότε οι «ασπρόμαυροι» άνοιξαν το σκορ… Ήταν το 27’ όταν ο Σβιντέρσκι με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Ο Παναιτωλικός, παρά το εις βάρος του τέρμα δεν τα… έχασε και πίεσε ζητώντας την αντίδραση. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά, αλλά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν, ενώ στο φινάλε του α’ ημιχρόνου κινδύνεψαν και με δεύτερο γκολ σε προσπάθεια του Πέλκα, που ήταν και η μόνη αξιόλογη για τους «ασπρόμαυρους».

Στο β’ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν ξεκάθαρα ανώτεροι, ωστόσο, αντί για το 1-1 ο Μίσιτς στο 75’ χάρη στα φάλτσα που έδωσε στη σέντρα έστειλε με τη βοήθεια και του δοκαριού για δεύτερη φορά την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

Το ματς φάνηκε να «κλειδώνει», αλλά ο Παναιτωλικός συνέχισε να απειλεί και να μην τα παρατά, εν τέλει το μόνο που κατέφερε ήταν να μειώσει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ντάλσιο διαμορφώνοντας με σουτ το τελικό 2-1.

Από τους νικητές ο Σβιντέρσκι έκανε τη δουλειά του με το παραπάνω, ενώ καλά τα πήγαν και οι Γιαννούλης, Μίσιτς.

Για τους ηττημένους μια κλάση ανώτερος όλων ήταν ο Ντάλσιο, ενώ πολύ καλά τα πήγαν και οι δύο αλλαγές Μπιάι και Ντουάρτε, που βοήθησαν πάρα πολύ από τη στιγμή, που χρησιμοποιήθηκαν.

Διαιτητής ήταν ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), με βοηθούς τους Τρύφωνα Πετρόπουλο (Αρκαδίας) και Κωνσταντίνο Ψαρρή (Ζακύνθου), ενώ τέταρτος ήταν ο Δημήτριος Καραντώνης (Ημαθίας).

Κίτρινες: 29’ Αουγκούστο - 14’ Λουσέρο, 80’ Ντουάρτε.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος, Γιαννούλης, Βαρέλα, Κρέσπο, Εσίτι, Ντάγκλας Αουγκούστο, Λημνιός, Πέλκας (79’ Ζαμπά), Μπίσεσβαρ (61’ Μίσιτς), Σβιντέρσκι (67’ Άκπομ).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Λουίς Κάστρο): Κνετ, Σανιά, Μαλής, Γιοβάνοβιτς, Λιάβας, Ντάλσιο, Λουσέρο (74’ λ.τρ. Τσιγγάρας), Ντίας, Φυτόπουλος (46’ Μπιάι), Ρομάν (68’ Ντουάρτε), Μπαΐροβιτς.